Gebelik Hesaplaması Nasıl Yapılır

Gebelik (hamilelik) hesaplaması nasıl yapılır? ay olarak mı hesaplanır yoksa haftalık mı? kaçıncı aya girdim yada doğuma kaç ay kaldı formülü nedir gibi sorularınızın cevaplarını Gebelik Dünyası’nda bulabilir aynı zamanda otomatik olarak gebelik hesaplaması yapabilirsiniz.

hamilelik hesaplaması

Bebek bekleyen anne adaylarının son adet tarihlerinin ilk gününü bilmeleri gerekir. Bu sayede gebeliğin kaçıncı haftasında olduklarını dolayısıyla doğuma ne kadar kaldığını rahatlıkla hesaplayabilirler.

Eğer son adet tarihinizin ilk (sat) gününü bilmiyor yada unuttuysanız ilk gebelik muayenesine gittiğinizde doktorunuzun ölçüm sonrası size bildirdiği muhtemel tarihi veya evrakları bir kenarda saklayın. Mümkünse gebeliğiniz boyunca bir ajanda tutun.

GEBELİK HESAPLAMASI “NEGELE YÖNTEMİ” ADI VERİLEN BİR SİSTEMLE YAPILIR.

Tüm Dünya ülkelerinde ve terminolojide bir standart oluşturabilmek için, hamilelik başlangıcı olarak anne adayının son adet kanamasının ilk günü (SAT) gebelik hesaplamasının ilk kriteri olarak baz alınır.

(Matematik işlemleriyle uğraşmak istemiyorsanız aşağıdaki hesaplayıcıya sat tarihinizi girerek otomatik olarak hesaplama yapabilirsiniz)

Daha Fazlası


1 9

OTOMATİK GEBELİK HESAPLAMASI

Son adet döneminizin başlangıç tarihini giriniz.
Gün:
1
Ay: Yıl:
2013
Hesapla »
Not: Bilgisayarınızın tarih ve saat ayarlarının doğru olup olmadığını kontrol edin. Aksi halde yanlış sonuç alırsınız.

Negele Formülünde hesaplama şu şekildedir;

Son adet tarihinin ilk günü (SAT) + 7 gün – 3 ay = Sonuç +1 yıl = Muhtemel tarih.

Bu yöntemde son adet tarihinin ilk günü esas alınır ve bu güne + 7 gün eklenerek 3 ay geriye gidilir. Bu sayede doğum ayı ortaya çıkar ve +1 yıl eklenerek bebeğin doğacağı muhtemel tarih bulunmuş olur.

Örneğin;

Anne adayının son adet tarihinin ilk gününün 21 Kasım 2014 olduğunu varsayalım; 21 Kasım’a 7 gün eklendiğinde = 28 Kasım 2014 sonucuna ulaşılır. Kasım ayından 3 ay geriye gidildiğinde Ağustos ayı sonucuna ulaşılır. 2014 yılına bir yıl eklendiğinde de bebeğin tahmini doğumu ortaya çıkar. Sonuç = 28 Ağustos 2015 olur.

hamilelik hesaplaması nasıl yapılır

GEBELİK HESAPLAMASI AY OLARAK MI? HAFTA OLARAK MI YAPILIR?

Mühim olan ay hesabından ziyade hafta hesabıdır. Hamilelik ortalama 40 hafta (9 ay 10 gün veya 280 gün) sürer. Bu nedenle kaçıncı aya girdim demek yerine kaçıncı haftadayım şeklinde hesaplama yapılması daha yaklaşık sonuçlar verecektir. 1 ay 4 hafta 3 gün sürdüğünden ay hesaplarında üçer günlük fazlalık kalabiliyor bu nedenlede muhtemel tarihlerde yanılma oluyor.

GEBELİK TOPLAM KAÇ HAFTADIR?

Gebelik toplam 40 hafta olarak kabul edilir ancak doğumların büyük bir bölümü 37.-41. haftalar arasında gerçekleşir. Bazen 41. haftaya kadar uzar, bazen 37. haftada doğum gerçekleşir. Kesin bir tarih yoktur. Anne adayından anne adayına farklılıklar olur.

Gebelik hesaplaması yapılırken doktorların kabul ettiği ay ve haftalar aşağıdaki gibidir;

4-5 haftalık gebeler için 1. ay bitmiştir
8-9. hafta bittiğinde 2. ay bitmiştir
12-13. hafta bittiğinde 3 ay bitmiştir
16-17. haftalar bittiğinde 4 ay bitmiştir
20-21. haftalar bittiğinde 5 ay bitmiştir
24-25. haftalar bittiğinde 6 ay bitmiştir
28-29. haftalar bittiğinde 7 ay bitmiştir
32-33. haftalar bittiğinde 8 ay bitmiştir
36. hafta bittiğinde ise 9 ay bitmiştir ve son aya girilmiştir.
Doğum 9 ay değil, yaklaşık 10 ay gibi gerçekleşir. 40 hafta bittiğinde 9 ay 10 gün yani toplam 280 gün tamamlanmış olur.

Gebelik Hesaplaması Sonuçları %100 doğrumudur?

Doğumların sadece %5 öngörülen tarihte gerçekleşir. Örneğin; hesaplamanıza göre 2015 aralık ayının x tarihinde doğum bekliyorsanız ihtimal %5’dir. Tarihi tarihine 100 kadından sadece 5’i hesaplanan günde doğum yapar.

Kaynak:http://www.gebelikdunyasi.com/gebelik-hesaplamasi-nasil-yapilir-negele-yontemi.html

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri