Stoksuz Online Satış Yapmanın Avantaj ve Dezavantajları

Stoksuz e-ticaret yani dropshipping; stok tutmaya gerek olmadan, ürünlerin tedarikçi firmadan doğrudan müşteriye ulaştırılmasıdır.  Stoksuz online satış yöntemiyle kendi e-ticaret işini kurmak isteyenler teknik bilgi gerekmeksizin ihtiyacı olan tüm akıllı çözümleri IdeaSoft’ta bulabilir. Ürünlerin internetten satışını kolaylaştıran mobil uyumlu web sitesi ve benzeri sayısız özelliğe sahip IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile tanışmak için e-ticaret sitesi kurmak isteyenler için ideal bir adres. İdeasoft

e ticaret nasıl yapılır diye merak edenler için kurumsal bloğunda birçok faydalı içeriğe de yer veriyor.

Dropshipping e-ticaretin firmalara sağladığı en önemli avantajlardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Ürün satışında stok tutmadan tedarikçiyle müşteri arasında aracılık yapabilmeyi sağlayan dropshipping, aslında toptan ürün sağlayan şirketin veri tabanı üzerinden yapmasını sağlamakta.

Peki stoksuz online satış nasıl yapılır? E-ticaret sitelerinin tek yapması gereken, satış sürecinden sonra toptan ürün satan siteye ya da firmaya ürünlerin ücretlerini yatırmak olacaktır.  Müşterinin iletişim ve adres bilgisini tedarikçiye ileten e-ticaret sitesi böylece lojistik işleminden de kurtulmuş oluyor.

Daha Fazlası


1 44

Stoksuz online satışın avantajları kadar dezavantajları da yok değil. Önce avantajlarından bahsedelim. Yüksek bir sermaye gerektirmeden dropshipping firmaları ile çalışabilmeleri en büyük avantajı. Sadece aylık üyelik ücreti ve listeleme ücreti gibi düşük rakamlar ödeyerek birçok dropshipping firmasıyla çalışabilmek söz konusu olabiliyor.

Ürün satılmadan veya müşteri parayı ödemeden herhangi bir ödeme yapmayacak olunması da stoksuz online satışın diğer bir avantajı. Ödemenin ürün müşteri tarafından satın alındıktan sonra yapılması, yüksek sermaye gerektirmeden e-ticaret yapabilmeyi sağlamakta. Ayrıca stok tutulmaması depolama, kargoyla ilgilenilmediği için paketleme ve etiketleme gibi masrafları da yok.  Bir tedarikçiye bağlı kalmak zorunda olmadan istenilen sayıda tedarikçiyle anlaşabilmek de stoksuz e-ticaretin sağladığı öemli bir avantaj. Böylece ürün çeşitliliği, fiyat gibi konularda farklı alternatifleri değerlendirmek mümkün olabilir.

Gelelim dropshipping’in dezavantajlarına. Bu dezavantajlardan ilki; tedarikçinin satın alınan ürünü müşteriye teslim etmemesi ya da bozuk, hasarlı ürün teslim etmesi olmakta. Bu durum ürünün tedarikçiden kaynaklı nedenlerle hasarlı olduğunu bilmeyen müşteride markaya ilişkin olumsuz bir algı oluşmasına neden olabiliyor.

Dropshipping’te yaşanan herhangi bir sorunda başvurulacak merci olmak; müşteri hizmetleri anlamında başarılı bir süreç yönetmeyi gerektiriyor. Stoksuz e-ticarette envanter tutulmadığı için tedarikçinin elinde bulunmayan ürünlerden eş zamanlı

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri