Google Earth’ün Kayıp Arama Motorunu Keşfedin ”Terrapattern”

Carnegie Mellon Üniversitesi’nde doçent olan Golan Levin, “Tenis kortunu neden tıklamıyorsun?” Diye belirtti. Okul kampüsünün Pittsburgh’daki uydu görüntüsüne Levin’in en son çevrimiçi projesi Terrapattern’in ana sayfasında gömülü olarak bakıyordum . “Hemen görmeniz gereken şey, Allegheny County’nin en tenis kortu yamasıdır” dedi. Tıkladım. Memnun edici hızda ekranımın sağ tarafı düzinelerce ve düzinelerce tenis kortu ile dolu – yalnız ya da çiftler halinde ya da altı kümeler halinde, yeşil beyaz, yeşil mor, kırmızı yeşil. Karışık bir şekilde boyanmış park yeri karışımı da sona erdirdi. “Şimdi futbol sahasını deneyin,” dedi Levin.

Terrapattern, uydu görüntüleri için ilk açık erişimli arama aracıdır. Gözünüzü yakalayan bir şey seçin; bir yemek tarlası, çakıl çukuru ve trafik çevresi. Terrapattern bulaşıkları, çukurları veya çevreleri görünen başka şeyleri bulabilir, onları harita üzerinde gösterebilir ve bunları indirilebilir bir dizi olarak sunar GPS koordine ediyor . (Levin’in arkadaşlarından biri olan bir kaykaycı, boş yüzme havuzlarını bulmak için siteyi kullanıyor zaten.) Terrapattern, Levin, birkaç öğrencisi, sanatçı Kyle McDonald ve geliştirici David Newbury’nin de bulunduğu küçük bir ekip tarafından tasarlandı. Bir prototip olarak tasarlanmıştır. Levin, “Ödeyebileceğiniz hesaplama gücü açısından bütçemiz, Amerikan manzarasının yaklaşık yirmi beş yüz kare milini aranabilir hale getiriyor” dedi. Şu an için, Terrapattern Pittsburgh, San Francisco ve New York ile sınırlı. Newbury’ye göre, marinaları ve köprüleri bulmak için özel bir armağan var gibi görünüyor.

Ulusal militareler ve istihbarat ajansları, uzun zamandır küresel manzarayı yukarıdan okuyabilme kapasitesine sahipler. Soğuk Savaşın başlangıcından bu yana Birleşik Devletler hükümeti, deniz taşımacılığına, füze hareketlerine ve uzaydan gelen meteorolojik olaylara yakından baktı. On dokuzuncu yetmişli yıllarda nasa , temel sinyal eşleme algoritmalarını kullanarak verilerin anlaşılmasına yardımcı olmak için devasa ana bilgisayar bilgisayarları kurdu. Daha yakın tarihlerde, şirketler uydu görüntülerinden kendi bilgilerini çıkarmaya başlamışlar, örneğin Birleşik Devletler genelindeki perakende park yerindeki araç sayısını veya yüzen kapaklı depolama tanklarındaki yağ seviyesini izleyebilen makine öğrenme modelleri geliştiriyorlardı (Iç kısımlarındaki gölgenin derinliğine dayanarak). Terrapattern ile Levin ve meslektaşları, bu tür bilgilerin genel halk tarafından daha erişilebilir olmasını umuyorlar.

Daha Fazlası


1 29

Google Diye Bu Siteye Sakın Girmeyin!

Harvard İnsani Girişimi’nin İnsan Güvenliği ve Teknolojisi Üzerine Sinyal Programı’nı bir etkisi olarak gösterdi ve Sudan’daki savaş suçlarını yakmış kulübelerin görsel imzasını belirlemek ve çizmek için yapay zeka kullanarak belgeledi. Benzer araçlar, yasadışı altın madenlerini bulmak, Antarktik penguen nüfuslarını izlemek ve kayıp Mısır anıtlarını ortaya çıkarmak için sivil toplum örgütleri ve akademik araştırmacılar tarafından geliştirildi.

Terrapattern, uydu görüntüsüne uygulanan aynı konsepte (AI’ya göre) göre çalışır; ancak önemli bir farkla. Levin ve ekibi, erişim yollarına veya penguen guano gibi belirli özellikler için bir dedektör tasarlamaktan ziyade, hizmetlerini açık uçlu ve özelleştirilebilir hale getirmeye odaklandı. Oluşturmak için görüntü tanıma görevleri için en çok kullanılan AI tipi ile başladık : derin konvolüsyonel sinir ağı. Böyle bir algoritmanın etkili olabilmesi için birçok örnek üzerinde eğitim alması gerekir. Örneğin, çeklerinizi ATM’de okumaya yarayan sinir ağı, eğrilerin ve kenarların belirli konfigürasyonlarını uygun bir etiket kümesiyle güvenilir bir şekilde eşleştirene kadar binlerce el yazısı rakamının, yazdığınız yinelemelerin yanında gösterilmesini sağlayarak bunu yapmayı öğrendi. İlk başta, Terrapattern ekibi binlerce kategoriye ayrılmış bir milyondan fazla görüntünün bir veritabanını ImageNet üzerinde önceden eğitilmiş bir açık kaynak sinir ağı indirdi. Ancak AI’yi uydu fotoğraflarına bıraktığında McDonald bana, tuvalet kağıdı olarak bir Quonset kulübesi ve bir korsan gemisi olarak bir trafo istasyonu tespit ettiğini söyledi.

Terrapattern’in ağını gündelik nesneler yerine peyzaj özellikleriyle tanımak için McDonald, yüzlerce cadde, nehir ve parkın insan gönüllüleri tarafından sıkı bir şekilde etiketlendiği OpenStreetMap’e döndü. Sadece dört gün süren uygulama sonrasında, Terrapattern AI, uydu görüntülerini okumak, her birini şekil, renk, kontrast ve doku hakkında ayrıştırmak için parçalara ayırmak için güçlü bir yöntem geliştirdi; daha sonra bunu olasılık katmanları vasıtasıyla yeniden bir araya getirdi ve Karşılaştırma, saniyeler içinde. Terrapattern ekibi, modellerini açık kaynaklı bir “model hayvanat bahçesi” ne yükledi. Böylece, uydu görüntüleri üzerinde serbestçe kullanılabilen ve uyarlanabilen ilk AI oluşturuldu.

Küçük bir grup sanatçı ve kodlayıcı tarafından otuz beş bin dolar mütevazı bir şekilde verilen bir şey için Terrapattern olağanüstü derecede iyi çalışıyor. Levin kendini şaşırtmış gibiydi. “Aslında bunu yapmak istediğimiz şeyi yapıyor” dedi. Aynı zamanda, “bunun neye yaradığını tam olarak bilmiyoruz” diye ekledi. Levin, Terrapattern’in aktivistlerin ve vatandaş bilim adamlarının önem verdikleri arazi kullanım konularını araştırmalarını kolaylaştıracağını umuyor; Bir kinik, bu siteyi bir problemi bulmak için bir çözüm olarak görebilir – bir araç yerine bir oyuncak. Ve daha güvenlikle düşünen biri kötü niyet kullanma potansiyelini merak edebilir. Levin, “Nükleer enerji santralleri gibi büyük şeyler zaten haritadalar,” dedi. Ancak Terrapattern “yumuşak altyapıyı -yakıt tankları gibi- yerinde görmek çok daha kolay.”

Levin bir sanatçının yanı sıra bir mühendis ve nihai olarak Terrapattern’ın en başarılı olduğu sanat eseri. Belki de bize hassas kılavuzlu mühimmat ve uzun menzilli hava tahmini veren aynı uydular şimdi peyzaj anlayışımızı yeniden yapılandırarak daha kişisel sorular ve görüşlere ilham verecektir. Bu arada, Terrapattern’ın insan sorgularına nasıl tepki verdiğini görmek için fırsat, yapay olarak akıllı analizin önyargıları ve eksiklikleri başka bir şey ortaya koyuyor. Levin, “İnsanları dünyanın nasıl göründüğüne göre aramak için Terrapattern inşa ettik” dedi. “Fakat aynı zamanda makineleri manzara ile diyaloğa sokuyor. Ve bu sadece çok esrarengiz bir deneyim. “

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri