Google AdSense ile Blogdan Nasıl Para Kazanlır?

YouTube’dan para kazanmak konusu ile ilgili bir çok yazı okuduk hepimiz. Peki hem YouTube hemde Blog sitenizden para kazanmak nasıl olurdu?
İşte bu yazımda Blog sitenizden nasıl para kazanacağınızı ve Google’a Blog sitenizi nasıl kabul ettireceğinizi açıklıyorum.

Biliyorum, sizde blogundan para kazanan bir çok blogcu gibi Google AdSense reklamları ile blogunuzdan para kazanmak istiyorsunuz.

Google AdSense reklamları ile blogundan yüzler hem de binlerce lira kazananlar mevcut.

Google AdSense nekadar kazançlı bir kapı olsa da fazlası blogçunun aklında olan soruları ve yaşadığı sorunları biliyorum;

Google Adsense müracaat şartları nelerdir ? Google Adsense onayı nasıl alınır ? Google adsense müracaatmu kabul etmedi. Adsense müracaatım reddedildi. Adsense müracaatımı onaylamadı. Adsense blogumu hangi amaçla kabul etmiyor…

Ve bu yüzden Google AdSense onaylatma prosedürünü problemsiz gerçekleştirmeniz amacıyla, AdSense müracaatı evveli netlikle yapamanız ne varsa sizlere aktaracağım.

Google adsense onayı nasıl alınır

1-Gizlilik Polikası: Google AdSense blogumu namacıyla kabul etmedi ? Sorunuzun altında yatan sebeplerden bir tanesi de blogunuzda saklılık politikası alanı olmayışı olabilir.

Ama benim yalnızca kendi fikirlerimi paylaştığım, kolay bir blog. Gizlilik politikamın olması ne gibi bir ehemmiyet arz ediyor diye düşünüyorsanız, muhakkak hatalı bir fikire sahip bulunduğunuzu belirtmeliyim.

Google AdSense müracaatnuz reddedildi yanıtını almadan evvelce muhakkak blogunuz amacıyla bir saklılık politikası oluşturmalısınız.

Eğer saklılık politikası oluşturmassanız, 99% ihtimalle Google AdSense müracaatnuzu kabul etmeyecektir. Çünkü Google saklılık siyasetini işinizi ne kadar ehemmiyete aldığınızın göstergesi olarak kabul eder.

Siz AdSense müracaatnuzu gönderdikten sonra Google AdSense ilk olarak blogunuzda saklılık siyasetine yer verip vermediğinizi denetim edecektir.

Mutlaka Okuyun: Google Adsense Kazançları Düşüyor Neden?

Daha Fazlası


1 59

Google AdSense Onaylatmak

Eğer yer verdiyseniz, diğer kriterleri denetim etmeye devam edecek, şayet vermediyseniz size direkt olarak “Blogunuz şu an AdSense amacıyla ideal değil” yanıtını gönderecektir.

2-Üst Seviye Alan Adı: Bazılarınız amacıyla üzücü bir ayrıntı olacak farkındayım ama Blogger ve WordPress.com adresinden edindiğiniz blogların, yani alt alan adlarında tespit edilen blogların Google AdSense tarafindan onaylanması bir hayli zor.

Kim blogundan, emek verilen ve vakit ayırdığı bir işten olanağı varken parasal bir gelir elde etmek istemez ki ?

Tabii birtakım durumlarda insaları blog açma konusu ile ilgili bedava hizmet veren blogger ve WordPress.com’a yönlendiriyorlar

Fakat, bu insanlar bir noktadan sonra sitelerine gelen ziyaretçi üstünden parasal bir gelir elde etmek istediklerinde Google AdSense’ten onay alamadıklarını, yani taa en başta hatalı yönlendirildiklerini fark ediyorlar.

Blogdan para kazanmak

Eğer sizden onlardan biriyseniz, Google AdSense reklamları ile blogdan para kazanmak amacıyla netlikle üst bir alan adına taşınmalısınız.

Üst civar alan adı örneği: Anasayfa — Cengiz han | YouTube & Web
Alt alan adı örneği: Blog not found yada WordPress.com

Tabii yeni domain adresinizi belirlerken alçaktaki maddeleri netlikle göz önünde bulundurun;

Hack, Download, İndir vs. gibi kelimeleri kullanmayın
Başka bir bireyin yada firmanın telif haklarına aykırı domain ismi kullanmayın
Argo, küfür, cinsel içerikli kelimeler kullanmayın
3-İçerik Sayısı: Google AdSense onaylatmak amacıyla kaç içeriğimin olması lazım sorusunun net ve net bir yanıtı yok.

Size tavsiyem ise, AdSense müracaatınızu yapmadan evvelce blogunuzda nitelikli ve tamamiyle orjinal en az 500 kelimeden meydana gelen 20 içerik yayımlayın.

4-İçerik Kalitesi: Google AdSense müracaat şartları arasında yer alan en mühim madde içeriklerinizin nitelik civarsidir.

Kopyala yapıştır yapmayıp, orjinal, nitelikli, kullanıcı dostu, ayrıntılı, okunma seviyesi ve etkileşim seviyesi yüksek içerikler yazın…

Tabii içeriklerinizin niteliği kadar, hangi konularda oldukları da lüzumtiğince çok ehemmiyet arz ediyor çünkü, AdSense birtakım konulara tamamiyle kapısını kapatmış durumda.

Mutlaka Okuyun:Adsense’den En Çok Kazandıran Siteler

AdSense Yasaklı İçerik Türleri: Telif haklarına aykırı içerikler (örnek: film siteleri), müstehcen içerikler, hack, casino, kumar, alkol, uyuşturucu, bütün yasadışı içerikler.

5-Hakkımda Sayfası: Gizlilik politikasında bulunduğu gibi, Google AdSense onaylatma amacıyla olmazsa olmaz kriterlerden bir tanesi de “hakkımda” sayfanızın olması.

Yine net bir şekilde söylüyorum ki, şayet Google AdSense’e blogunuzda “hakkımda” sayfası olmadan başvurduysanız, 48 saat beklemenize lüzum yok. Ben size gönderecekleri yanıtı direkt söylüyorum; “AdSense müracaatnuz reddedildi.”

Google, saklılık politikasında bulunduğu gibi “hakkımda” sayfanızı da işinizi ne kadar ehemmiyete aldığınızın göstergesi olarak kabul eder.

6-İletişim Sayfası: Google AdSense’den onay alabilmek amacıyla bloguzda netlikle yer vermeniz lüzumen bir diğer sayfa ise, etkileşim sayfanız.

Google AdSense amacıyla ölçüt, bir ziyaretçiniz sizinle etkileşime geçmek istediğinde, bunu ne kadar kolay gerçekleştirdiği olacaktır.

Dolayısı ile, bir etkileşim sayfanızın olması, iletşim sayfanızda bir etkileşim formunun olması, ilaveten kendi domain adresinize ait bir mail adresinize yer vermeniz ornek@blogunuz.com, sosyal medya hesaplarınızı birleşik etmeniz, yani ziyaretçilerinizin sizinle her türlü kanal üstünden rahatlıkla etkileşime geçmesine imkan sağlamanız, Google AdSense’ten onay alma şansınızı yükseltecektir

7-Tasarım: Gerçekten nitelikli içeriklere sahip olmanız, Google AdSense onaylatma amacıyla tek başına yeterli olmayabilir.

AdSense onayı alabilmek amacıyla en az içeriğin niteliği kadar blogunuzun tasarımı da büyük ehemmiyet taşır.

Blogunuzun kullanıcı dostu, kolay navigasyona sahip olması ve profesyonel bir tasarıma sahip olmasına netlikle özen gösterin.

8-Google’a Kayıt Olmak: Google’dan kendisinin tanımadığı bir blog ile ortaklık yapmasını beklemek uçuk bir beklenti olacaktır.

Bu yüzden Google AdSense onaylatma amacıyla blogunuzu netlikle Google’a kayıt ettirmeli, ve Google’ın blogunuzu indexlemesini beklemelisiniz.

Google’ın blogunuzu indexleyip, indexlemediğini Google arama çubuğuna seninblogun.comyazıp, aratma yaparak öğrenebilirsiniz.

Eğer bu aramanızın neticesinde blogunuz çıkıyorsa, Google blogunuzu indexlemiş demektir.

9-Google Analytics kullanmak: Google Analytics, Google doğrulusunda sunulan, blogunuz ile ilgili ayrıntılı istatistik gerçekleştiren ve bir blog yazarı amacıyla olmazsa olmazlardan olan görkemli bir araçtır.

Google Analytics, blogunuzun daha iyi yerlere gelmesi amacıyla katkı sağlayacak, dolayısı ile Google AdSense müracaatnuzun onaylanma şansını yükseltecektir.

10-Diğer Reklamları Kaldırın: Google AdSense’e müracaat yapmadan evvelce şayet blogunuzda diğer bir firmanın reklamı varsa, kaldırmanızda yarar var.

Çünkü blogunuzda diğer bir firmanın reklamları olması, Google AdSense ekibi üstünde kötü bir izlenime sebep olabilir.

11-Diğer Önemli Noktalar: Yukardaki maddeler dışında AdSense onaylatma amacıyla alçakta liste olarak paylaştığım maddelere de ilgi etmelisiniz.

Eğer aniden çok blogunuz varsa, en iyi diye nitelendirdiğiniz blogunuz ile müracaatn.
AdSense’e müracaatrken netlikle gerçek kimliğiniz ve gerçek bilgilerinizle müracaat yapın.
Telif hakkı olan resimleri kullanmayın. Kullansanız bile netlikle kaynağını belirtin.
AdSense programına katılmak amacıyla netlikle 18 yaşınızın üstünde olmanız lüzumli.
Blogunuza paralı trafik sağladıktan sonra AdSense’e başvurmayın.
Son olarak ilaveten, AdSense Şartlar ve Koşulları ve AdSense Program Politikaları‘nı netlikle okumanızı tavsiye ederim.

Yukarıda sıraladığım bütün maddeleri yerine getirdikten sonra Google AdSense müracaatnuzu gerçekleştirebilirsiniz.

AdSense hesabınızın onaylanması 24 – 48 saat aralığında gerçekleşecektir. Ve Adsense’den bir kez onay aldıktan sonra, reklamlarınızı diğer sitelerinizde de kullanabilirsiniz.

Google Aranan Kelimeler:

  • google reklamlarindan nasil para kazanilir
  • google adsense tıklama başına ne kadar veriyor
  • blog yazarak ne kadar para kazanılır
  • google para kazanma rehberi
  • google adsense ne kadar kazandırır
  • blogdan para kazananlar
  • en çok para kazanan bloglar
  • bloggerlar ne kadar kazanıyor

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri