Herkesin Kolay Bir Şekilde Yapabilceği Temel SEO Stratejileri

SEO hakkında endişelenmek için büyük bir şirket ya da önemli bir siber güç olmanıza gerek yok. Gerçek şu ki Arama Motoru Optimizasyonu, İnternet üzerinde bulunmak isteyen her bir web sitesi için geçerlidir. Arama motorları İnternet kullanıcılarının aradıkları içeriği bulmak için kullandıkları yegane platformdur. Bunun anlamı eğer arama motorları sitenizi bulamazlarsa, o zaman arama motorlarını kullanan ziyaretçilerin (potansiyel müşterilerin) sitenize arama motorları üzerinden ulaşmaları da mümkün değildir. Bunun anlamı elbette herkesin yüksek ücretli SEO uzmanları ile çalışması demek değildir. Eğer bütçeniz müsaitse, SEO uzmanları ile çalışmanın size büyük faydası olacaktır. Ancak bütçesi olmayanların da yapabileceği pek çok arama motoru optimizasyonu stratejisi mevcuttur.

Elbette “ucuz uçak bileti” anahtar kelimesi için ilk 3’te kısa süre içerisinde görmeyi ummanın pek bir manası olmayacaktır. Ancak biraz akıllıca stratejinizi planladığınızda, web sitenizin arama motorları üzerindeki görünürlüğünü önemli ölçüde arttırmanız mümkün.

Anahtar Kelime Seçimi

Anahtar kelime (keyword) hedeflemesi, SEO yapmayı hedefleyen her bir web sitesinin atması gereken ilk adımdır. Hangi anahtar kelimeler için arama motorları üzerindeki sıralamanızın yükselmesine karar vereceğiniz araştırmayı yapmadan ve buna yönelik stratejiyi oluşturmadan uygulanacak herhangi bir yöntem, karanlıkta ateş etmeye benzer. Şirketlerin ayrım yapmaları gereken en önemli elementlerden birisi, sizin şirketinizi nasıl tanımladığınız ile arama motorlarını kullanan kişilerin ürünlerinizi ve hizmetlerinizi nasıl tanımladığıdır.

İnternet üzerinde anahtar kelime araştırması yapabileceğiniz çok sayıda araç mevcut ancak bunlar arasında en önemlisi ve kimilerine göre en iyisi Google’ın ücretsiz Keywords aracıdır.

Bu araçları kullanarak tümüyle sayılar üzerinden karar vermek hata olur, ancak buradaki verileri kullanarak mantıklı karar verdiğinizde kazancınız yüksek olacaktır. Burada unutmamanız gereken, yüksek aranma oranına sahip her anahtar kelimenin o derece rekabetçi olacağıdır. Öte yandan düşük aranma oranına sahip anahtar kelimelerde üst sıralarda yer almak daha kolay olsa da, bu anahtar kelimeler üzerinden elde edeceğiniz trafik de o denli az olacaktır. Tercih edilebilecek en iyi anahtar kelimeler, ikisinin ortasında kalanlardır. Tabi eğer kesenin ağzını açıp, kollarınızı sıvayıp yüksek oranda rekabetçi anahtar kelimelerde üst sıralarda yer almayı hedeflemiyorsanız.

Daha Fazlası


1 20

Site-içi Arama Motoru Optimizasyonu

Hangi anahtar kelimelere yönelik optimizasyon yapacağınıza karar verdikten sonra, sitenizi bu anahtar kelimelere yönelik optimize etmek atmanız gereken bir sonraki önemli adımdır. Bu, sitenizdeki etiketleri anahtar kelimelerinizi içeren onlarca terimle doldurmak değildir. Bunun anlamı, daha çok, sitenizdeki her bir sayfanın title etiketini, ilgili sayfanın içeriğini doğru şekilde tanımlayacak içerikle oluşturmaktır.

Örneğin Köpek Bakımı ile ilgili bir sayfa, kesinlikle köpek bakımı ile alakalı terimleri içermeli, köpek ürünleri ve köpek eğitimi gibi doğrudan alakalı olmayan terimleri kesinlikle içermemelidir. Site-içi arama motoru optimizasyonu ayrıca sitenizdeki her bir görseli ve bağlantıyı doğru şekilde etiketlemeyi de gerektirir. Linkleriniz için açıklayıcı bağlantı metinleri (anchor text) ve görselleriniz için alt-metinleri kullanarak, arama motorlarının bu elementler ile siteniz arasındaki bağlantıyı kurmasına yardımcı olmuş olursunuz. Bu durum ayrıca sitenizin kullanılabilirlik açısından daha verimli olmasını ve bu alanda desteğe ihtiyacı olan ziyaretçilerin sitenizde zorluk çekmemesine de yardımcı olacaktır.

Link İnşası Teorisi

Siteniz her ne kadar iyi optimize edilmiş olursa olsun, bir süre sonra kendi alan adınızın dışına çıkmalı ve siber dünyanın geri kalanı ile tanışmalısınız. Doğru şekilde organize edilmiş başlık etiketleri, site-içi bağlantılar ve diğer tüm site-içi optimizasyonların size kazandıracakları, sitenize diğer sitelerin verecekleri linklerin size kazandıracaklarının yanında neredeyse yok denecek kadar azdır. Sırf bu sebepten ötürü herkes, link inşasına yönelik korkularını yenmelidir. Link değeri, link inşası stratejileri ve teknikleri hakkında saatlerce konuşabiliriz ancak tüm bunlar tek bir noktada kesicektir: herkes link inşası yapabilir ve yapmalıdır. Link inşası arama motoru optimizasyonu ile yakından ilgilidir, ancak link inşası sadece arama motorları üzerindeki sıralamanız ile alakalı değildir. Bunun yanısıra ilişkiler, marka ve trafik ile yakından ilgilidir. Tek başına link inşası (link building), bir kişi için tam zamanlı bir iş olabilir. Bu sebeple eğer sadece kendiniz için çalışıyorsanız, link building için zaman bulmanız zor olacaktır.

Link Almak

Link building stratejisi tamamen bireysel uzmanlık alanınıza göre değişecektir. Ancak sizinle aynı pazarda yer alan etkin kimselerin varlığından haberdar olmanızın size faydası olacaktır. Blogcularla, gazetecilerle, yazarlarla ve web sitesi sahipleri ile iletişim kurmak, link inşasına başlamanın en iyi yöntemlerinden birisidir. İlişkiler bir süre sonra konuk yazar olmanıza, blog linkleri arasında yer almanıza, promosyonlar ve sosyal medya desteğinden faydalanmanıza ve hatta iletişim kurduğunuz web sitesinin haftalık bültenlerinde yer almanıza kadar ilerleyebilir. Eğer link inşası için kısıtlı zamanınız var ise, elbette ücretsiz dizinlere kaydolabilirsiniz. Ancak sizin işinize yarayacak linkler hiç şüphesiz güvenilir ve alanında tanınmış sitelerden alacağınız linklerdir. Hepsinden önemlisi yüksek kalitede link alabilmenin en verimli yöntemlerinden birisi de insanlarla gerçek anlamda iletişim kurmaktır. İlişkiler kurarak link inşası yaptığınızda, bundan elde edeceğiniz verim uzun vadeli ve kalıcı olacaktır.

Doğru anahtar kelime hedeflemesini ve link inşasını birleştirdiğinizde, inanılmaz sonuçlar alabilirsiniz. Mümkün olduğu zamanlarda sitenize aldığınız linklerin bağlantı metni içermesine özen gösterin, zira bu tip bağlantılar sitenize en büyük faydayı sağlayacaktır. Elbette arama motoru optimizasyonunda bu iki alanın dışında dikkat edilmesi gereken daha pek çok alan vardır.

Ancak SEO’nun tüm gereksinimlerini derinlemesine anlamadan bile yukarıdaki tavsiyeleri uygulayarak sitenizin arama motorları üzerindeki bulunabilirliğini arttırabilir ve daha fazla ziyaretçi çekebilirsiniz. Sitenize daha fazla ziyaretçi geldiğinde, dikkat etmeniz gerekendönüşüm ve kullanılabilirlik optimizasyonları devreye girecektir. Ancak doğru anahtar kelime hedeflemesi ve link inşası ile, SEO’nun derin denizine derinlemesine bir dalış yapmış olursunuz.

Eğer sizin de herkesin kolayca uygulayabileceği SEO tavsiyeleriniz varsa, yorumlarınızda paylaşmaktan çekinmeyin.

Kaynak:http://www.seomium.com/seo-arama-motoru-optimizasyonu/temel-seo-stratejileri.html

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri