Intel’in yeni nesil işlemcileri hakkında detaylı bilgiler

Intel’in üst düzey yeni nesil işlemci serisi Skylake-X ve Kaby Lake-X ile ilgili bilgiler gelmeye devam ediyor. Oyun, overclock ve içerik üretimi gibi zorlayıcı konularda aktif rol oynayacak olan bu yeni nesil işlemciler, 14nmüretim sürecine sahip olacak.

Intel’in yeni işlemci serileri

intel_kabylake_x_skylake_x

Daha Fazlası

Intel’in yeni Kaby Lake-X işlemcilerinin orta-üst segmentte yer alması beklenirken, Skylake-X işlemcileri ise sadece üst segmente hitap edecek. İşlemciler X299 yonga setini ve LGA 2066 işlemci soketini kullanacak.

İki işlemci serisinde de 4 kanallı DDR4 desteği bulunacak. Skylake-X işlemcileri şimdilik kesinleşmeyen saat hızı ile birlikte 10 çekirdek 20 thread’e sahip olacak ve 13.75 MB L3 önbellek bulunduracak. Aynı zamanda Skylake-X’in birden fazla ekran kartı ve ekstra kartlar için 48 PCIe 3.0 şeride sahip olacağı bekleniyor.

Kaby Lake-X’in ise 24 PCIe 3.0 şeride sahip olacağı ve 10 USB 3.0 ve 8 USB 2.0 destekleyeceği söyleniyor.

İki işlemcinin de 14nm üretim sürecine sahip olacağını belirtelim. Kaby Lake-X 112W, Skylake-X ise 140W TDP değerine sahip. TDP değeri, işlem sonucu açığa çıkan ısıyı birim zamanda dağıtma yayabilme gücünü gösterdiğinden dolayı, işlemcilerin tüketeceği elektrik miktarı bakımından bu değerleri baz almamanız gerektiğini ekleyelim.

Fiyatlar ne olacak ?

Henüz kesin olmamakla beraber Kaby Lake-X serisi işlemciler hakkında bir tahmin bulunmaz iken, Skylake-X işlemciler için 1500$ ve üstü bir fiyat etiketi tahmin ediliyor. İşlemcilerin 2017‘nin ikinci yarısında çıkması bekleniyor.

SDN – ShiftDelete.Net