Donanımıza Heyecan Katan Ekran Kartları

Ekran kartı, mikroişlemcide (CPU) işlenen verileri  monitörde görüntülenmesini sağlayıp sinyallere dönüştüren donanım birimidir. Harici ve dahili olmak üzere iki farklı teknolojide üretilir. Harici ekran kartları anakart üzerinde bulunan slotlar ile bağlanırlar. Dahili ekran kartları ise anakarta birleşik bir biçimde tasarlanır. Dahili ekran kartlarına “Onboard” denir.

Ekran kartının bilgisayar sistemiyle etkileşimli olarak çalıştığı donanımlar ve görevleri:

Daha Fazlası


1 6
  1. Anakart: Ekran kartına veri transferi için bağlantı ve enerji sağlar.
  2. Mikroişlemci: Yapılacak işleme karar verir.
  3. Bellek: Ekran kartına gönderilecek verileri tutar.
  4. Monitör: Ekran kartından gelen verileri görüntüler.

Ekran kartlarının en bilindik bileşenleri

1.Grafik işlemci (GPU)

Eski ekran kartları görüntü bilgilerini sistem belleğinden kendi belleğine alıp monitöre göndermekteydi. Günümüzdeki teknolojik gelişmelerle birlikte ekran kartlarının görüntülenecek bilgileri işleyebilecek işlemciler (GPU) bulundurmasıyla mikroişlemcinin (CPU) yükü önemli ölçüde azalmıştır.

2.Görüntü Belleği (Video RAM)

Görüntü ile ilgili hesaplamaların geçici olarak saklandığı bellektir. Bilgisayar sistemindeki ana bellek gibi çalışır. Görüntü belleği, bilgileri grafik işlemcisinden alır ve bunları saklar.

3.Çıkış bağlantıları

Ekran kartı çıkışlarına göre çoklu monitör kullanımı mümkündür .Çıkış portuna göre LCD ,CRT ,HDMI ve TV çıkışları aynı anda kullanılabilir. Bunun için işletim sisteminde bulunan çoklu monitör ayarlarının yapılması gerekir.

VGA-OUT: CRT monitörlerin ve projeksiyon aygıtlarının bağlandığı ve görüntü aktarımı yaptığı çıkış portudur.

DVI-OUT: Digital cihazlara ve LCD ekranlara görüntü aktaran çıkış portudur.

HDMI: Yüksek çözünürlükte görüntü ve ses aktarımı için kullanılır.

VIDEO-IN/OUT: Televizyon, video, VCD player, DVD gibi aygıtlardan görüntü alıp aktarmaya yarayan porttur.

4.Soğutucu

Yeni nesil ekran kartlarının 200 W’ lık güç tüketimleri sıcaklığı epey arttıran bir etmendir. Ekran kartlarıyeteri kadar soğutulamaz ise oluşacak yüksek ısı nedeniyle çalışmaz hale gelebilir.

Soğutma işlemi aktif ve pasif olmak üzere iki farklı biçimde gerçekleştirilir. Soğutulacak bölgedeki ısıyı daha geniş alana yayarak soğutan pasif soğutucularda ısıyı iyi ileten metal malzeme kullanılır. Bu tür soğutma işleminin yetersiz kaldığı durumlarda hareketli fanlar kullanılarak aktif soğutma gerçekleştirilir.

Ekran kartının çözünürlük ile alakası nedir?

Monitöre görüntü üzerinde her rengi oluşturmak için kontrol edilebilecek noktaya piksel denir.Çözünürlük ise ekranda görünen piksel sayısıdır. Çözünürlük 800 x 600 ise yatayda 800, düşeyde 600 piksel olduğunu belirtir. Çözünürlük artırılırsa belleğe olan ihtiyaç artmaktadır. Çözünürlük artarsa görüntü kalitesi de bu oranla artmaktadır.Bir bilgisayarın görüntü kalitesi , çözünürlüğü ekran kartına ve monitöre bağlıdır.

Ekran kartının kalitesini ise fiziksel yapısı (PCI, PCI-EX, AGP gibi…) ve arayüz çeşidi (VGA, CGA ,SVGA gibi…) belirlemektedir.

Ekran kartının yapısı

Ekran kartı çeşitleri

PCI:  Bu veriyolu 64 bitlik olup 1993 yılında geliştirilmiştir ve tak-çalıştır desteklidir. Güncel ekran kartları için yeterli değildir.

AGP:  Hızlandırılmış grafik portu anlamına gelen, sadece ekran kartları için kullanılan bir veri yoludur.AGP veriyolu ekran kartı üzerindeki görüntü belleği yetersiz olduğu zaman sistem belleğini kullanılmaktadır.

PCI Express: PCI Express ekran kartları AGP ve PCI ekran kartlarına göre daha büyük bant genişliğine sahiptir. PCI-e olarak kısa isimlendirilir. Ekran kartları için en çok terçih edilen PCI-e x16 ve PCI-e x32 slotlarıdır.

Birden fazla ekran kartı kullanımı

SLI ve CrossFire teknikleri olmak üzere ikiye ayrılır. CrossFire AMD , SLI ise NVidia ‘nın çift ekran kartı kullanma teknolojisidir. Anakartın uyumu çok önemlidir.

SLI kullanmak isteyenler ;

Aynı marka,model ve bios’a sahip kartları kullanmalılar.

CrossFire kullanmak isteyenler ;

Aynı nesil ve seriye sahip kartları kullanmalılar. Yani HD4850 ile HD4870 CrossFire yapılabilir ancak, HD4850 ile HD5770 CrossFire yapılamaz.

Ekran kartlarını kısa bir şekilde tüm ayrıntılarını inceledik. Ekran kartının yapısını göz önünde bulundurarak anakart ile uyumunu araştırdıktan sonra siz de güzel bir bilgisayar tasarlayabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri