Hamilelikte Cinsel İlişkiye Girilirmi?

Kaç aylık hamileyken cinsel ilişkiye girilmez?

Daha Fazlası


1 9

Hamilelik boyunca cinsel ilişkide bulunmakta herhangi bir sakınca yoktur. Cinsel ilişki, anne adayının rahat hissettiği haftalara kadar serbesttir.

s1b_640x640

Bu noktada cinsel ilişki için belirleyici olan; gebeliğin sağlıklı ilerleyip ilerlemediğidir. Yani gebelik riskli ise, çiftin cinsel ilişki için mutlaka doktoruna danışması gerekmektedir.

1222dsa8810f61c44_640x640

Hamilelik sürecinde ortaya çıkan sorunların doğrultusunda cinsel ilişkini kısıtlanması gerekebilir. Özellikle düşük riski, erken doğum riski, kanama ve enfeksiyon gibi sorunlar hamilelik sürecinde cinsel ilişkiyi sınırlandırmaktadır.

hamilelik-surecinde-ortaya-cikan-sorunlarin9e5_640x640

Cinsel ilişki bebeğe zarar verir mi?

Bebek, rahim içerisinde gebelik kesesinde gelişimini sürdürmektedir. Bu kesenin içerisi rahim içi sıvılarla doludur.

cinsel-iliski-bebege-zarar-verir-mi_640x640

Hem konum, hem de kese sayesinde ilişki sırasında temas kesinlikle söz konusu değildir. Bu sebeple de bebeğe zarar gibi bir durum söz konusu değildir.

hem-konum-hem-de-kese-sayesinde_640x640

Yalnızca, riskli gebeliklerde cinsel ilişki, hayati tehlike doğurabilir. Bu sebeple de riskli gebeliklerde doktora cinsel ilişki konusunda mutlaka danışılmalıdır.

yalnizca-riskli-gebeliklerde-cinsel-iliski640x640

Bunun dışında cinsel ilişki için öncelikle akıntı, kanama ve enfeksiyon varlığının göz önünde bulundurulması gerekir. Bu belirtilerin olmamasıyla beraber doktorunuzun düşük tehlikesi gibi riskli gebelik durumunuz hakkında uyarıda bulunmadıysa ve ilişki sınırlandırılmanız yoksa cinsel ilişkiye girebilirsiniz.

Kadınların bu noktada dikkat etmesi gereken diğer konu ise; orgazmı sırasında rahim kasılmalarının gebelikle beraber artacağıdır. Bu durumdan endişe edilmemelidir. Hamilelikte cinsel ilişki dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur.

Çiftlerin cinsel ilişki kararından önce mutlaka doktora başvurması ve önerileri doğrultusunda hareket etmesi gerekir. İlişki esnasında ya da sonrasında herhangi bir kanama durumu meydana geliyor ise vakit kaybetmeden bir an önce doktora başvurulması önerilmektedir.

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri