Sinema Filmi Gibi Oyunlar

Quantum Dream tarafınca Playstation platformu için geliştirilen suç-gerilim oyunu Heavy Rain ile listemize başlıyoruz.

Heavy Rain

Quantum Dream tarafınca Playstation platformu için geliştirilen suç-gerilim oyunu Heavy Rain ile listemize başlıyoruz.

Oyun, mimar Ethan Mars’ın 2 çocuğundan kabul edilen Jason’ın doğum gününde bir trafik kazası kararı ölmesi ile Ethan’ın oğlunu kurtaramamasının verdiği depresyonu hemen sonra öteki oğlu Shaun’un Origami Katili isimli seri katil tarafınca kaçırılmasından sonrasında kurtarmak için verdiği mücadeleyi konu alıyor.

Muazzam atmosferi ile bir film tadında olan oyunu ne olursa olsun tecrübe etmenizi öneriyoruz.

Uncharted 4

Her yönüyle büyük beğeni toplayan Uncharted 4, film şeklinde oyunlar sıralamasında ikinci sırada yer ediniyor. Sinema filmi edasıyla
bizleri karşılayan oyun aslen oynanabilirliğin önüne sinematiklerini geçiriyor.

Kaptan Henry Avery’nin uzun vakit ilkin kaybolmuş hazinesinin peşine düşen Sam ve Drake, Madagaskar ormanlarının derinliklerindeki korsan ütopyası Libertalia’yı bulmak için yola koyulur. Playstation 4’e hususi geliştirilen oyunun etkisi altına alan hikayesi aslen bir filme mevzu olsa muhtemelen ödülsüz kalmaz diye düşünüyorum.

Last of Us

Sıra geldi karakterleri ve atmosferi ile bizde derin izler bırakmayı başaran imal Last of Us’a.

Oyun; bütün dünyayı saran ve bulaşanları birkaç saat içinde insanlara hücum eden yaratıklara dönüştüren istila bir hastalığın başlamasından yirmi sene sonrasını, 2033 yılını anlatıyor. Bilhassa baş kahramanlar Joel ve Ellie’nin aralarındaki bağ ve öykü bizleri etkilemeyi başarıyor.

Adeta film havasında geçen atmosferi ile Last of Us bu listenin demirbaşlarından…

Quantum Break

Karşımıza son dönemde çıkan Quantum Break, oyun içerisinde barındırdığı sayısız sinematikler ve grafik kalitesi ile tam beyazperde filmi tadında bizleri karşılıyor.

Kuzey Doğu Amerika Riverport Üniversitesi isimli kurgusal mekanda meydana getirilen vakit yolculuğu deneyinde işlerin ters gitmesiyle vakalar geliştiği oyunda ara geçişler ve atmosfer bizleri tam anlamıyla içerisine çekmeyi başarıyor.

Xbox One’a hususi çıkarılan Quantum Break, filmden oyuna çevrilmiş şeklinde duruyor.

Daha Fazlası


1 26

Beyond Two Souls

Heavy Rain’in yapımcılığını üstlendiği Quantic Dream imzalı bir öteki oyun Beyond Two Souls ile listemiz devam ediyor.

İnteraktif hikayeli bir beyazperde filmini anımsatan oyunda ölümden sonrasını görüyoruz. Ayrıca oyun motion-capture teknolojisi ile Ellen Page ve Williem Dafoe şeklinde adları oyuna birebir enjekte ederek beyazperde vari standardını dahada ileri taşıyor.

Muazzam atmosferi ve hikayesi ile Beyond Two Souls listemizin göz bebeği.

Life is Strange

Harika bir hikayeye haiz olan Life is Strange aslen bir festival filminden ayrımsız.

Baş karakterin zamanda seyahat yapabildiğini ayrım etmesi ile yaşamının tamamen değişmiş olduğu oyunda karakterler arası irtibat ve öykü adeta bir beyazperde filminden alınmış şeklinde.

Oyunun gidişatına tesir edebildiğimiz Life is Strange kısa sürede dizi olarak da karşımızda olacak. Buda şimdiden bizi heyecanlandırmaya yetiyor!

Until Dawn

5 genç dinlence için bir bölgeye masraf ve bi anda her şey değişmiş olur. Hayatta kalmak için ellerinden geleni yapacaklardır… Evet, bu klişe hikayeyi hepiniz tanıdınız değil mi? Hayatımızda bu türde yüzlerce vehamet filmi var.

Until Dawn’da aslen bu tür filmleri çağrıştıran bir oyun. Korku ögeleri barındıran yapımda gidişatı bizim kararlarımızla belirliyoruz. Klasik Amerikan gençlik vehamet temaları filmleri çağrıştıran oyun kendi türünde en iyilerinden biri.

Mutlaka denemelisiniz!

Order 1886

Belkide bu listemizin birincisi olmayı hak eden yapımı Order 1886’dır. Eski bir şövalye birliğinin, insanlığı melez bir canavar ırkından müdafaasını mevzu alan oyun, 1886 senesinde alternatif Londra’da geçiyor.

7. ya da 8. çağ yakınlarında ufak bir öbek insanoğlunun hayvansal özellikler kazanması ve insanlığın geri kalanının bu yeni ırktan korkmasıyla bir cenk patlak veriyor ve yüzyıllarca devam ediyor. İnanılmaz bir atmosferde geçen oyun o çağın izlerini bizlere bir beyazperde filminden bile daha iyi yansıtabiliyor.

Kısacası Order 1886, bir tarih filminden fazlaca daha realist yapısıyla listemizin birincisi oluyor.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri