Soğuk Havalarda Hangi Cilt Ürünlerini Kullanmalıyız

Mevsim değişiklikleri cildiniz üzerinde stres verici etkiler yaratabilir. Bu durum özellikle sıcak yaz aylarından sonbahara geçişte oldukça sık görülür. Ani sıcaklık değişimleri, rüzgâr, havadaki nem oranında meydana gelen değişimlerin hepsi cildinizin daha donuk ve cansız görünmesine neden olur, hatta akne, deri döküntüsü, kızarıklık, kuruluk gibi birtakım cilt problemlerine de yol açabilir. Bu türden olumsuzlukları engelleyebilmek için yapmanız gereken sağlıklı bir beslenme ve yeterince su tüketmenin yanı sıra günlük cilt bakımı rutinlerinize özen göstermektir. Soğuk havalarda cilt bakımıyaparken kullandığınız ürünlerin hedefinize uygun olduğunu da gözetmelisiniz. Sizin için ihmal etmemeniz gereken ürünler derledik. Keyifli okumalar!

1. Nemlendirici

naturel-makyajin-puf-noktalari-3

Sonbahar ve kış mevsimlerinde yapacağınız günlük cilt bakımlarında nemlendiricilerin oynadığı rol tahmin ettiğinizden büyük. Gereğinden fazla soğuk ya da sıcak ortamlarda bulunmak ve ani sıcaklık değişikliklerine maruz kalmak cildinizdeki rahatsızlıkları tetikleyeceğinden cildinize uygun bir nemlendirici kullanmanız oldukça önemli. Hem yüz hem de vücut nemlendiricileri cildinizin soğuk havalarla başa çıkmasını kolaylaştıracaktır.

2. Göz Altı Kremi

soguk-havalarda-kullanmaniz-gereken-cilt-urunleri-5

Gözlerinizin altındaki deri çok ince bir yapıya sahiptir. Bu nedenle, soğuk havalarda göz altınızı ekstra nemlendirmek hayati önem taşır. Neme susamış göz altlarınız iyi bir bakımı hak etmiyor mu? Göz altı kremleri sayesinde gözlerinizin altı cilt iritasyonlarına daha dayanıklı hale gelecek.

3. Argan Yağı

soguk-havalarda-kullanmaniz-gereken-cilt-urunleri-3

Soğuk havalarda cilt bakımı yaparken sadece yüze odaklanmamak, vücudunuzun geri kalanını da düşünmek gerektiğini argan yağından bahsederken de anımsatmış olalım. Kaliteli ve güvenilir olduğuna iyice araştırdıktan sonra inandığınız bir argan yağı ürünü edinerek elleriniz ve saç dipleriniz için kullanabilirsiniz. Cilt bir bütündür neticede.

4. Dudak Balmı

soguk-havalarda-kullanmaniz-gereken-cilt-urunleri-2

Daha Fazlası


1 8

Soğuklar kendini hissettirmeye başlayınca en belirgin rahatsızlıklar aslında dudaklarımızda fark edilir. Çatlayan, acıyan ve kanayan dudaklar fiziksel ve estetik rahatsızlıklar doğurur. Bu nedenle, bir dudak balmı edinmeniz dudaklarınızın daha sağlıklı olmasını ve görünmesini sağlar. Onarıcı ve organik dudak balmları soğuk havalarda kuruyan ve çatlayan dudaklar için eşi bulunmaz ürünlerdir. Dudak balmı yapımını evde pekâlâ kendiniz de deneyebilirsiniz.

5. Peeling Jeli

kil-peeling

Kuruyan deriniz dökülmeye başladıysa ya da cildinizde soğuk havalardan kaynaklı bir gerginlik hissediyorsanız, soğuk havalara özel (ve elbette cilt tipinize uygun) bir peeling ürünü almanız faydalı olacaktır. Özellikle cildi kurutmayan, yoğun nemlendirici etkili bir peeling ürününü tercih etmelisiniz. Cildinizin hem temiz hem de sağlıklı olması için peeling şart.

6. Gündüz Kremi

naturel-makyajin-puf-noktalari

Sonbahar ve kış mevsiminde özellikle hassas ciltler için kesinlikle vazgeçilmemesi gereken ürünlerden biri olan gündüz kremleri rüzgâr ve kirli hava gibi zararlı dış etkenlerin cildinize mümkün mertebe en az zararı vermesi için yardımcı olacaktır. Ayrıca cilt onarımını hızlandıracak ve yumuşak bir cilde sahip olmanız için canla başla çalışacaktır.

7. Cilt Koruyucu Krem

soguk-havalarda-kullanmaniz-gereken-cilt-urunleri-6

Cilt koruyucu kremler, aslında yaz kış kullanılması şiddetle tavsiye edilen cilt bakım ürünleridir. Yazın güneşin zararlı etkilerinden cildinizi koruyan koruyucu kremler, sonbahar ve kış mevsiminde büyük şehirlerin kötü hava koşullarından koruma sağlayarak cildinizin zarar görmesini engeller. Çoğu cilt koruyucu krem bütün cilt yapıları için uygun olarak üretilir. Ancak özel bir durumunuz varsa, mutlaka dermatoloğunuza danışarak sizin için en iyi koruyucu kremi öğrenebilirsiniz.

8. Yüz Serumu

soguk-havalarda-kullanmaniz-gereken-cilt-urunleri-4

Soğuk havalarda -özellikle kuru bir cilde sahipseniz- yanınızdan ayırmayıp düzenli olarak kullanmanız gereken bir ürün de yüz serumudur. Yaşlanma karşıtı serumlar da kış aylarının kötü hava şartlarının cildinize yaptığı saldırılarla savaşmak için uygun cilt bakım ürünleridir.

Siz soğuk havalarda cildinize nasıl bir bakım uyguluyorsunuz? Yorumlar kısmında mutlaka bizimle tüyolarınızı paylaşın!

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri