Dünya akıllı telefon satış verilerine bir göz atalım

Araştırma ve danışmanlık firması IDC, 2016 2Ç dönemine ilişkin akıllı telefon satış verilerini ifade etti. IDC’nin verilerine gore, bu senenin ilk yarısında dünyada 343,3 milyon akıllı telefon satıldı. 2016 1Ç  sonu ile karşılaştırıldığında yüzde 3,1’lik bir artış anlamına geliyor.  Zira, bir önceki çeyrekte 333,1 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştirilmişti.

Daha Fazlası


1 26

Üreticiler bazında ele aldığımızda ise Samsung’un ilk sırada yer aldığını görüyoruz. Firma bu senenin ikinci çeyreğinde 77 milyon akıllı telefon sattı ve yüzde 22,4 pazar payına ulaştı. Samsung bu payıyla ilk sıradaki yerini korudu. İkinci sırada 40,4 milyon satışla Apple yer ediniyor ve pazar oranı yüzde 11,8.  Huawei 32,1 milyon satış ve yüzde 9,4 hisse ile üçüncü olarak karşımıza çıkıyor. Oppo 22,6 milyon satış ve yüzde 6,6 payla dördüncü iken, Vivo da 16,4 milyon satış ve yüzde 4,8’lik payla beşinci oluyor. Diğer markaların satış tane ve payları ise 154,8 milyon ve yüzde 45,1 benzer biçimde gerçekleşti.

Rapora ilişik bir değerlendirme meydana getiren IDC Mobil Telefonlardan Sorumlu Araştırma Müdürü Anthony Scarsella, “Akıllı telefon tutarları telefon düştükçe ve üst düzen cihazlardaki rekabet arttıkça, üreticiler ‘amiral gemisi’ cihazlarını daha müsait fiyata satmanın yollarını arayacak” diyor. Scarsella’ya gore, bu yöntemle tüketiciler, cihazlarını daha sık değişiklik yapma gereği duyacak. Huawei, Xiaomi, Oppo ve Vivo şeklinde Çinli üreticilerin bu stratejiyle başarı göstermiş olduğuna dikkat çeken Scarsella, bu markaların tüketiciler için mühim olan görüntüleme, ses kalitesi ve tasavvur şeklinde özellikleri bir araya getirmiş olduğu amiral gem

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri