Faiz Oranlarının Düşmesi

Geçtiğimiz aylarda yapılan görüşmeler sonucunda merkez bankası faiz oranlarını düşürmeye başlamış ve konut kredi kullanan tüketicilere de kolaylıklar sağlanmıştır. Borçlar kanunun belirlediği yasaya istinaden tüm tüketiciler kullanmış oldukları kredileri yeniden yapılandırmaya hak kazanmışlardır. Örneğin bankalardan daha önceden yararlandığınız faiz oranlarını talep edebilir ve şimdiki faiz oranlarıyla karşılaştırabilirsiniz. Eğer geçmiş dönem daha yüksek bir tutarla kullanım olmuşsa bankanıza başvurabilir ve yeniden bir ödeme planı oluşturabilirsiniz. İsterseniz taksit sayılarını isterseniz de taksit miktarlarını değiştirme olasılığınızda bulunmaktadır. Ancak bazı bankalar bu uygulamanın gerçekleştirilemeyeceğini beyan etmektedir. Bu gibi durumlarda ise talep reddedildiğini yazılı olarak mutlaka istemeniz önemlidir. Tüketici haklarına başvurarak elinizdeki belge ile yeniden yapılandırmanız sağlanmaktadır.

Refinansman Avantajlı Mıdır?

Daha Fazlası


1 44

Kullanmış olduğunuz kredinizin faiz oranlarının yüksek olduğunu fark ederek, en uygun konut Kredisi veren bankalara yapacağınız transfer ile avantaj sağlamanız mümkündür. Ancak daha önceden yapmış olduğunuz gibi tekrar zarara uğramamak için öncelikle bankaların sitelerinde yer alan hesaplama araçlarını kullanmanız gerekmektedir. Bu hesaplama ile refinansman yapmanız durumunda kar veya zarar dengesini netleştirebilmeniz sağlanmaktadır. Ayrıca tüm bankalar borcun tamamen ödenmesi durumunda kalan ana tutardan belli bir oranda kesinti yapmaktadır. ;Bu ayrıntıyı da hesaplama yaparken dikkate almanız son derece önemlidir. Tüm bu durumlar değerlendirildiğinde hala kar sağlıyorsanız diğer bankaya müracaat ederek yapılandırma talebinde bulunabilirisiniz.

Bütün Bankalar Konut Kredisi Verir Mi?

Çıkartılan kanunlara istinaden konut kredisi veren bankalar çoğunlukta olup kullandırmayan banka yok denecek kadar az sayıdadır. Borç almak isteyen tüketiciler öncelikle arama motorlarına veya bankaların ana sayfalarına giriş yaparak ortalama hesaplama yapabilirler. Ayrıca bu sayede finans şirketlerini karşılaştırma imkanına da sahip olabilirsiniz. Böylece sizin için en uygun olan faiz oranlarını veya taksit planlarını kafanızda belirleyebilirsiniz. Yine bu duruma ek olarak peşinat seçeneğiniz bulunmuyorsa peşinatsız olarak borç veren çok sayıda banka bulabilirsiniz. Ancak daha detaylı bilgilere ulaşmak isterseniz en yakın banka şubesine gitmeniz ve müşteri temsilcilerinden destek istemeniz gereklidir. Unutulmamalıdır ki sözleşme imzaladıktan sonra değişiklik yapılmamakta ve vazgeçme olasılığınız bulunmamaktadır.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri