Backlink Olmadan İlk Sayfaya Çıkın – Yerel Firmalara Özel Konu

Yıl 2016, artık firmalar ofis, işletme, dükkan vs… kimliklerini bir kenara bırakmış; internet kimliklerini ön plana çıkarmaya çalışıyorlar. İnternetin yaygınlaştığı ve herkesin istediğini internet üzerinden bulmaya çalıştığı bir dönemde, arama yapanların; daha doğrusu müşterilerin beklentilerine cevap verecek bir internet sitesi artık zorunlu hale gelmiştir. Böyle bir dönemde uygulaması çok basit tavsiyelerime dikkatlice göz atmanızı öneririm.

Her bir çalışmada olduğu gibi, internet site çalışmasında da firmanın amacını iyi belirlemesi gerekir. Amacınız: “Ahmet abinin sitesi var, ben de yaptırayım bari” ise bu yazını burada bırakın lütfen. Okumasanız da olur.

Ancak amacınız: “Yahu Ahmet abinin sitesi var. Oradan müşteri geliyormuş. Ben daha iyisini yapayım da bana da internetten müşteri gelsin.” ise, lütfen siz okumaya devam edin. Çünkü size sesleniyor olacağım. Ayrıca bu yazımdan tasarımla ilgilenen arkadaşlar da yararlanabilir.

Yardım

Kısaca üzerinde bahsettiğim amacı belirledikten sonra sektörel olarak küçük çaplı araştırmalar yapmanız gerekiyor. Bu araştırmaları hepsini sitenizi tasarlayan kişi ya da firmadan beklemek doğru olmaz. Çünkü sektörü en iyi siz biliyorsunuz ve doğal olarak müşterinizi de en iyi siz tanıyorsunuz.

Örneğin bir bası merkezi işletiyorsunuz. Kartvizit bastırmak isteyen kişiler en çok hangi terimleri arıyor (mat baskı, şeffaf baskı vs…), size genelde hangi iş sahipleri telefon açıyor, en çok parayı hangi müşterilerden kazanıyorsunuz gibi detaylar sitenizin yapım aşamasında büyük öneme sahiptir. Bu bilgileri mutlaka siteyi yapan kişilerle paylaşın. Zira karşınıza neye hizmet ettiği belli olmayan bir site çıkabilir. Dikkati olmakta fayda var.

Elimdeki bilgiler

Yukarıda bahsettiğim konularda detaylı bilgiye sahip olduktan sonra siteyi tasarlama başladım. Yine de üst kısmı kısa bir özet geçecek olursak. Elimde:

 1. Firmaya en çok para kazandıran anahtar kelimeleri öğrendim.
 2. Rakip firmaların site içi SEO eksiklerini basit bir raporla çıkardım. Woorank.com’dan siz de rapor çıkarabilirsiniz.
 3. Backlink vs… ile uğraşmayarak zaman kazandım.
 4. Firmanın benden istediği sayfaların benzeri İngilizce sayfalarını buldum. Kafamda içerik ve sayfa şekli olarak farklı tasarım netleşti.

Adım adım siteyi nasıl tasarladım?

Daha Fazlası


1 20

Buraya kadar ahım şahım bir zaman harcamadım açıkçası. Zaten bahsettiklerimi herkes rahatlıkla yapabilir. İngilizce’si olan arkadaşlar da biraz daha detaylı bilgi sahibi olabilirler.

Şimdi gelelim siteyi nasıl tasarladığıma. Bu adımları eksiksiz olarak takip edin:

 • Site WordPress üzerine kurulmaya başladı.
 • Rakip firmaların renk bütünlüğüne sahip siteleri yoktu. Firma ile görüşüp kafalarındaki rengi sordum ve bu renge göre tüm temayı şekillendirme kararı aldım.
 • Diğer firmaların en büyük eksikliği ön sayfada hizmetlerin düzgün bir şekilde sunulmamasıydı. Ben de hizmetlerle alakalı olarak gerekli icon araştırmalarını yaptım ve ana sayfaya tüm hizmetleri sade ve güzel bir şekilde yerleştirdim.
 • Amaç firmaya telefon edilmesini sağlamak olduğundan tüm sayfalara firmanın iletişim bilgilerinive Google harita lokasyonlarını yerleştirdim.
 • İngilizce olarak sunulmuş benzer sitelerden makale örneklerini aldım. Anahtar kelimelerin geçtiği 200-300 kelimelik güzel makaleler yazdım. Yine bu sayfalara da gerekli iletişim bilgilerini yerleştirdim.
 • Site WordPress olduğu için mobil tasarım konusunda firma herhangi bir sıkıntı yaşamadı. Rakip firmaların (Adana’da yer alan) neredeyse hiçbirinin responsive tasarımı bulunmuyor. Bu özellikle telefonundan online arama yapan birisi için çok önemli. Çünkü her şey açık ve net bir şekilde arama yapan kişiye sunuluyor. Google haritası ile direk etkileşim sağlanıyor ve tamir atölyesi rahatlıkla bulunuyor.
 • Anahtar kelimeler ana sayfada mutlaka olsun diye uğraşmadım çünkü anahtar kelimelerin geçtiği ve içerik ürettiğim sayfalar zaten önemli anahtar kelimeleri içeriyordu. Tüm aralamalarda da bu sayfalar çıkıyor.
 • Firmayı Google My Business’e kayıt ettim. Firma telefonu ile onaylama sağladım ve artık alakalı aramalarda sayfaların dışında ayrıca Google rehberi olarak da erişim sağlanabiliyor. Bunu https://www.google.com/intl/tr/business/ adresten yapabilirsiniz.
 • Spamları engellemek ve güvenliği üst seviyeye çıkarmak için Cloudflare kurdum. Hız konusunda herhangi bir sorun çıkarmadı ve IP değiştiği halde bile sıralamalarda bir düşüş görmedim.
 • Bekledim.

İşin en sıkıcı tarafı da beklemek. Bundan emin olun. Karşınızda sabırsız bir firma varsa, bu ayrı bir sıkıntı haline dönüşüyor zaman zaman. Şayet yapacak bir şey yok. Ben de bekledim.

Aradan 6 geçti ve sonuç şu şekilde:

tamir-sitesi-seo-siralam-sonuclari

Çalışma sırasında yaptığım hatalar

Bu tasarım çalışmasında kusursuz bir hizmet sunduğumu söylemem yanlış olur sanırım. Yaptığım hatalara değinecek olursam:

 1. Bir yanlış anlaşılmadan dolayı makale içerisinde firmanın vermediği bir hizmeti girmişim. Bu da arayanları doğal olarak mağdur durumda düşürmüş. Firma ile görüştükten sonra gerekli düzenlemeler yapıldı.
 2. Birebir anahtar kelime geçen başlıklara önem vermedim ancak Google artık bunu bekliyor sitelerden. Ben de aradan 4 ay geçtikten sonra makaleyi değiştirdim ve birebir anahtar kelimenin bulunduğu bir başlık ve H2 tagleri koydum. Makale 3 gün içerisinde sıralamada 44 sıra birden yükseldi.

Sonuç

Belki size şaka gibi gelebilir ancak tek bir backlink bile kasmadan yukarıdaki sonuçları yeni kurulmuş bir sitede 6 ay içerisinde aldım. Adana bölgesinde rakip firma sitelerin en genci 2-3 yaşındayken; sadece düzgün bir tasarım, müşteriyi çeken anlaşılabilir açıklamalar ve makalelerle diğer firmaların önüne geçtik. Şu anda firma ayda 5-10 arasında telefon alıyor ve doğal olarak tamir atölyesine daha fazla müşteri çekiyor.

Lütfen dikkat. Yukarıdaki örnek bir ildeki yerel bir işletme örnek alınarak sizlere sunulmuştur. Bunu dikkat almanızda fayda var.

Kaynak:http://www.incele.co/backlink-olmadan-ilk-sayfaya-cikin-yerel-firmalara-ozel/

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri