Web sitesi nasıl kurulur?

Web sitesi nasıl kurulur? makalemize başlıyoruz.Teknoloji gün geçtikte gelişmekte ve İnternet hayatımızın  hemen hemen her yerinde ve her platformda yer almaya başladı. Peki sizin bir internet (internet) siteniz var mı? İşte internet sitesi nasıl kurulur diye merak edenler için hazırladık bu haberimizi.

İnternet sitesi, online ortamlarda detaylı yazı, fotoğraf, müzik ya da videoların kullananlara sunulduğu bilgi paylaşım platformlarına verdiği isimdir. Web sitesi kurmak da son dönemlerde gerektiğince merak edilen bir konu. Peki internet sitesi nasıl kurulur, internet sitesi amacıyla nelere gereksinim duyulur? İşte bir internet sitesi kurmak amacıyla lüzumlu olan bütün detaylar.. Web sitesi nasıl kurulur makalemize devam etmeden önce  Blogger Nasıl Kurulur makalemizi okuyanlar hatırlıyacaktır ücretsiz blog nasıl açılır.

Daha Fazlası


1 59

İnternet sitesi nasıl kurulur

Bir internet sitesi kurmak amacıyla ilk olarak bir alan adı (domain) satın almanız gerekmektedir. Alan adları internet sitesine girebilmek amacıyla kurulmuştur ve olması lazım bir siteye girmek istiyorsak. Hemen bir örnek verelim; Webduzzi’nin alan adı webduzzi.com’dur. Kullanıcılar internet tarayıcılarına webduzzi.com aratarak bu internet sitesine erişir. Siz de kendi internet sitenizi kurmak amacıyla öncelikli olarak sitenizin ismini belirlemeli, daha sonra ise bu alan ismini satın alarak internet dünyasına “merhaba” demelisiniz. Satın alacağınız (site.com) alan adı ile beraber internet sitesi kurmak amacıyla lüzumlu olan ilk aşamasını tamamlamış olacaksınız.

İnternet sitesi nasıl açabilirim

Alan isminizi satın aldıktan sonra, internet sitenizin aktif olarak açılması amacıyla barındırma hizmeti (hosting) satın almanız gerekmektedir. Barındırma hizmeti ile internet sitenizde yayınlamak üzere yazılar, fotoğraflar, müzikler ya da videolar internet kullanıcılarının bu unsurlara erişmesini sağlayacaksınız. Barındırma hizmetini hiç kapanmayan bir bilgisayar olarak düşünebilirsiniz. İnternet sitenize yüklediğiniz bütün unsurlar barındırma hizmetinde gizli tutulur ve depolanır.

Alan isminizi ve barındırma hizmetini satın aldıktan sonra iki aracı birbirine bağlayarak internet sitenizi aktif hale getirmeniz gerekmektedir. Bunu barındırma hizmeti panelinizden yapabilirsiniz. Barındırma hizmeti panelinizden satın aldığınız alan ismini tanımlamanız ve daha sonra barındırma hizmeti doğrulusunda size verdiği sunucunun adreslerini alan isminiza tanımlamanız gerekmektedir. Bu tanımlama ile beraber alan adı yönlendirmesi yapılmış olacak ve iki unsur birbiriyle bağlanarak alan isminiz o sunucu üzerinden çalışacaktır.

Siteniz tamamiyle aktif olduktan sonra kurmak dilediğiniz hazır bir altyapıyı seçebilirsiniz. Dünya çapında en çok sarfedilen hazır altyapı sistemi olarak WordPress bulunmaktadır. Güvenli, tüketimi kolay ve açık kaynak kodlu bir altyapı olan WordPress ile, yayınlamak dilediğiniz içeriğe en ideal temaları seçebilir ve internet sitenizi kendinize orjinal bir dünya durumuna getirebilirsiniz.

WordPress‘te tespit edilen eklentiler, özel bileşenler ve birbirinden değişik özellikler ile de internet sitenizi orjinalleştirebilirsiniz. Bu aşamaları tamamladıktan sonra bundan sonra internet siteniz üzerinden bütün dünyaya açık bir şekilde bilgi paylaşımında bulunabilirsiniz.

Yukarıda bahsedilen bütün işlemleri uyguladıktan sonra hiçbir profesyonellik gerektirmeden internet dünyasına giriş yapabilirsiniz. Paylaşacağınız yazı, fotoğraf ve videoları bütün kullananlara sunabilir, onların da paylaştığınız içerikleri görmesini sağlayabilirsiniz.

Şimdiden sizlere iyi bloglamalar diliyorum:)

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri