VPN Nedir? Yasaklı Sitelere VPN ile Nasıl Giriş Yapılır?

VPN, gerekli ayarlamalar gerçekleştiği zaman ağ üzerinde birçok şey yapabileceğiniz özel bir bağlantı noktasıdır.

Virtual Private Network, (VPN) internete başka bir bilgisayar üzerinden girmenize yardımcı olur. VPN ile bilgisayarınızla bağlanmak istediğiniz sitelere doğrudan girmek yerine, tanımladığınız VPN sunucusu ile dolaylı olarak girersiniz.

Kurumsal bir güvenlik aracı ile kullanılan VPN sunucusu ile dışarıdan takip yapılamadan bütün veri akışınızı şifrelemeniz mümkündür. Bu yönüyle bir koruma kalkanı niteliği taşıyan VPN sunucusu özellikle sansürlenmiş, engellenmiş yasaklı sitelere girişte büyük bir fayda sağlar.

Daha Fazlası


1 44

VPN Kullanımı Nasıldır?

VPN kullanımı, genel anlamda tarayıcı tabanlıdır. Tarayıcınıza yükleyeceğiniz ufak eklentiler ile yasak sitelere girebilirsiniz. Eklentiyi çalıştırdığınız anda size hangi ülke üzerinden siteye bağlanmak istediğinize dair bir soru yöneltiliyor ve cevabınız doğrultusunda da internet bağlantınızı seçtiğiniz ülkede bulunan sunuculara yönlendiriyor. Böylelikle sizin ülkenizde engellenen bir siteye başka bir ülke ile kolaylıkla giriş yapmanız mümkün hale geliyor. Yasaklı olan sitelerde özgürce dolaşmanızı sağlayan VPN sunucusu bu anlamda sizlere büyük bir kolaylık sağlar.

IP Adresi Nedir? Ne işe Yarar? IP adresim nedir? İnternete her girdiğiniz anda interneti kullandığınız bilgisayara sistem tarafından verilen adres numarasıdır. Bu numara ile bilgisayarınızı kişisel pek çok verisine ulaşmanız mümkündür. Çünkü bu numara bilgisayarınızın adeta bir kimliği niteliğindedir. Her bağlantıda dinamik olarak atanan IP numarası internet bağlantınızı kapatıp tekrar açtığınızda değişkenlik gösterir. Buna dinamik IP adresi denir. Ev ortamlarında kullanılan IP adresi genelde bu türdedir. Bunun sabit kalması ise sizin talebinize bağlıdır. Numaranın size özel tanımlanmasını istiyor ve internet işlemlerinizi uzaktan dahi kontrol etmek istiyorsanız bunun için ayrı bir talepte bulunup statik IP adresi almanız gerekmektedir. Statik IP adresi internetinize değil, modeminize verilen IP numarasıdır ve bu numara aracılığıyla bilgisayarınıza uzaktan bağlanmanız ve tüm kişisel bilgilerinize ulaşmanız mümkündür. Bu da daha çok kurumsal firmaların tercih ettiği bir IP adresi türüdür. Statik IP adresi kullanımında güvenlik önlemlerinin de ciddi anlamda kontrol edilmesi gerekmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri