Google Play hilesi

Aralarında bilindik markaların da bulunduğu birçok firmanın Google Play’de bulunan uygulamalarını derecelendirmek için, hiç de etik olmayan bir hileye başvurduğu ortaya çıktı!

Aralarında bilindik markaların da bulunduğu birçok firmanın Google Play’de bulunan uygulamalarını derecelendirmek için, hiç de etik olmayan bir hileye başvurduğu ortaya çıktı!

Android, özgür ve yenilikçi olmasının yanı sıra, belki de bir Google ürünü olmasından dolayı, hile ve sahtekârlıklarla suiistimal edilmeye çok açık bir platform. Zira az sonra sizlere bahsedeceğimiz yeni ortaya çıkarılan ve aralarında bilindik markalarında olduğu birçok geliştirici tarafından kullanılan büyük Google Play hilesi, tam da bu konuyu özetler nitelikte.

Daha Fazlası


1 64

Büyük Google Play hilesi!

Yeni ortaya çıkarılan bu büyük Google Play hilesi özünde geniş bir bot ağıkullanarak markaların kendi uygulamaları için 5 yıldız verip, sahte olumlu yorumlar yazdırmasına olanak tanıyor.

Bu bot ağı o kadar büyük ki her gün binlerce uygulamanın (ki büyük ihtimalle para karşılı yapılıyor) bu sahte kullanıcılar tarafından derecelendirildiği tahmin ediliyor.

Yukarıda Facebook’un Messenger uygulaması için yazılmış birkaç yorumugörmektesiniz. Fark edeceğiniz üzere kullanılan isimler birbirine çok benzemekle beraber yapılan yorumlar da uygulama ile bağdaştırılamamakta. Dolayısıyla Facebook’un da (belki ilk başlarda) bu botağından yararlandığı rahatlıkla söylenilebilir.

Son olarak, FacebookWhatsApp gibi daha sayamayacağımız birçokpopüler uygulamanın, bu yolla derecelendirmede ve son kullanıcıyaulaşmada haksız üstünlük sağladığını (ve hatta sağlamaya devam ettiğini) belirtmeden geçmeyelim.

:: Siz bu yeni gelişme hakkında neler düşünüyorsunuz?

SDN – ShiftDelete.Net

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri