Google Hesaplarını Ele Geçiren Android Yazılımı

Android işletim sistemli telefon sahibi iseniz dikkat etmeniz gereken yeni bir tehdit var! Yeni türeyen kötü amaçlı bir yazılım (malware), her gün 13,000‘den fazla Google hesabını etkilemekte ve şimdiye kadar bu malware’den 1 milyondan fazla Google hesabı etkilenmiş.

da5ff20794d602d73540698bba47fa8eb1b13540

Gooligan isimli malware, bir şekilde yerleşmeyi başardığı Android işletim sisteminden cihazın sahibine ait e-mail adresini ve daha önceden depolanmış kimlik bilgilerini çalıyor.

Malware sayesinde cihazınıza saldıran kişiler Gmail, Google Photos, Google Docs, Google Play, Google Drive ve G Suite gibi Google uygulamalarınızın bilgilerine erişmeyi başarıyorlar. Bu erişim sayesinde adınıza Google Play Store üzerinden satın alma ve uygulama indirme işlemi yapan yazılım, sizin yerinize uygulamalara yorum ya da puan verme de yapabiliyor.

Gooligan’dan etkilenen cihazların %75’inin sahip olduğu işletim sistemi versiyonu Android 4 ve 5. Yani genelleme yaparsak eski sürüm Android’lerin bu yazılımdan etkilenme oranı oldukça fazla. Ancak en son, güncel Android versiyonlarının da bazılarında söz konusu malware’i saptayabilecek sistemler olmayabiliyor.

66c8b8f2dc19378417e8cd882359d3283f9f2065

Daha Fazlası


1 64

Google Hesabınızın Bu Malware’den Etkilenip Etkilenmediğini Nasıl Anlarsınız?

Check Point, bu kötü amaçlı yazılım ile alakalı online bir kontrol platformu oluşturmuş (buradanulaşabilirsiniz). Buradan ulaşacağınız online araç ile e-mail hesabınızın etkilenip etkilenmediğine göz atabilirsiniz. Eğer mail adresinizde söz konusu malware varsa, Google’ın Android güvenlik yöneticisi Adrian Ludwig‘in dediğine göre tek çare işletim sistemine temiz yükleme (Flashing) yapmak.

Bu da sizin kendi başınıza yapabileceğiniz bir işlem değil. Eğer telefonunuz etkilendiyse cihazınızı kapatıp iyi bir teknik servise ya da telefonu sağlayan firmaya ulaşmanız gerekmekte.

Kaynak:http://www.webtekno.com/1-milyondan-fazla-google-hesabini-ele-geciren-android-yazilimi-h22649.html

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri