Bebek Giysileri Nasıl Yıkanmalı ve Korunmalıdır

Bebekleriniz için aldığınız o minicik giysiler nasıl da sevimli görünüyor değil mi? Ancak bu sevimli giyecekleri ilk günkü gibi koruyup temiz tutmak ve belki de sıradaki kardeşe ya da bir yakının çocuğuna saklamak biraz özen gerektiriyor.

Daha Fazlası


1 46

Bebekleriniz için aldığınız o minicik giysiler nasıl da sevimli görünüyor değil mi?

Ancak bu sevimli giyecekleri ilk günkü gibi koruyup temiz tutmak ve belki de sıradaki kardeşe ya da bir yakının çocuğuna saklamak biraz özen gerektiriyor. Bebek giysilerini bakterilerden korumak hem de uzun ömürlü kullanmak için size birkaç tavsiyemiz olacak.

Özel deterjanlar

ozel-deterjanlar

Söz konusu bebeğiniz olduğunda en başta dikkat etmeniz gereken şey elbette ki sağlık. Bu nedenle deterjan seçiminizi yaparken daha iyi kokandan çok, giysileri daha iyi temizleyen ve daha sağlıklı olanına bakmanız, yani sağlığa zararlı kimyasal madde içermemesine ve anti alerjik yapıda olmasına dikkat etmeniz öneriliyor. Bebeğinizin hassas cildi ile uyumlu olarak tasarlanmış bebek çamaşırları için deterjanlar kimyasallara bağlı olan tahriş problemlerini de önlüyor.

Uygun yıkama koşulları

uygun-yikama-kosullari

Bebeklerin çamaşırlarını bakterilerden arındırmak için yüksek derecelerde yıkamak önemlidir. Bununla birlikte çamaşırlara zarar vermemek de gerekiyor. O yüzden bebeğinizin cildine doğrudan temas eden pamuklu, beyaz giyecekleri 60 derecede yıkamanız öneriliyor. Daha hassas kumaş türleri içinse 40 derece yeterli bir ısı. Ayrıca normale oranla çok minik parçalar içeren bebek çamaşırlarını yıkarken çamaşır filesi kullanmak, çamaşırların kaybolmaması için etkili bir çözüm.

Lekeler Nasıl Çıkar?

lekeler-nasil-cikar_

Bebeklerin çamaşırlarında meydana gelen lekeleri çıkarmak için güçlü leke çıkarıcılar kullanmak, onların hassas ciltleri için pek önerilmez. Bu nedenle önceden elde yıkama yapmanız gerekebilir. Kurumuş lekeleri yumuşak bir fırça ile fırçalayabilir, ardından bebeğinizin deterjanından katarak ılık suda bekletebilirsiniz. Böylece lekeler hem çamaşırlara hem de bebeğin tenine zarar vermeden kolayca çıkacaktır.

Yeni Giysilerin Yıkanması

yeni-giyeceklerin-yikanmasi

Pakedinden yeni çıkmış giysileri bebeğinize hemen giydirmemenizde fayda var. Kimyasal maddeler içeren paketlerde tutulan bu giysilerin yıkanarak kimyasallardan arındırılması gerekirken, açıkta tutulan giysileri de bakterilerden arındırmak için yıkamak önerilir. İlk yıkamada giysilerin etiketinde yazan yıkama talimatlarına uyulması da bir diğer önemli konudur. Ayrıca cildi tahriş edebilecek etiketlerin sökülmesi de bebeklerin yeni kıyafetleri içinde daha huzurlu hissetmelerini sağlayacaktır.

Kurutma Yöntemine Dikkat!

kurutma-yontemine-dikkat

Bebeklerin giysilerini kurutmak için makine kullanmak yerine açık havada kurumasını beklemek ilk tercih olmalıdır. Ancak bunun için uygun bir ortam yoksa da kurutma makineleri düşük ısıda çalıştırılarak bebek giysileri kurutulabilir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri