Google’ın yeni güneş haritası, çatınızın bir güneş paneline ihtiyacı olup olmadığını size söyleyecek

Google Uzun bir süredir küresel operasyonlarını sadece yenilenebilir enerjiye dönüştürme arzusunu belirtti ve şimdi örnek veriyor. Şirket, insanların çatısına bir güneş paneli takmak mantıklı olup olmadığını tahmin etmelerine yardımcı olan etkileşimli Sunroof haritasını güncelledi.

Yeni bir blog yazısında Big G, etkileşimli haritayı, ABD genelindeki 60 milyondan fazla binanın güneş enerjisi potansiyeli hakkında bilgi de dahil olmak üzere ABD’deki tüm eyaletlere ilişkin verileri içerecek şekilde güncellediğini açıkladı.

Mountain View devinin yaklaşık iki yıl önce başlattığı bu girişim, çatına ulaşan toplam güneş ışığı miktarının 3D modellerini oluşturmak için Haritalar ve Earth’teki görsel verileri temel olarak kullanıyor.

Bu bilgiler doğru bir şekilde sağlanması için araç “hava koşulları, yılın değişik zamanlarında gökyüzünde güneşin konumu ve ağaçlar ve yüksek binalar gibi yakın engellerden gelen gölge” dikkate alır.

Daha Fazlası


1 29

Google, ABD’deki güneş enerjisi fırsatlarıyla ilgili bazı anlayışlı istatistikleri paylaşmak için biraz zaman aldı. Bulgularına göre “analiz edilen tüm çatıların yaklaşık yüzde 80’i teknik olarak güneş için geçerli, yani bu çatıların güneş panelleri için yeterince gölgeli alanı yok” dedi.

Grafiklerle liderlik eden Houston, “yılda 18.940 gigawatt saatlik (GWh) çatı güneş enerjisi üretim potansiyeli” ile “Los Angeles, Phoenix, San Antonio ve New York ilk beşin geri kalanını tamamladı.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri