FTP’den Gereksiz Resimleri Silmek

Evet arkadaşlar bu gün sizlere çoğu bireyin bilmediği bir hususdan hususşmak istiyorum. Esasında bu hususyu eklenti kategorisine eklemem gerekiyordu fakat ders kalitesi taşıdığı amacıyla ders kategorisine ekledim. Eğer bir kaç senelik bir internet siteniz var ise ftp üzerinden tüketmiş olduğunuz kaynağı yarı yarıya indirebilecek bir hususdur. Esasında ben de biraz raslantı ve biraz da mecburiyetten ötürü yapmış olduğum incelemelerde bu tür bir netice buldum. Milyonlarca internet sitesi varken yalnızca 6000 bireyin indirmiş olması dapek çok bireyin ilgilenmediği ya da bilmediği bir husus olduğunun kanıtıdır.

Kerata (ismini vermiyorum zira işime gelmiyor 🙂 ) eklentisini duymuş olabilirsiniz, internet sitelerindeki reklamların tamamını gizleyen tarayıcı eklentisidir ve çok ta ünlü bir eklentidir. Web sitesi sahiplerinin kazancını gerektiğince düşüren bir eklentidir. Tabi bunun da farkında olmadan gizlediği bir çok seksiyon vardır. Genelde reklam, ads, sponsor gibi kelimeler sahibi olan çerçeve ve js dosyalarının görüntülenmesini engeller hem de reklam ve sponsorluk sayfasında iletişimi önleyecek kadar geri zekalı bir eklentidir diyebilirim. Ben de bunu öğrendikten sonra kullanıcılarına site içeriklerini biraz kıstım haliyle. Bunu kullananlar siteyi dolaşabilir, okuyabilir ama demo ve download butonlarını göremezler. Mynet sitesi de buna benzer bir şeyler yapmış. Örneğin video sayfasında bu uzantıyı kullanan şahıslar video izleyemiyorlar.

Demo ve download butonlarına reklam, sponsor kelimelerini girmek amacıyla mecburen sitedeki yazıları indirdim ve yapmış olduğum bir hatadan ötürü idare panelinde bölge linkine tıklayınca resimler ve öne çıkarılmış olan görseller kayboldu. Tüm resimleri yine yine indirip yüklemek mecburiyetinde kaldım. Ama wp-content/uploads klasöründe belirleme edilen resimler hala duruyorlardı. Image CleanUp isimli eklentiyi indirip kurduğumda kullanılmayan 16000 küsür resim dosyası görünce bir hayli şok olmuştum.

Zamanında yüklemiş olduğum ve sildiğim resimlerin hepsinin küçük tefek boyutları hala wp-content/uploads dizininde yüklü durumda bulunuyorlardı. Hele ki renegrate thumbnails isimli WordPress eklentisini de kurmuş iseniz vay sizin ftpnizin durumuna 🙂 Renegrate Thumbnails sitedeki tüm resimleri temaya ideal duruma getirmek amacıyla otomatik boyutlandırmaya yarayan bir uygulamadır. Otomatik boyutlandırma yapar iken de eskileri silmiyor. Hem de bir resim yüklerken bildiğiniz üzere bir kaç tür boyutta yükleme yapar. Kimi temalara göre 3 ve kimi temalara göre de beş adet resim yüklenir. Web sitenin süratli açılması yönünden gerektiğince faydalıdır parça parça yüklenme işlemi. Bazı hallerde bir yazıya bir kaç adet resim yükler ama yalnızca 1 adedini öne çıkarılmış görsel olarak kullanırız ve başka boyutlar çöp olarak kalırlar.

Şimdi sıra geldi bu çöpleri nasıl temizleyeceğinizi anlatmaya. Bir kaç senelik internet siteniz var ise büyük ihtimalle dört ya da daha çok tema yüklemiş olma ihtimaliniz vardır. Her yüklemiş olduğunuz resim üç defa yüklenmiş olsa bile resim klasörünü iki katı bir şekilde şişirmiş olacaktır. WordPress Image CleanUp eklentisini kullanıp lüzumsuz olan tüm resimleri belirleme edebilir ve çok basit bir şekilde silebilirsiniz. Yaklaşık 10 dakika içersinde 16 bin adet lüzumsuz resim sildim Image CleanUp sayesinde.

Image CleanUp ile sitenizi tarattığınız vakit alttaki gibi bir ekran göreceksiniz. Kırmızı çerçeve amacıylae aldığım unreferenced unused images yazısı lüzumsuz olan resimlerin sayısıdır. Tamamını sildikten sonra 1.23 gb kullanım kısmı 700 mb gibi bir düzeye düştü. Neredeyse iki katı.

Kullanımı oldukça basittir. Yapmanız gereken Image CleanUp eklentisini indirip etkinleştirdikten sonra  Yönetim paneli >> Araçlar >> Image CleanUp sekmesinden Index Images linkine tıklamak. Otomatik olarak wp-content/uploads klasöründeki dosyaları inceleyip kullanılanlar, referansı olmadığı halde kullanılanlar ve  kullanılmayanlar diye üç sınıfa ayıracaktır. Unreferenced unused images linkinde olan resimler hiç bir yerde bağlantısı olmayanlardır. Siz yine de silmeden önce bi kolaçan edin. Belki başka bir yerde işinize yarayan resimler bu listeye dahil olmuş olabilir. Benimkilerin gereksiz olduğuna emin olduğum için incelemeden toplu bir kıyım yaptım 🙂

Aşağıdaki download  butonundan hemen indirip gereksiz resimleri tespit edip silebilirsiniz. Ayrıca sürekli sitenizde yüklü olması gereken bir uygulamadır diye düşünüyorum. Haftalık olarak temizlik ihtiyacı duyabilirsiniz. Son olarak reklam engelleme uygulaması kullanıyorsanız indirme butonunu görmeyeceksiniz.

Uyarı: Bu eklentiyi kullanmak biraz risklidir lütfen kullanmadan önce sitenizin resim klasör kısmının yedeğini alınız.. Bu eklentinin kullanımından webduzzi.com sorumlu tutulamaz.

Daha Fazlası


1 59

Aranan kelimeler:

  • thumbnails içindekiler silinmiyor
  • benim sitemdeki resimleri silin
  • aynı resimlerden 2 adet var nasıl silebilirim
  • ayni uzantili dosya ve resimleri silmek
  • ftp gereksiz dosyaları silme
  • iki tane olan resimleri silme
  • pdf progranindaki gereksiz resimleri nasil sileriz

Unreferenced unused images İNDİR

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri