E-Ticaret Sitesi Kurabilmeniz İçin Gerekenler

Bir e-ticaret sitesi kurabilmek için evvela bir firma sahibi olmanız icap eder. Bu firmanın limited ya da anonim şeklinde ana para firması olması gerekmez. Bir kişi şirketi ile de e-ticaret sitesi oluşturmak mümkündür. Kişi şirketini Ticaret Odası’na tescil edip etmemek de sizin elinizde. Ancak bir odaya şu demek oluyor ki esnaf odasına kayıt olmak zorundasınız.

Bundan sonraki sıradüzen ürün tarzı olacaktır. Buna sürecin en başlangıcında da karar verebilirsiniz. Yani hangi ürün grupları üstüne ne tür bir e-ticaret sitesi oluşturmak sonucu. Bu site yatay e-ticaret sitesiolacağı şeklinde, dikey şu demek oluyor ki herhangi bir ürün grubuna, hatta tek bir ürüne münhasır bir e-ticaret sitesi bile olabilir. Bu tip e-ticaret siteleri ile alakalı daha geniş detayları, avantajlarını, dezavantajlarını öteki makalelerimizde bulabileceksiniz.

Bundan sonraki sıradüzen yazılım tarzı olacaktır. E-ticaret sitesi oluşturmak için yüzlerce e-ticaret şirketi arasından tercihinizi yapacaksınız. Bunun için de bu firmalara ilişkin e-ticaret paketlerini inceleyerek, alan büyüklüğünü, teknik yardımcı maliyetini, öğrenim durumunu, bağlantı yapısını, var ise yenileme ücretlerini dikkate alarak karar vereceksiniz.

Daha Fazlası


1 17

İlgilendiğiniz ürün grubuna ilişkin tedarikçi firmalarla haberleşme kurarak bayilik anlaşması yapmış olup, var ise bayilik bedelini ödeyecek ve tedarikçi firmadan bir xml linki alacaksınız. Aldığınız bu linki yazılım firmasına ileterek ve ücretini de ödeyerek xmli çözmelerini, şu demek oluyor ki ürünleri sitenize aktarmalarını isteyeceksiniz. Mamüller kendinize ilişkin ise ürünleri sitenize yükleyecek ve bir kargo şirketi ile antak kalma yapacaksınız.

Bu aşamadan sonrasında sanal pos noktası gündeme gelecektir. Türkiye’de bankalar sanal pos verme hikayesinde hem pinti davranırlar, aynı zamanda sanal pos maliyetleri oldukça yüksektir. Ayrıca bankalar bu yetkilerini kanunla birtakım şirketlere devretmişlerdir. En yaygın ve her yazılıma entegrasyonu basit olan payu ve iyzico dur. Bunlardan herhangi birine başvuru ederek sanal poslarınızı alacak ve yazılım firmanıza başvuru ederek, bu poslara ilişkin modülün sitenize entegre edilmesini sağlayacaksınız.

E-Ticaret Sitesi Kurmak İcin Gereken Evraklar

E-ticaret sitesi oluşturmak için hususi olarak herhangi bir evrak gerekmez. E-ticaret sitesi oluşturmak da düzgüsel bir tecim kanalı olup, fiziki mağazadan değişik olarak birtakım özellikleri vardır. Sanal poslara başvuru ederken ya da bir kargo şirketi ile antak kalma yaparken , vergi levhası, oda kayıt belgesi, imza sirküsü şeklinde evraklar gerekecektir. Ancak bunlar münhasır olarak e-ticaret sitesi oluşturmak için değil, şirket kurulum sırasında lüzumlu evraklardır.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri