Kasım Ayında Hangi Balık Çeşidini Yemeliyiz

EVET KIŞ GELDİ! KIŞ AYLARINDA BALIK SOFRALARI İÇİN BÜTÜN BALIK TEZGAHLARI DOLDU. EKİM AYINDA SOFRANIZDA HANGİ BALIK ÇEŞİDİNİ OLMALI HANGİ BALIK ÇEŞİDİNİ TÜKETMELİSİNİZ BİLİYORMUSUNUZ? SİZLER İÇİN EKİM AYINDA YENMESİ GEREKEN BALIK ÇEŞİTLERİNİ DERLEDİK.

Beslenme uzmanlarına göre her ay mevsimine göre yani o ay hani balık çeşidi/türü yenmeliyse onu yemelisiniz. Sebebi ise gayet açık ve net ; birçok deniz canlılarının yumurtlama dönemlerinin Nisan ve Ekim ayları arasında olması. Yani yumurtlama dönemlerinde balıkları yememiz deniz ekosisteminin bozulmasına neden olmakta.Yavru olan ve yumurtlamak üzre olan balıkları yememiz daha sonraki balık sezonlarını olumsuz etkilemekte. Aynı zamanda bu durum ileri ki balık dönemlerinde balık stoklarının çok hızlı düşmesine ve türlerin yok almasına sebep olmakta.

BU DURUMUN OLMAMASI İÇİN SİZLERE EKİM AYINDA HANGİ BALIK ÇEŞİDİNİ YEMELİYİZ SORUSUNA LİSTE YAPTIK!

1.LEVREK

Türkiye deniz kıyılarında Karadeniz,Marmara ve Akdeniz’de bulunmakta. Neredeyse her mevsimde özellikle de mayıs ortalarından kasım sonuna kadar avlanmakta.

levrek

2.LÜFER

En lezzetli lüfer İstanbul Boğazı’ndan çıkmakta ve Lüferin Ağustos-Kasım ayları arasında yenmesi tavsiye edilmektedir.

lufer

Daha Fazlası


1 46

3.EŞKİNA

Yerli bir balık türü olan Eşkina,Ekim ayında sıklıkla tercih edebiliriz.

eskina

4.İZMARİT

Eti çok lezzetli olan izmarit balığı, vitamin ve mineral açısından zengin bir balıktır. İçerisinde A, B1, B2, D ve E vitaminlerinin yanı sıra çinko, iyot, kalsiyum ve bolca fosfor bulunur.

5.MERCAN BALIĞI

Lezzeti kadar pembe rengiyle görünümü de güzel olan bir balıktır. Bütün bölgelerde çıkmasına rağmen, Ege mercanı daha bir lezzetlidir.

mercan

6.PALAMUT

Palamut balığı Protein ile D vitamini yönünden zengindir. En Lezzetli palamutlar eylül sonunda avlanan palamut balıklarıdır.

palamut

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri