Dış kaynakları verimli bir şekilde nasıl kullanabiliriz

Daha Fazlası


1 26

Dış kaynak kullanması, bilhassa orta ve minik ölçekli işletmelerde her geçen gün popülerliğini arttıran ve arttırması da ihtiyaç duyulan bir kavram. Benzeri olmayan yazılım gereksinimleri için ise Hindistan’da yoğunlaşmak suretiyle dünya çapında inanılmaz bir pazar bulunuyor.

Maliyeti ciddi şekilde düşüren dış kaynak kullanması projeleri, minik şirketleri ipin ucundan alabiliyor.

Tabii dış kaynak kullanılan projelere ihtiyatla yaklaşmak, bu yolda muayyen önlemleri aldim gerekiyor. Bunlardan sekiz tanesini derledik:

İyi araştırın

Başka ülkelerdeki yazılım geliştiricilerini incelemek, aynısını yurtiçinde yapmaktan daha zor olsa gerek. Yine de buna ihtiyaç duyulan tarihi ayırmalı, görüştüğünüz firmalardan bir alan kişi sıralaması, doğrulanabilir mali raporlar ve firma geçmişi istemelisiniz. Ardından alan kişi listesinden rastgele referanslar seçerek, emek vermeyi planladığınız tarafa dair informasyon almalısınız.

Yerel ofisi olan firmalar arayın

Dış kaynak olarak kullanılan yazılım firmalarının büyük kısmı, kendi işleri için öteki ülkelerde bayilikler açıyor. Bilhassa Amerika’da, hem İngilizce, aynı zamanda bahsi geçen ülkenin mahalli dilini bilen personele haiz ofisler açılıyor. IT projelerini de anlayan bu çalışanlar, müşteriler ile doğrudan ilgilenip yönlendirme sağlayabiliyor. Siz de bu şekilde bir ofisi olan bir firma bulabilirseniz, projeniz ve alacağınız hizmet yüksek ihtimalle daha emniyet verici bir şekilde tamamlanacaktır.

Gizlilik anlaşması hazırlayın

Hiçbir projeye, karşı tarafa bir gizlilik anlaşması imzalatmadan başlamayın. Bu anlaşmalar, sizin fikri mülkiyetinizi korurken, sonunda üretilecek yazılımı da garanti dibine alır. Aynı zamanda firmanın sizin için icra ettiği işi başka birisine yine uyarlamasını da engeller. Bu mevzuda, anlaşmanın bahsi geçen ülkede de geçerli olmasını güvence dibine alacak bir avukat bulmalısınız.

Yetkili bir hukuk temsilcisi bulun

İmzaladığımız anlaşmaların büyük bölümünde her şeyin yolunda gitmesini ve sözleşmelere geri dönme gerekliliği kalmamasını umarız. Ama bazen projeler beklentilerinizi karşılamayabilir, geç kalabilir yahut asla yapılmayabilir. Dış kaynak olarak kullandığınız taraf ile, gerektiği takdirde o ülkede yasal yaptırım sağlayabilecek bir hukuk temsilciniz olmadan hiç bir antak kalma imzalamayın. Uluslararası hukuk üstüne uzmanlaşmış firmalar yahut karşı tarafın yaşamış olduğu ülkede çalışan bir avukat ile anlaşın.

Projenin başına bir önder getirin

Offshore projelerde komünikasyon ve idare hali hazırda yeterince zorken, karar alma periyodunu daha da kompleks bir hale sokabilecek fazla insandan kaçının. Hem kendi şirketinizde, aynı zamanda karşı tarafta projeye liderlik edecek birer fert olmasını sağlayın. Bu sayede komünikasyon ve kararlar, bu iki merkezi nokta üstünden gerçekleşir ve süreç daha yönetilebilir bir hal alır.

Anlaşmanıza yazılım dokümantasyonu ilave edin

Proje sonunda tek kazandığınız şey bir yazılım olursa hiç bir işinize yaramaz. En fena ihtimalle, anlaşmanıza hemen sonra kendi içinizde bakım yahut iyileştirme yapılabilmesini sağlayacak dokümantasyon ilave edin. İmkanınız var ise kullanım kılavuzu da istek edin ve bütün belgelerin kendi dilinizde yazılmasını sağlayın.

Erken delil isteyin

Daha ilkin karşı taraf ile bir iş yapmadıysanız, sözleşmenizde yazılımın erken bir sürümünün teslim edileceğine dair bir madde bulundurun. Nihayetinde istenen ürünün minik bir örneğini görmek bile, karşı taraf ile iyi bir ilişki kurduğunuzu kanıtlayacaktır. İsteğiniz haricinde yapılma şeyleri bu kanıtta görmeniz halinde ise erkenden ilişiği kesebilir yahut düzeltilmesini sağlayabilirsiniz.

Proje sonuna kadar kozu elinizde bulundurun

Herhangi bir projeyi kabul etmeden ilkin, bütün personelinizin her yönüyle inceleyip tasdik vermesini sağlayın. Her süre ödemenin minimum üçte birlik bir kısmını teslim ve tasdik sürecinden sonrasına saklayın. Elinizdeki en mühim koz olan ödemeyi iyi kullanın.

Dış kaynak kullanması projelerinde karşılaşılan ve şirketlerin değişik tecrübeler neticesinde uygulaması ihtiyaç duyulan başlıklar aşağı yukarı bu şekilde oluşuyor. İlk etapta dış kaynak kullanması oldukca daha ucuz görünecek olsa da, en minik bir sorunla denklem tamamen bilakis dönebilir. Kontrolü elden bırakmayın.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri