Profesyonel Fotoğraflar Nasıl Çekilir

Bir fotoğraf birçok şey anlatabilir. Ama bunu becerebilmesi onu çeken kişiye bağlı. İster fotoğraf makinesi ister telefon ile profesyonel fotoğraf nasıl çekilir diye soruyorsanız cevabını bu yazıda bulabilirsiniz.

Profesyonel fotoğraf çekimi tüyolarına geçmeden önce dikkat etmeniz gereken temel bir husus var: fotoğrafı çekeceğiniz cihaz. Bu cihaz profesyonel fotoğraf makinesi de olabilir, bir akıllı telefon da. Burada önemli olan ihtiyaçlarınızı iyi belirlemek ve cihazınızın özelliklerini iyi tanımak.

Sonrası mı? Profesyonel fotoğraflar nasıl çekilir sorunuza cevap olacak 11 önerimize göz atın.

1. İlginç ışıkları yakalayın

ilginc-isiklari-yakalayin

Belki de bu listedeki en önemli öneri bu çünkü ışıklandırma fotoğrafta yaratmak istediğiniz etkiyi kökten değiştirebiliyor. Işıklandırma, normalde görüleni farklı göstermesinin yanı sıra objenizi de öne çıkarıyor ve iyi bir şekilde sunmanızı sağlıyor. Fotoğraf meraklıları genelde gün ortasını tercih ediyor ama sabahın ilk ışıklarında da harika kareler yakalamak mümkün. “Akşam fotoğraf nasıl çekilir?” diye yola çıktıysanız en büyük kılavuzunuz ışıklar ve yansımalar olacak. Flaş yerine mevcut ışıkları kullanarak etkileyici fotoğraflar çekebilirsiniz.

2. Aberasyonları kaldırın

aberasyonlari-kaldirin

Bir fotoğraf terimi olan aberasyon, fotoğrafta o kareye ait olmayan unsurlar anlamına gelir. Etkileyici bir ışıklandırma ve ilginç bir obje yakalasanız bile aberasyonlar fotoğrafa bakan kişinin dikkatini dağıtır ve yansıtmak istediğiniz anın tadını çıkaramaz.

3. Zum yapacak net ve ilginç bir obje seçin

zum-yapacak-net-ve-ilginc-bir-obje-secin

Fotoğrafınıza bakan kişilerin ondan etkilenmeme sebeplerinden biri de aynı anda birkaç objeye odaklanmanız olabilir. Fotoğraf çekerken bir obje üstünde odaklanmaya çalışın. Hele bir de ilginç bir obje seçebilirseniz o zaman dikkatleri onun üstüne çelebilirsiniz. “Arkası bulanık fotoğraf nasıl çekilir” diye soran biriyseniz objelere odaklanmayı seven biri olmanız olası. Ayrıca, siyah beyaz fotoğrafın gücünden de yararlanabilirsiniz.

4. Dijital stillendirme yapın

dijital-stillendirme-yapin

Fotoğraflarla aşırı oynamak, renkleri patlatmak ve benzeri şeyler elbette profesyonel fotoğraflar elde etmenizi sağlamaz ama Photoshop ve Lightroom gibi programlarda dijital stillendirme yapmaktan çekinmeyin. Bu programlar sayesinde daha canlı fotoğraflar elde edebilirsiniz. Jpeg değil de “raw”, yani işlenmemiş fotoğraflardan daha iyi sonuç alabilirsiniz. Instagram filtreleri profesyonel olmasa da pratik bir şekilde değişiklik yapmanıza yardım edebilir.

5. Keskinliği artırın

canli-fotograflar-elde-edebilirsiniz

Fotoğraflarının arkasının flu olması ne kadar güzel görünüyorsa odağa andığınız objenin veya manzaranın keskin olması da bir o kadar hoş görünebilir. Keskin olmayan fotoğraflar etkileyiciliğini kaybedebilir ama aşırı keskinlik de fotoğrafın gerçeklik hissini kaybettirebilir. Gözünüzün o dengeyi yakalaması, aslında profesyonel fotoğraf nasıl çekilir sorusuna da bir cevabınız olduğunu gösterir.

Daha Fazlası


1 59

6. Farklı bir perspektif yakalayın

farkli-bir-perspektif-yakalayini

Objenizin ilginç olması kadar onu çektiğiniz ortamın da ilginç olması gerekir. Profesyonel fotoğraflara bakarsanız onların genelde belirgin olmayan noktalardan çekildiği görürsünüz. Bir yöneticiyi çekecekseniz aşağıdan yukarıyı çekmeniz onun daha güçlü görünmesini sağlar. Bir şehri çekecekseniz yukarıdan çekmek tüm şehri karenize sığdırmanıza olanak tanır.

7. Yaratıcı bir kompozisyon oluşturun

aratici-bir-kompozisyon-olusturun

Bu aslında, “Profesyonel fotoğraf nasıl çekilir?” diye sorarak öğrenmekten öte, deneyim kazandıkça ve kendi zevkinizi tanıdıkça edineceğiniz bir beceri. Bunun için üçlerin kuralından yararlanabilirsiniz. Bu kural basitçe şöyle: Fotoğraf karesini XOX tahtası gibi düşünün ve fotoğrafın en ilginç kısmını çizgilerin kesişim noktalarına koyun.

8. Ruh hallerinden yararlanın

Portre çekmeyi seviyorsanız bu madde tam size göre. Ruh halleri genelde gözden kaçırılan bir unsurdur ama yakalamayı başardığınızda müthiş bir etki yaratmanızı sağlar. Fotoğrafınızın nasıl bir his yaymasını istediğinize karar verirseniz aradığınız ruh halini bulmanız da kolaylaşır. Aynı taktiği hayvanları veya manzaraları çekerken de uygulayabilirsiniz.

9. Uygun bir alan derinliği yaratın

Alan derinliği, profesyonel fotoğraf nasıl çekilir diye yola çıkan herkesin bilmesi ve denemesi gereken bir tekniktir. Sığ bir alan derinliği, fotoğrafın keskin olması ve arkaplanın flu olması anlamına gelir. Bu tekniği öğrenerek çok daha profesyonel görünen fotoğraflar çekebilirsiniz.

10. Uygun bir pozlandırma kullanın

Pozlandırma (İngilizcesi “exposure”), bir fotoğrafın aydınlığı ya da karanlığı anlamına gelir ve “Profesyonel fotoğraf nasıl çekilir?” diye soran herkesin en başta öğrenmesi gereken terimlerdendir. Pozlandırmayı kontrol etmenin üç yolu var: diyafram açıklığı, ISO ve poz süresi. Dijital kameralar doğal pozlandırmayı yakalamakta başarılı ama doğal pozlandırma her zaman en iyi pozlandırma demek değil. Örneğin, aşırı güneşli bir günde arkaplanlar çok aydınlık, kişiler çok karanlık çıkar.

11. Fotoğrafınızı büyük boyutta inceleyin

Galerilere giderseniz bazı duvarlarda devasa fotoğraflar görürsünüz. Siz de daha büyük etki yaratmak için fotoğrafınızı daha büyük boyutlarda bastırabilirsiniz.

Tabii, bir de söylemeye gerek yok. Profesyonel fotoğraf nasıl çekilir sorunuzun cevabını evde değil sokaklarda, insanların arasında aramayı ihmal etmeyin!

Sizin de profesyonel fotoğraf çekme önerileriniz varsa yorum bölümünde bizimle paylaşmayı unutmayın.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri