Android Güvenli Değil Mi?

Google I/O 2016 etkinliğinde, Android geliştiricilerin en çok üzerinde durdukları konunun, işletim sistemindeki güvenlik sorunu olduğuna dair açıklamalarda bulunulmuştu. FTC, FCC gibi Google üreticilerinin de, işletim sistemine yönelik olarak daha etkili güvenlik yamaları üretimi çalışmalarında bulundukları ifade ediliyordu.

Android cihazlarına duyulan söz konusu güvensizlik ise gittikçe kötü bir hal almaya devam ediyor. İsmi gizli tutulan üst düzey bir güvenlik anlaşması, Android işletim sistemi tabanında yalnızca Nexus ve Samsung markalarının cihazlarının alımını öneriyor.

android-devices

Daha Fazlası


1 64

Android Güvenlik Sorunları Mı Yaşıyor?

Qualcomm’s Product Security Hall Of Fame isimlerinden Kal Beniamini, Duo Labs aracılığıyla, Android tabanında aylık güvenlik yamasını almamış cihazların, çok ciddi bir güvenlik açığı ile karşılaşacaklarını ifade ediyor.

Dünya genelinde henüz yüzde 57‘lik bir kesimin güvenlik yamasını aldığını belirten Beniamini, geriye kalan cihazların son derece savunmasız bir halde olduğunu dile getiriyor.

Son yapılan üst düzey güvenlik araştırması ise, Ocak ayından bu yana yapılan güvenlik testlerinde, yalnızca Samsung ve Nexus cihazlarının güvenilir olduğunu ortaya koyuyor.

Android Authority‘deki habere göre bu nedenle araştırmacılar, sadece geliştirilmiş güvenlik önlemlerine sahip, Samsung ve Nexus cihazlarının satın alımını öngörüyorlar.

SDN – ShiftDelete.Net

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri