Touch ID Kullanım Alanını Genişletecek

Apple’ın parmak izi sensörü Teknolojisi Touch ID için yeni planlar üzerinde olduğu ileri sürülüyor. Teknolojinin artık akıllı telefonunuzun kilidini açmak ve satın alımları kolaylaştırmak dışında başka işlere de yaraması gündemde.

Touch ID otomobilinizin kilidini açacak

Mashable’ın haberine göre, Apple yetkilileri elektrikli arabaların sürücüsünü parmak izinden tanımasını ve sadece bir tuşa basılarak oto pilota geçmesini hayal ediyorlar. Yani bu aslında şirketin elektrikli otomobil projesi Project Titan’ın da özünü oluşturuyor. Öte yandan şimdilik projenin geleceği belirsiz durumda.

Daha Fazlası


1 3

Hal böyleyken Apple hayalini bir şekilde varolan ürünlere aktarmak istediği söyleniyor. Touch ID için düşünülen yeni uygulamaysa, teknolojinin otomobillerin kapısını açabilmek için de kullanılabilmesi yönünde.

Tabii ki bu alanda Apple bir ilki başarmış olmayacak. Piyasada bu sistem için çeşitli uygulamalar hali hazırda mevcut. Apple ise bir taşıtı aktivasyon mesajı ile açmak yönündeki patentini Mayıs 2016’da almıştı.

touchid02

Piyasadaki uygulamalar arasında ise Viper SmartStart, BMW’nin akıllı telefon üzerinden otomobilin kilidini açılabilmesini sağlayan kendi uygulaması ve Hyundai’nin ise yine BlueLink adlı kendi uygulaması bulunuyor.

Apple’ın iOS 10’da Haritalar (Maps) uygulamasını güncelleyerek otomobilinizi nerede bıraktığınız konusunda artık size yardımcı olabildiğini ve CarPlay’le ilgili çalışmaları da düşündüğümüzde, şirketin otomobillerle ilgili ciddi anlamda kafa yorduğunu söylemek sanıyoruz ki yanlış olmaz.

Apple Ay Sonunda Tanıtması Beklenilen Yeni MacBook Pro’da USB girişini kaldırabilir

Apple’ın Touch ID kullanımı ile ilgili gelecekte daha fazla çalışma yapacağına ve kullanım alanını genişleteceğine de kesin gözüyle bakabiliriz. Malum iOS 10 bile oldukça Touch ID odaklı bir kullanım sunuyor.

Bakalım sonraki Touch ID kullanımları ne şekilde karşımıza çıkacak?

Kaynak:http://shiftdelete.net/touch-id-kullanim-alani-genisleyecek-76144

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri