Çıralı, Olimpos, Adrasan Gezileri

2016 yılının yazından bir şey anlayan beri gelsin… Haziranda havanın geç ısınması ve ramazan, ardından 15 temmuz darbe girişimi ve ülkemizin içine düştüğü kaotik durum tabiri caizse yaz tatilini “kaynattı”. Biz bile deniz kenarında yaşamamıza rağmen yazın geldiğini ancak ağustosta farkettik. Farkettiğimizde ise her zamanki gibi tutamadık zamanı, zaten geç gelen yaz, bir anda avuçlarımızdan kayıp gitti.
Daha Fazlası


1 3
30 ağustos tatili salıya denk gelince hafta sonu ile birleştirip 4 günlük bir kaçamak yapmaya karar verdik. Yazı yakalamak ve sonuna kadar yaşamak için bundan iyi fırsat olmazdı. Bir ecza deposundan yaptığım alışveriş sonucu kazandığım otel konaklama hakkını kullanmanın tam zamanıydı.

Otel Antalya’nın Tekirova beldesinde, her şey dahil konseptli bir oteldi. Konaklamaya “her şey dahil” olunca açık büfe sırasında itiş kakış, şezlonglara sabahın köründe havlu koyma da dahildi tabii ki…

antalya-1

Tatil köyü tatili

Söke’den uzuuun bir araba yolculuğu sonucu otele varınca ilk gün biraz dinlendik. Daha sonraki günlerde ise kendimizi dışarı atıp etrafı keşfettik. Bu yazıda da gezdiğimiz yerleri anlatacağım.

Etrafı keşfederken oraya yakın bir noktada eczacılık yapan bir üniversite arkadaşımın tavsiyelerini dikkate aldım. Ayşeciğim sağolsun güzel bir plan yaptı bize. Böylece Antalya’nın cennet doğasını kısa zamanda hızlı bir şekilde gezdik.

kemer-resorts

Çıralı, Olimpos ve Adrasan civarı aslında aşırı popüler yerler değil. Olimpos, maceracı üniversite öğrencileri ve özgür ruhlu kampçılar arasında bilinen bir destinasyon ama Çıralı ve Adrasan oldukça gölgede kalmış diye düşünüyorum, ki aslında harika yerler.

Az bilinir yerler olmalarının bir sebebi de buralara ulaşmanın zahmetli olması bence. Biz Söke’den 7 – 8 saat araba yolculuğu sonucunda ulaştık. Antalya’ya havayolu ile gelirseniz de fazladan 1-1,5 saatlik bir yolculuğu göze almalısınız.

Buralarda gezerken biz kendi aracımızı kullandık. Minibüs, otobüs gibi ulaşım araçları da pek tabii kullanılabilir.

Civarda yapılacak aktivite çok, doğa harika, deniz ılık. Tam bebekli seyahate uygun. Ben buraların müdavimi olacak gibiyim, bayağı bayıldım itiraf etmek gerekirse. O halde doğudan batıya doğru anlatmaya başlayayım, bakalım siz de beğenip gitmeye karar verecek misiniz…

1- Olimpos Teleferik

Sırf burası için ayrı bir yazı yazılabilir, ama ben derli toplu olsun diye bölgeyi tek yazıda birleştirmek istedim. “Valla adamlar yapmış ya” diyeceğiniz, eğlenceli, atraksiyonlu süper bir aktivite Olimpos Teleferik.

olimpos_teleferik-5

Olimpos Teleferik Tahtalı Dağı’na çıkarıyor

Aktivitenin özelliği, Tahtalı dağının eteğinden bindiğiniz teleferikle 2365 metredeki zirveye çıkmak.Tahtalı Dağı, mitolojideki adıyla “Tanrılar Dağı”, Bey Dağları Milli Parkı’nın en yüksek dağı. Aynı zamanda Avrupa’da denize en yakın olan en yüksek dağ imiş.

Yeri, bu yazıda anlatacağım gezi noktaları içinde Kemer’e en yakın olan, yani en doğuda kalıyor.

Teleferiğe çıkmadan önce mutlaka Olimpos Teleferik’in internet sitesindeki web cam görüntüsüne göz atın derim. Mesela bizim ilk çıkmayı düşündüğümüz gün hava çok bulutluydu ve bir şey göremeyeceğimizi söylediler. Hakikaten de web sitesindeki kamerada manzaradan eser yoktu. Mümkünse az bulutlu bir günü tercih etmeliymişiz.

Her yarım saatte bir kalkan teleferik, buçuk ve tam saatlerde hareket ediyor. Yoğunluğa göre ek seferler koyabiliyorlarmış.

Teleferik epey büyük, kabinin içine 80 kişi sığıyormuş. Her yarım saatte bir, tek teleferik hareket ediyor. Teleferik yolculuğu 10 dakika kadar sürüyor.

Çıkarken bir uçta, inerken diğer uçta yer kapın mümkünse. Böylece hem dağ, hem de deniz manzarasına şahit olacaksınız. Ne kadar yükseğe çıktığınızı da etrafınızı saran bulutlar kanıtlar nitelikte.

olimpos_teleferik-1

Teleferikle zirveye çıktığımız gün 30 Ağustos’tu

Teleferik ile hareket ederken hem manzaraya hem de teknik detaylara şaşırıyor insan. “Burayı nasıl inşaa etmişler?” diye düşünmeden edemeyeceksiniz.

olimpos_teleferik-4

Zirvede güzel bir kafe işletiliyor. Kahveleri ve tatlıları bu tür “mecburiyet mekanları”na göre gayet iyi. Manzara eşliğinde bir şeyler yiyip içilebilir.

Manzara terası Finike – Side arasını panoromik olarak görebileceğiniz şekilde dizayn edilmiş.

2- Phaselis Antik Kenti

Olimpos Teleferik ile Phaselis antik kenti arası araba ile 5-10 dakika sürüyor, epey yakınlar.

Burası deniz kenarında bir antik kent. Antalya sıcağında önce antik kenti gezip sonra cup diye denize atlayabilirsiniz.  Ben eskiden ailemle gezmiştim ama bu gittiğimizde kapanış saati gelmişti, gezemedik.

3- Ulupınar

Phaselis Antik Kenti’nden 15 dakika sürüş mesafesinde bir köy olan Ulupınar’da küçük şelalelerin üzerine inşaa edilmiş ahşap banklı restoranlar var. Restoranlarda masalar, uzun çınar ağaçlarının gölgesine yerleştirilmiş.

Burada birkaç restoran var, biz rastgele Ulupınar Çağlayan Restoran’a gittik. Ortam müthiş, gürül gürül akan sular, ördekler, ağaçlar, kuş sesleri…

ulupinar-1

Kaynak:http://www.ayagimintozuyla.net/yurt-ici-seyahatleri/151/cirali-olimpos-adrasan-gezi-notlari.html

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri