Türkiye’nin Yeni Nesil İlk Savaş Uçağı F-35

Kale Grubu’nun yaptığı açıklamaya göre, dünyanın önemli savunma projelerinden bir tanesi olan Müşterek Taarruz Uçağı Programı bünyesinde geliştirilen F-35’in ana sorumlusu Lockheed Martin, uçağın ilk montajını düzenlenen törenle birlikte başlattı.

Kale Grubu şirketlerinden Kale Havacılık’ın önemli tedarikçilerinden biri olarak katkı verdiği F-35, sistemleri ve tasarımıyla dünya havacılık tarihinde yeni bir sayfa açacak. Müşterek Taarruz Uçağı Programı’na dahil olan ilk Türk şirket olan Kale Havacılık, F-35’lerin gövde kanatlarının yanı sıra uçağın F-135 olarak adlandırılan gelişmiş motorunun bazı kritik parçalarını da üretiyor.

Daha Fazlası


1 22

F-16 ve F-18 gibi savaş uçaklarından dört kat daha etkili olduğu belirtilen F-35’lerin, önümüzdeki 40 yılın en etkili taarruz uçağı olacağı öngörülüyor. ‘Radara yakalanmama’ özelliğine sahip olan yeni nesil savaş uçakları, Türkiye dahil olmak üzere 9 ülkenin ortak projesi. Diğer ülkeler Avustralya, Kanada, Danimarka, İtalya, Hollanda, Norveç, İngiltere ve Almanya.

turkiye-dahil-olmak-uzere-9-ulkenin-ortak-projesi vustralya-kanada-danimarka-italya-hollanda-norvec-ingiltere-ve-almanya

Kaynak:http://www.webtekno.com/turkiye-nin-yeni-nesil-ilk-savas-ucagi-f-35-in-montajina-baslandi-h21538.html

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri