Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirmenin Yolları

Mevsim geçişlerinde havanın değişimine uyum sağlamaya çalışan vücudun direncinde düşüklük olması gayet normal. Ancak hayat aynı tempoyla devam ediyor.

Mevsim geçişlerinde havanın değişimine uyum sağlamaya çalışan vücudun direncinde düşüklük olması gayet normal. Ancak hayat aynı tempoyla devam ediyor.

Dolayısıyla hastalıklara da kapılarını açıyor. Bu nedenle bağışıklık sistemini güçlendirmek ve kışa sağlam bir giriş yapmak önem kazanıyor. Ama nasıl?

Mevsime uygun beslenin

Mevsiminde tüketilen sebze ve meyveler bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli bir rol oynuyor. Sebzelerden kabak, ıspanak, karnabahar, balkabağı, kereviz, pırasa, yer elması; meyvelerden mandalina, nar, elma, armut, kivi sıklıkla tüketmeniz gereken besinlerden.

Kendi yemeğinizi hazırlayın

Sürekli dışarıda sunulan hazır gıdalarla besleniyorsanız bağışıklık sisteminizin kuvvetlenmesi biraz zaman alabilir. Bunun yerine kendi yemeğinizi yanınızda bulundurmayı deneyin. Cam saklama kapları içinde kendi hazırladığınız yiyecekleri sağlıklı bir şekilde taşıyabilir, ofisteki diğer arkadaşlarınıza da bu konuda ilham verebilirsiniz.

Haftada 2 gün balık

haftada-2-gun-balik

Balık, içeriğindeki yağ asitleri bakımından haftada en az iki kez tüketilmesi gereken bir besin. Tabii meyve ve sebzelerde olduğu gibi mevsiminde olmak şartıyla!

Su tüketimini arttırın

Suyun vücudunuz için önemini tartışmaya gerek yok. Uzmanlar günde minimum iki litre su tüketmeyi her fırsatta dile getiriyor. Vücuttaki zararlı atıkların boşaltılmasının en kolay yolu su içmek. Su içmeyi unutuyor ve yeterli su tüketmiyorsanız önerimiz yanınızda su taşımanız.

Daha Fazlası


1 46

Öğünleri arttırın

ogunleri-artirin

Mevsim geçişlerinde vücut direncinin düşmesini önlemek için bol enerji almanız gerekiyor. Günün başlangıç öğünü kahvaltıyı atlamamak ve öğün aralarında çok aç kalmamak, bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için önemli bir adım. Öğün aralarında ceviz, badem gibi enerji deposu yemişler ve mevsim meyveleri tüketerek zinde kalabilirsiniz.

Harekete devam

Hava soğudu diye eve kapanmak yok! Dışarı çıkıp egzersiz yaparak mevsim geçişlerini en az hasarla atlatabilirsiniz. Hem fiziksel hem de zihinsel sağlığınız için günde 40 dakika tempolu yürüyüşyapabilirsiniz.

Uyku düzenine dikkat

uyku-duzenine-dikkat

Uzun süre uykusuz kaldığınızda oluşan bitkinlik hissi size bir şeyler ifade ediyor olmalı. Uyku, bağışık sistemi üzerinde en az yemek kadar etkili. Bu nedenle uyku sürenize dikkat edin. Yetişkinlerde günde 7-8 saatlik deliksiz bir gece uykusu, zinde ve güçlü bir bağışıklık sistemi için gerekli.

Bitkisel çaylar

Ev yapımı meyve ve bitki çayları vücudunuzun direncini artırmada son derece etkili. Zencefil, portakal kabuğu, ıhlamur, adaçayı… Bitki çaylarını hastalanınca değil, hastalanmadan tüketmek daha da faydalı!

Evinizi havalandırın

evinizi-havalandirin

Klima ya da kaloriferle kuruyan hava, hastalıkları da beraberinde getiriyor. Bu nedenle hava ne kadar soğuk olursa olsun evinizi havalandırıp her gün temiz hava ile doldurmanız gerekiyor. Bu konuda havayı temizleyip nemlendiren cihazların da faydasını görebilirsiniz.

Kişisel hijyene önem verin

Kış aylarında yapılan hatalardan biri de daha seyrek duş almak. Oysa kişisel hijyeni sağlamak, bağışıklık sistemi üzerinde doğrudan etkili. Ancak duş aldıktan sonra saçları iyice kurutmaya ve dışarı çıkarken de sıkıca giyinip korunmaya dikkat etmek gerekiyor. Ayrıca dışarıda hastalık bulaşma ihtimaline karşın da elleri sık sık yıkamak kışın daha da önem kazanıyor.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri