En İyi Materyal Dizayn Uygulamaları

Google‘ın ilk kez Google I/O 2014‘te dile getirdiği ve Android Lollipop ile beraber hayatımıza giren Materyal Dizayn, Google’ın hala ana tasarım felsefesi olarak devam ediyor.

Hem Android işletim sistemi, hem ChromeOS hem de Google’ın tüm uygulamalarında karşımıza çıkan Materyal dizayn, uygulamaların Android sürümlerinde de karşımıza çıkıyor. Özellikle uygulamaların Android ve iOSsürümleri arasındaki farkı, Materyal Dizayn anlayışı sayesinde daha da belirginleştirdiğini söylememiz gerekiyor.

Google, en iyi Materyal Dizayn tasarıma sahip uygulamaları seçti ve ödüllendirdi. Kağıttan ilham alınan ve katmanlar üzerinden kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunmayı hedefleyen Materyal Dizayn konseptini en iyi yansıtan uygulamalar, Google’a göre hangileriymiş?

İkincisi düzenlenen en iyi Materyal Dizayn uygulamalar ödüllerinin kazananı kimler?

Google’a göre en iyi 5 materyal dizayn uygulama!

Asana: Team Tasks & Projects

Hem bireysel hem de kurumsal olarak iş takibi yapabildiğiniz Asana uygulaması, Google’a göre Materyal Dizayn konusunda en iyi uygulamalar arasında.

Asana uygulamasını buradan indirebilirsiniz

best-material-design-apps-2016-asana-team-tasks

Fabulous – Motivate Me!

Yaşam koçu uygulaması olan Fabulous, sizi motive ediyor. Su içmenizi hatırlatan, gün içerisinde yapmanız gerekenleri yanınızda anneniz ya da öğretmeniniz varmış gibi size hatırlatan uygulama, tasarım açısından Google tarafından ödül alan 2. uygulama.

Zaten uygulamanın kullanım deneyimine baktığınızda, Google’ın MateryalDizayn noktasında pek çok API’ını ve tasarım ilkesini kullandığını görüyoruz.

Uygulamayı Google yapsa, Materyal Dizaynı bu kadar kullanmazdı diyebildiğim ender uygulamalardan.

Fabulous uygulamasını buradan indirebilirsiniz

best-material-design-apps-2016-fabulous-motivate-me

Daha Fazlası


1 64

C Channel

Japonya’da ve Tayland’da kullanılan C Channel uygulaması, Google’ın Materyal Dizaynla ilgili pek çok teknolojisini kullanan, farklı ve yaratıcı bir program.

Hayatın içerisindeki pek çok noktada hem videolu hem de görsel olarak bizleri yönlendirecek bilgiye sahip olan uygulama, Japonca.

Japonca olan C Channel’ı deneyimlemek için buradan indirebilirsiniz

best-material-design-apps-2016-c-channel

Kitchen Stories

Mutfak hikayeleri, deneyimler ve yemek tarifleriyle beraber zengin bir içerik sunan Kitchen Stories, Google’ın Materyal Dizayn dilini en iyi yansıtan uygulamalar arasında.

İçerisinde hem video hem de görseller olan farklı büyüklüklerdeki pencerelerle beraber, sezgisel bir kullanım sunan Kitchen Stories, özellikle dokunma hissi ve akıcılık noktasında oldukça başarılı.

Kitchen Stories uygulamasını buradan indirebilirsiniz

best-material-apps-2016-kitchen-stories

Airbnb

Hepimizin bildiği, bilmeyenlerin de şimdi öğreneceği Airbnb, özellikle seyahat edenlerin uygun fiyatlı konaklama imkanı bulduğu, oldukça faydalı bir uygulama.

Hem evinizdeki bir odayı ya da komple dairenizi günlük olarak kiralayabildiğiniz Airbnb, hem ev sahipleri için hem de kalacak yer arayanlar için ideal bir uygulama.

Airbnb, hizmet ve fikir olarak ne kadar güzelse, Google’a göre tasarım açısından da bir o kadar gelişmiş. En iyi Materyal Dizayn ödülü alan uygulamalar arasında Airbnb’de bulunuyor.

Airbnb uygulamasını buradan indirebilirsiniz

best-material-apps-2016-airbnb

SDN – ShiftDelete.Net

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri