Nasıl Hamile Kalabilirim?

Bazı çiflter sadece bu konuda konuşarak basitçe hamile kaldıkları görünmektedir. Diğerleri için ise bol sabır ve birazcık şans gerekmektedir. Nasıl hamile kalabileceğiniz ile ilgili endişeleriniz varsa, eski moda yönetmler ile başlayın. Burada bilmeniz gerekenleri ve ne zaman yardım almanız gerekeceğini öğrenin.

Yumurtlamayı nasıl tahmin edebilirsiniz

Gebe kalma dönemi bir dizi karmaşık olaylara dayanmaktadır. Her ay hipofiz bezinden hormonlar bir yumurtlama olması veya yumurtlamayı uyarmaktadır. Yumurta serbest bırakıldıktan sonra fallop tüplerinden birisine doğru gider. Hamile kalmak istiyorsanız bu tam zamanıdır. Yumurtlama gerçekleşti ama nasıl hamile kalacaksınız? Bir çok kadın için bu konu hareketli bir hedefi vurmak gibidir, stres ve aşırı egzersiz gibi faaliyetler özellikle yumurtlama zamanını etkileyebilir.

Yumurtlama zamanınızı ayarlamak için;

 • Takvime göz atın. Her ay başı döneminde işaretlemek amacıyla gün planlayıcı ve basit bir takvim kullanın. Her dönem kaç gün sürerse onu da işaretlemelisiniz. Yumurtlama döngüsünün orta noktası en olası zamandır. Normal bir kadında olması gerektiği gibi 28 günlük döngü varsa son döngüden 14 gün sonrasında yumurtlama başlayacaktır. 34 gün gibi uzun bir döngü varsa bu durumda yaklaşık 20 gün sonrasında yumurtlama başlayabilir.
 • Servikal mukusta olan değişiklikleri izlemek. Yumurtlama öncesinde dikkat ederseniz berrak ve kaygan vajinal sıvılarda bir artış olabilir. Bu akıntılar çiğ yumurta akına benzerdir. Ovulasyondan sonra hamile kalma ihtimali daha zayıfsa akıntı yapışkan ve bulanık hale gelip kaybolur.
 • Bazal vücut ısısını takip edebilirsiniz. Yumurtlama döneminizde hazır olduğunuzda bazal vücut ısısında artış oluşabilir. Bazal vücut ısınızı takip etmek için bazal vücut ısısı ölçmek için tasarlanmış bir termometre kullanın. Her sabah yataktan kalkmadan önce sıcaklığı ölçün ve kağıt üzerine ya da elektronik ortama kaydedin. Sonunda bir veri ortaya çıkacaktır. Sıcaklığın en yüksek olduğu dönemden 2-3 gün önce en verimli döneminizdir. Artış bir derece azaldığında ihtimalde düşük olacaktır.
 • Bir ovulasyon tahmin kiti deneyin.  Reçetesiz olarak satılan ovulasyon kitleri yumurtlamadan önce gerçekleşen hormonların dalgalanmasını gösteren idrar testidir. Yumurtlama kitleri yumurtlama için bir süre beklemek gerektiğini ya da yumurtlamanın olabileceğini belirten sinyaller verir. En doğru sonucu alabilmek için etiketler zerinde yazan talimatları dikkatlice okumalısınız.

Doğuganlığı en üst seviyeye çıkarmak : Neler yapılmalıdır ?

Hamilelik Belirtileri Nelerdir

Daha Fazlası


1 9

Gebe kalmaya niyetlendiğinizde, hamile kalmak için neler yapabileceğinizi basitçe hatırlayalım;

 • Düzenli seks yapılmalı. Düzenli olarak haftada iki yada üç kez cinsel birleşme yaşanıyorsa verimli olduğunuz bir zamana denk gelme olasılığı yüksektir. Gebe kalmak isteyen çiftler için çok fazla seks yapmak gibi bir olay yoktur. Bir çok çift için bu her şeyi zorlaştırabilir.
 • Yumurtlama zamanına yakın günlerde seks yapılmalı. Yumurtlama zamanına yaklaştığınız günlerde yapılan cinsel birleşmeler gebelik olasılığınızı arttıracaktır. Sık yapılan birleşmeyle birlikte eşinizin sperm kalitesinin düşmesi muhtemel olsa da sağlıklı bir erkekte genellikle bu sorun görülmemektedir.
 • Tercihlerinizi sağlıklı yaşamdan yana kullanmalısınız. Sağlıklı kilonuzu koruyun, sağlıklı beslenin, kafein alıyorsanız sınırlayın, stresi en aza indirerek, orta derecede egzersiz yapın. Bu alışkanlıklar hamilelik sırasında da size ve bebeğinize yardımcı olacaktır.
 • Gebelik öncesi planlama yapın. Gidebileceğiniz bir sağlık kuruluşunda yapılacak testler genel sağlığınızı değerlendirerek gebe kalmak için yapabilecekleriniz konusunda size yardımcı olabilecektir. Sizde veya eşinizde herhangi bir sağlık sorunu varsa gebelik öncesi planlama daha önemli bir konu olacaktır.
 • Vitamin kullanın. Folik asit özellikle bebeğinizin gelişiminde önemli bir rol oynayacaktır. Gebelikten birkaç ay önce başlanan folik asit ya da prenatal vitamin spina bifida ve nöral tüp defekti risklerini azaltacaktır.

Doğurganlığı en üst seviyeye çıkarmak : Nelerden kaçınılmalıdır ?

Hamile kalma şansınızı arttırmak için yapılmaması gereken bazı şeyler vardı;

 • Sigara içmeyin. Tütün, servikal mukusu etkileyerek spermin yumurtaya ulaşmasını engelleyebilir. Sigara içmek düşük riskini arttırabilir, bebeğin oksijensiz kalması ve beslenememesine sebep olabilir. Sigara kullanıyorsanız hamile kalmadan önce bir sağlık kuruluşuna başvurarak bırakmayı deneyebilirsiniz. Ailenizin ve kendinizin iyiliğiniz için bırakın.
 • Alkol almayın. Genellikle gebe kalmayı düşündüğünüzde alkol almamalısınız. Hamileyseniz alkolün tamamen yasak olduğunu bilmelisiniz.
 • Sağlık personelinden onay almadan ilaç kullanmayın. Reçetesiz veya reçeteli bazı ilaçlar gebe kalma riskini düşürebilir. Hamile olduğunuzda ise bazı ilaçlar güvenli olmayabilir.
 • Vajinal yağları kullanmayın. Reçetesiz satılan vajinal jellerin bir kısmı doğurganlığı azaltabilir. Tükürük aynı etkiye sahip olabilir. Mutlaka bir yağ kullanmanız gerekiyorsa mineral yağlar ya da kanola yağı kullanabilir veya diğerleri için doktora danışabilirsiniz.
 • Yorucu egzersizlerde aşırıya kaçmayın. Orta dereceli fiziksel aktiviteler doğurganlık için faydalı olsa da fazlasının ters bir etkisi olabilir. Bazı araştırmalar haftada yedi saati bulan güçlü fiziksel aktivitelerin doğurganlığı olumsuz etkileyebileceğini göstermektedir.

Doktora ne zaman görünmelisiniz

Korunmasız olarak sık ilişkiye giren sağlıklı çiftler bir yıl içerisinde hamile kalabilirler. Ancak diğerlerinin yardıma ihtiyacı vardır.

30 yaş ve altındaysanız ve eşinizin sağlığı iyiyse bir doktora danışmadan önce bir yıl kendiniz deneyebilirsiniz. 35 yaş ve üzerinde iseniz, sizin veya eşinizin bilinen yada şüphelenilen bir doğurganlık sorununuz varsa yardım alın.

Hem kadınları hem de erkekleri etkileyebilen kısırlık sorunun tedavisi mevcuttur. Sorunun kaynağına bağlı olarak jinekoloğunuz yada eşiniz için ürolog yada aile doktorunuz yardımcı olabilir. Bazı durumlarda fertilite uzmanı da yardımcı olabilir.

Kaynak:http://www.saglikveyasam.com/nasil-hamile-kalabilirsiniz

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri