Onedio, Listelist, BuzzFeed tarzı liste sitesi nasıl açılır?

Son dönemlerde oldukça popüler hale gelen listeleme sitelerine benzer bir siteye sahip olmak ister misiniz? Haber listesi, normal liste, video listesi, anket, quiz listesi ve daha fazlasını oluşturabileceğiniz bir siteye kurmak aslında çok basit desem!

Sizlere bu sunumda WordPress alt yapısında mükemmel bir liste sitesi kurmayı anlatıyor olacağım. Sadece yapacağımız masraflar üç farklı kategoride olacak: Hosting, tema, eklenti. Bu masrafları yapıp, yarım saatlik bir çalışma sonrasında sitemizi liste eklemeye hazır hale getireceğiz.

05

Sırası ile atacağımız adımlar:

 1. Godaddy, A2Hosting ya da Hostgator Cloud hosting kaliteli ve ileri seviye bir hosting paketi satın almak ve ücretsiz alan adını kaydettirmek.
 2. Themeforest sitesinden BoomBox temasını satın almak.
 3. CodeCanyon’dan ViralPress eklentisini almak.
 4. Hosting firmasında WordPress kurulumunu gerçekleştirdikten sonra BoomBox temasını bu siteye entegre etmek.
 5. Sitemizin ayarlarını yapmak ve Türkçeleştirmek.
 6. İlk listemizi hazırlamak ve yayınlamak.

WordPress kurulumu

Şu anda kullanacağımız alt yapı tamamen WordPress üzerinde çalıştığı için WordPress kurulumu gerçekleştirmek zorundayız. Bu konuya burada fazla değinmek istemiyorum.

Özet isteyenler için:

 • CPanel üzerinden kolay bir şekilde WordPress kurun. Panele girip Softaculous ya da diğer bir WordPress aracı kurulum eklentisini kullanmanız yeterli olacaktır.
 • URL, admin, mail ve diğer ayarları gerçekleştirin.
 • Yalın WordPress yönetim paneline siteadi.com/wp-admin üzerinden ulaşın.

Basit bir şekilde sitemizi kurduktan sonra atmamız gereken gerçek adımlara geçiyoruz. Buradaki adımları lütfen dikkatli bir şekilde takip ediniz. Zira hata yapmanızı istemiyorum. Amacımız mükemmel bir liste sitesi kurmak.

BoomBox temasını siteye entegre etmek

Themeforest.net sitesinden temayı satın aldıktan sonra sitemize bu temayı kurmamız gerekiyor. Bunları da yapabilmek için sırası ile Yönetim Paneli > Görünüm > Temalar‘a gelip, temamızın ziphalini yüklemek olacaktır.

 

Dilerseniz temayı FTP üzerinden de kurabilirsiniz. (Tavsiye edilmez)

Tema yükleme işlemi sonrasında bizlere birkaç tane eklenti yüklememiz tavsiye edilecek. Bu eklentileri hemen aşağıda görebilirsiniz. Eğer ki sitenizin demodaki gibi görünmesini istiyorsanız, bu eklentiler zorunludur.

wordpress-liste-sitesi-icin-gerekli-olan-eklentier

Normalde bu eklentiler ücretsizdir. Ancak ücretli (Pro) versiyonlarını indirip daha kaliteli bir çalışma yapma şansınız var.

Kurulan eklentiler ve özellikleri

BoomBox theme extension: Tema üzerinde bazı ayarları yapabileceğimiz eklentidir. Önemli ve zorunlu eklentilerden bir tanesi. (Tema ile beraber geliyor.)

Adsense Integration Wp QuADS: Adsense üzerinden gelir elde etmek isteyenlerin mutlaka kullanması gereken bir eklenti. Bu eklenti üzerindeki otomatik yerleşke ayarları ile fazla zaman kaybetmeden sitenizde reklam yayınlamaya başlayabilirsiniz.

Ücretli versiyonu olan bu eklenti ile gelirlerinizi katlama adına adımlar da atabileceğinizi unutmayın.

Google adsense: QUADS’a alternatif olarak kullanabileceğiniz eklentilerden bir tanesi. Eklentiyi aktif hale getirdikten sonra site üzerinde dilediğiniz yere tıklayarak reklam yerleştirebilirsiniz. Kullanımı oldukça basit.

Envato WordPress Toolkit: Tema ya da eklentileri otomatik olarak güncellemenize yardımcı olan bir eklenti. Sürekli yeni sürüm kontrolü yapmanıza gerek kalmayacak. (Tema içerisinde mevcut)

MailChimp for WordPress: Ziyaretçilerin maillerini toplama adına kullanacağınız bir eklenti. MailChimp entegrasyonu sayesinde kullanıcılara şekilli şüküllü mailler gönderebilir ve onlara güncel bültenlerden haberdar edebilirsiniz.

Mashshare Share buttons: Sitemize sosyal ağ paylaşım butonlarını bu eklenti sayesinde yerleştiriyoruz. Önemli bir eklenti. Ayrıca ücretli versiyonunu da tavsiye ediyorum. Kullanıcı alışkanlıklarını takip edebilir ve bu sayede içeriklerin daha fazla paylaşılmasını sağlayabilirsiniz.

 

Detaylı incelemelerime rağmen eklentinin Whatsapp paylaşım butonunu bulamadım. Bu büyük bir eksiklik. Lütfen buna dikkat ediniz. Farklı bir eklenti ile bunu telafi etmek zorunda kalabilirsiniz.

AntiSpam: Spam yorumlardan kurtulma adına kullanmamız gereken eklentilerden bir tanesi. Spamların %95’ini rahatlıkla yenebilir ve zamandan kar edebilirsiniz. Kimse çöp işlerle uğraşmak istemez değil mi?

Ayrıca iletişim sayfasına Google Captcha kurmayı unutmayınız.

Loco Translate: Sitemizdeki önemli alanları Türkçe’ye çevirmek için kullanacağımız eklenti. Çok basit arayüze sahip. Daha önce çeviri tecrübesi olan arkadaşların da bu eklentiyi kullanmasını tavsiye ediyorum. PoEditor eski popülaritesini kaybetti.

Customizer Export/Import plugin: Bu eklenti sayesinde sitemizdeki “Özelleştirme” ayarlarını kısa sürede gerçekleştirebiliriz.

WordPress social login: Ziyaretçilerinizin siteye sosyal ağlar aracılığı ile üye olmasını sağlar. Kullanıcı yönetimini kolaylaştırdığını da söyleyebiliriz.

 

Eklentiyi kurduktan sonra sosyal ağlardan uygulama ayarlarını eklenti ile ilişkilendirmeniz gerekiyor.

Sitemizi orjinal demo şekline getirme

Kurulum sonrasında sitemiz kuru bir blog görüntüsüne sahip olacak. Öte yandan bir sürü para verip aldığım tema mevcut ve biz de temayı hazırlayan kişilerin oluşturduğu demo görünümlü bir site istiyoruz.

En doğal hakkımız!

Wordpress yönetim paneli > Araçlar > İçe aktar.

wordpress-ice-aktar

Bu işlem sonrasında hemen hangi platformlardan WordPress’e aktarım yapabileceğimizi göreceğiz. WordPress’ten WordPress’e aktarım için hemen aşağıdaki seçeneğe tıklıyoruz.

wordpress-ice-aktar-yuklemesi

Hemen yükleye tıkladıktan sonra ise karşımıza “xml” dosyası yükleyeceğimiz bir sayfa çıkacak bu sayfada satın aldığımız tema içerisindeki “Demo content > Orginal > Boombox-data” dosyasını seçiyoruz.

Yükleme işlemi biraz sürecek. O nedenle lütfen sabırlı olunuz.

Bu adımları da tamamlayıp ana sayfamıza geldiğimizde hala klasik bir blog göreceğiz.

Boombox alt yapısında ana sayfa olarak belirlenmiş sayfa, bizim ana sayfamızdan farklı olduğu için basit bir düzenleme daha yapmamız gerek. Yönetim Paneli > Ayarlar > Okuma menüsünü seçtikten sonra demo tarafından bizlere sunulan “Homa Page”i ana sayfa olarak belirmemiz gerekecek.

wordpress-ana-sayfa-ayarlamasi

Bu adım sonrasında sitemiz demo görünümüne daha da yakın hale gelecek ancak atılması gereken bir önemli adım daha bulunmakta: Menü eşleştirme.

Sitemizde farklı menüler bulunmakta. Bu menülerin yerleşkesi, blog yerleşkesinden farklı olduğu için hepsini teker teker eşleştirmemiz gerekiyor. Bunu yapabilmek için de Yönetim paneli > Görünüm > Menülere tıklıyoruz.

boombox-menu-yerleskesini-duzenleme

Burada “Konumları Düzenleye” tıkladıktan sonra karşımıza eşleştirme yapacağımız sayfa çıkacak.

Eşleştirme çok kolay. Sol menülerin hepsini, sağ taraftaki birebir eşleri ile eşleştirin ve sonuncusunu boş bırakın.

wordpress-menu-eslestirme

Bu adımlar sonrasında sitemiz demo görünümüne yakın hale gelecek.

Dikkat edersek sitemizdeki menüler, reaksiyonlar, bileşenler pek de istediğimiz gibi değil.

Menülerin sırasını düzenlemek ve sonrasında da menüleri Türkçe hale getirmek için Yönetim paneli > Görünüm > Menüler sekmesine geliniz. İngilizce olarak görünen kategorilerin hepsini teker teker çevirin.

Sitemizdeki reaksiyonları Yönetim paneli > Yazılar > Reaksiyonlar menüsüne gelerek düzenleyebilir ve üzerilerindeki yazıları değiştirebiliriz.

Sitemizdeki bileşenleri Yönetim paneli > Görünüm > Bileşenler menüsüne gelerek düzenleyebiliriz.

 

Fazla detaya girmek istemiyorum. Çünkü bu alt başlıkları zaten farklı bir makalede sizlere detaylı bir şekilde anlattım. Yine de kafanıza takılan sorular olursa, lütfen bana buradan yazın. Çözeriz. Hallederiz.

İşte sitemizin son hali

wordpress-liste-sitesinin-son-hali

Site arayüzünü düzenledik. Şimdi ise eklentiler üzerinde oynamaya geldi. Arayüzün ve sitenin tüm yükünü çeken bu eklentileri en iyi şekilde düzenlemek ve sitemizdeki gezinti kalitesini üst seviyeye çıkarmak için atmamız gereken adımlara bir göz atalım.

Özelleştirme ayarlarını otomatik olarak demodan çekme

Kurulum sonrasında “Özelleştirme” ayarlarını otomatik olarak demodan çekmek için kurmamız gereken eklentinin adı Customizer Export/Import“.

Kurulum sonrasında Yönetim paneli > Görünüm > Özelleştir‘e tıklıyoruz ve karşımıza hemen aşağıdaki gibi bir sayfa çıkıyor.

wordpress-ozellestirme-ayarlari

Burada ise “Import” bölümüne gelip, sırası ile Tema dosyası > Boombox > Demo Content > Original > Customizer.dat dosyasını seçiyoruz ve sitemize yüklüyoruz. Bu adım sonrasında demoda yer alan tüm özel ayarlar kendi sitemize geçmiş oluyor.

Şayet burada dilediğiniz gibi düzenleme yapabilirsiniz. Örneğin sitenin logosunu “Site kimliği”menüsünde rahatlıkla değiştirebilirsiniz. Bu ayarları sizin kurcalayıp, birkaç detay öğrenmeniz daha yararlı olacaktır. Zira kullandığınız tema hakkında pek bir bilgiye sahip olmamanız, ileride sıkıntı çıktığında sürekli yardım talebinde bulunacağınız anlamına gelir.

MailChimp For WordPress kullanımı

MashShare sosyal paylaşım eklentisi

Daha Fazlası


1 15

Mashshare kullandığımız tema ile uyum içerisinde çalışan bir eklentidir. Eklenti üzerinde birkaç oynama yapmamız gerekiyor. Atılması gereken adımlar biraz da tavsiye niteliğinde. Zorunluluk yok. Biri hariç. Ancak yapmanız iyi olur hani.

 1. Eklenti içerisinde yer alan “JS & CSS Everywhere” aktif olmak zorunda. Bu düzenlemeyi “General” ayarlar sekmesinde görebilirsiniz.
 2. Network kısmını üçlü seçim tercih ettim. Bunun neden ise paylaşımla beraber sitemdeki ziyaretçilerin maillerini de toplamak istemem. (Bu ayarla beraber MailChimp ayarlarını yapmak zorundasınız. Aksi halde mail doldurma alanı açılmayacaktır.)
 3. Visual sekmesinde buton görselleri üzerinde düzenleme yapabilirsiniz. Bunu deneme yanılma olarak; kendi beğeninize uygun olarak yapmanız mantıklı olacaktır. Size kalmış!
 4. Position sekmesinde ise post dahil tüm işaretleri kaldırın. Zira karman çorman bir sosyal paylaşım eklentisi çıkacaktır karşımıza.

mashshare-eklentisi-nasil-duzenlenir

WordPress QuADS Adsense eklentisi

Sitemizden gelir elde etmek için kullanmamız gereken eklentilerden biri. Tema bu eklenti ile tamamen uyumludur ve atılması gereken adımlar da oldukça basittir.

Kurulum sonrasında reklamların çıkmasını istediğimiz yeri seçebilir ve reklam gösterimine başlayabiliriz.

 

Google Adsense reklamlarını bir sayfada en fazla 3 defa gösterebilirsiniz. O nedenle ayarlar sekmesinde düzenleme yaparken, bunu göz önünde bulundurun.

WordPress social login eklentisi ile kolay kullanıcı kazanma

Oldukça kolay kurulan eklentilerden bir tanesi ancak kurulum sonrasında bazı ayarları yapmanız gerekiyor. Özellikle Facebook üzerinde uygulama bilgilerini almak biraz zaman alabilir.  Facebook geliştirilcileri sayfasına gidip bir uygulama oluşturmanız ve bunu da onaylatmanız gerekmekte.

Aynı adımlar Google ve Twitter için de geçerli.

wordpress-social-login-eklentisi-765x547

Bu adımları da takip ettikten sonra rahat bir şekilde kullanıcılar sitemize sosyal ağlarla üye olabilir, yorum gönderebilir, paylaşımda bulunabilir.

Sitemiz tamamlanma yolunda sağlam adımlarla ilerlemekte. Dikkatiniz dağılmasın. Bende kalın. Ayrıca yapamadığınız bölümler olursa, lütfen atlayın ve diğer başlıklara devam edin. İşin içinden çıkamazsanız, buradan bir yorum bırakın 😉

BuddyPress ile portal oluşturma – Önemli eklenti!

Birçoğunuzun bildiği eklentilerden bir tanesi. BuddyPress ile kullanıcı arasında etkileşimi arttırabilir ve kaliteli bir portal kurabilirsiniz. Üyelik sistemi tamamen WordPress ile otomatik olarak eşleşmekte ve sizlere herhangi bir kurulum sıkıntısı çıkarmamakta.

wordpress-ve-buddypress-ile-kullanici-portali-olusturma-765x466

Buddypress ile yapabileceğiniz bazı önemli etkinlinkler:

 • Site üzerinde güncelleme paylaşabilirsiniz.
 • @kullanıcıadı ile diğer kullanıcılardan bahsedebilirsiniz.
 • Profil sayfanızı düzenleyebilir ve kişisel bilgilerinizi girebilirsiniz.
 • Bildirim uyarılarını değiştirebilir. Dilerseniz tamamen kapatabilirsiniz.
 • Diğer kullanıcıları takip edebilir, beğeni alabilirsiniz.

ViralPress – Liste ekleme eklentisi – Zorunlu!

En önemli eklentiyi en sona bıraktık.

Site amacımıza baştan sona hizmet eden bir eklenti ile tanıştırayım sizi. ViralPress. Bu eklenti sayesinde sitemizde resim, quiz, video, gif, alıntı, sosyal paylaşım, anket listelerini kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Eklentiyi kurduktan herhangi bir düzenleme yapmamıza gerek yok.

 

Eklenti kullanıcıların ve yöneticilerin müzik ya da video dosyaları eklemelerine izin vermekte. Bu kadar ciddi bir medya yükünü kaldıracak hosting hizmetiniz yoksa, lütfen bu özellikleri pasif hale getirin.
viralpress-wordpress-eklenti-kurulumu
Düzenleme sonrasında sitede yer alan “Create Post”a tıklıyoruz ve karşımıza ne oluşturmak istediğimiz çıkıyor.
wordpress-viralpress-eklenti-kurulumu

Aralarından bir seçim yaptıktan sonra dosyaları yükleyeceğimiz bir sayfa açılmakta. Bu sayfayı dilediğiniz gibi yönetebilirsiniz. (İzin dahilinde ziyaretçiler için de geçerli).

Liste oluşturma sayfası aşağıdaki gibi görünmektedir.

viralpress-ile-liste-denemes

Sadece resim değil, sistemde yer alan tüm imkanları kullanarak liste sayfasında farklı tür paylaşımlarda bulunabilirsiniz. Yine fazla detaya girmeden bu kısmı size bırakıyorum. Azıcık eklentiyi kurcalayınca, neler başarabileceğinizi kendi gözlerinizle görün!

Loco Translate ile temayı Türkçe’ye çevirme

Kullanmamız gereken diğer bir eklenti de Loco Translate. Bu eklenti sayesinde sitemizi baştan aşağı Türkçe’ye çevirebilir. Ziyaretçilerimize kusursuz bir site sunabiliriz.

Elbette kimse yarı İngilizce yarı Türkçe bir site ile projeye başlamayı istemez. O nedenle hemen aşağıdaki adımları takip etmekte fayda var.

Yönetim paneli > Eklentiler > Yeni ekle menüsüne gelip, arama alanına “Loco translate”yazıyoruz. Çıkan ilk eklentiyi kurduktan sonra etkinleştiriyoruz.

loco-translate-kurulum

Bu menüde “Themes”e tıklıyoruz, çevirmemiz gereken temayı seçiyoruz ve çeviri dilini ayarlarda herhangi bir değişiklik yapmadan hemen aşağıdaki gibi ayarlıyoruz. Aksi halde çeviriler tema tarafından kabul edilmeyecektir.

loco-translate-ile-tema-dili-belirleme

Kurulum ayarlarını da gerçekleştirdikten sonra göze çarpan İngilizce noktaları yavaş yavaş Türkçe yapabiliriz. Belirlediğimiz dili seçtikten sonra hemen sitemizde yer alan İngilizce bir terimi kopyalayalım.

İşte iki tane örnek:

 1. Post your reply
 2. Your comment*

Bu terimler temada şu şekilde görünmekte.

boombox-temasi-cevirilmemis-alanlar

Aramalarımızı hemen gerçekleştirelim.

loco-translate-ceviri-ornegi-765x486

Bu adımları atarken “Save”e basıp çevirileri kaydetmeyi unutmayın 😉

İşte çeviriler hazır!

boombox-temasi-cevirilmemis-alanlar

Toparlayacak olursak

Sizlere bu yazımda Onedio, Listelist, Buzzfeed tarzı siteleri nasıl kuracağınızı öğrettim. Godaddy, A2Hosting SSD, Hostgator cloud hosting paketlerinin birinden yararlanabilir ve WordPress kurulumunu gerçekleştirebiliriz. Sonrasında Themeforest’tan alacağımız BoomBox teması ile ViralPress eklentisini ilişkilendirip, portal ortamı ve listeleme sistemini profesyonel bir şekilde yönetebiliriz.

Yönetimin sürekli daha da kolay hale geldiği WordPress ve ona özel olarak üretilen temalar sayesinde örneklerinden daha iyi bir sitesi kurmanız sadece birkaç saatinizi alacaktır. Yukarıdaki adımlar sayesinde- tüm adımları takip etmeniz durumunda, sorunsuz bir liste sitesine sahip olacaksınız.

Popülerliği günden güne artan bu tarz siteler sayesinde gelir elde etmek elbette sürdürülebilir bir plan ile mümkün. O nedenle böyle bir projeye başlıyorsanız, istikrarlı bir şekilde adım atmanızı tavsiye ediyorum.

 

Listelemele sitelerinde çok fazla görsel medya olacağı için hosting paketinden çok fazla trafik sömürecektir. Bu yüzden CDN hizmetlerinden kesinlikle yararlanmalısınız. MaxCDN başarılı CDN firmalarından bir tanesidir.

 

Yukarıda sizlere tavsiye ettiğim hosting paketleri projeye ilk girişte taleplerinize cevap verecek hizmetler sunmakta. Siteniz fazla tık almaya başlar ve ciddi trafik tüketimi olursa, hosting paketini değiştirmek zorunda kalabilirsiniz.
Kaynak:http://www.incele.co/onedio-listelist-tarzi-site-nasil-acilir/

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri