Kendin Yap Akımının En Önemli Üyelerinden Raspberry Pi İle Kendi Ürünlerinizi Yaratın

Kendin Yap Akımının En Önemli Üyelerinden Raspberry Pi İle Kendi Ürünlerinizi Yaratın!

Daha Fazlası


1 44

Raspberry Pi 2012 yılında ilkokullarda bilgisayar eğitimini yaygınlaştırmak amacıyla yola çıktı. Sadece küçük bir devre kartı ve az sayıda bileşenlerden oluşan ilk Raspberry güncel versiyonlarına göre oldukça ilkeldi. Raspberry Pi okullardan ziyade yaratıcı beyinlere daha çok hitap ederek bu alanda “Do it yourself – Kendin Yap” tutkunlarını kendisine çekti.

Raspberry Pi vakfı ilk Raspberry Pi’dan bu yana birçok farklı versiyonda ürünler üretti. Bunun asıl nedeni farklı ihtiyaçlar için birden fazla seçenek sunmaktı. En son üretilen Raspberry Pi 3 Model B herhangi ortalama bir tablet gücüne sahipken bir tabletten oldukça küçüktür. Raspberry Pi ile yapabilecekleriniz oldukça sınırsızdır. Bu rahatlık sayesinde tasarımcılar birçok dizaynı Raspberry Pi’a uyarladılar.

Raspberry Pi ile neler yapılabilir?

kendin yapz

Örneğin Nintendo’nun en çok satan taşınabilir oyun konsollarından GameBoy’u Raspberry Pi’ın güncel gücüyle birleştiren bir tasarımcı Güncel bir GameBoy yaratarak Raspberry Pi’ın yapabileceklerini bir adım öteye taşımış oldu. Bu cihaz sadece GameBoy oyunlarını çalıştırmakla kalmıyor aynı zamanda SuperNintendo Nintendo 64 ve hatta Play Station X oyunlarını bile çalıştırabiliyor.

Bir başka geliştirici ise Robotics alanında Raspberry Pi kulanmayı tercih etmiş. Raspberry pi ile prototip bir uzay robotu yaratan geliştirici, bir robot kol ekleyerek karmaşık bir robot elde etmiş.

Apple’ın ilk bilgisayarlarından olan Apple Macintosh üreten bir başka geliştirici ise bunu Raspberry Pi boyutlarında yapmış. Oldukça küçük olan bu bilgisayar o dönemki Apple Macintoshtan farksız olarak rahatlıkla kullanılabiliyor.

Çeşitli devreler ekleyerek otomatik hedef alan dron yapabilir, televizyonunuz ile birlikte kullanabileceğiniz sade bir kişisel bilgisayar yapabilirsiniz. Hatta Windows işletim sistemi kurarak internete ulaşımınızı kolaylaştırabilirsiniz. Maker felsefesinin en ünlü ürünlerinden olan Raspberry Pi’ın sınırsız dünyasında yapılacaklar sadece hayal gücünüzle sınırlı. Hemen Robotistan’dan bir Raspberry Pi 3 siparişi vererek kendin yap akımına katılabilir gündelik yaşantınızı daha da zengin kılacak ürünler geliştirebilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri