Moda perakendecileri için mobil ticaret ipuçları

Giyim, mobil cihazlardan en oldukça aranan perakende kategorisi olduğu için moda endüstrisi, patlamanın tam ortasında.

Bu meyil, eski ve yeni pek oldukça perakendeci için bir fırsat olarak gösteriliyor. ASOS’un satışları süratli mobil gelişme yardımıyla %17 arttı ve geçtiğimiz sene 1.1 milyar EURO’sevinç bir hasılat sağlandı. Rapora nazaran mobil, moda sektöründekilere inanılmaz bir değişiklik yaşattı. Yarışta geri kalmamak isteyen öteki markalardan olan Burberry ise geçtiğimiz ayı zararla kapamış olduğu için bu sene içerisinde bir m-ticaret uygulaması tanıtmayı planlıyor.

Peki ya siz? Hala kararsızsanız, bu ipuçları sizin için geliyor.

1- Müşterilerinize Sorun

M-ticaret bir tek satışla alakalı bir süreç değil. Tüketicilerin satın alma olasılıklarının ne olduğu tahmin etmek ve destek ürün geliştirmekte dahil bütün süreçlerli kapsıyor. Bu nedenle markaların geribildirimlere ehemmiyet vermesi ve stratejilerini alan kişi geribildirimlerine nazaran şekillendirmesi gerekiyor.

Daha Fazlası


1 26

2- Test Edin ve Öğrenin

Dijital marketing yaparken müşterilerinizin her adımını takip edebiliyorsunuz. Bu sayede onların hoşlanılmış olduğu ya da hoşlanmadığı şeyleri keşfetmeniz oldukça basit. Yapacağınız A/B testleri ile kullanıcı deneyimlerini keşfedebilir, mobil ve masaüstündeki bütün düzenlemelerinizi bu testlerin neticeleri doğrultusunda yapabilirsiniz.

3- Omni Channel Deneyimi Yaşatın

Müşterilerinize kanal ya da cihazdan bağımsız olarak kusursuz bir edinim sunmanız anlamına gelen omni channel deneyimini müşterilerinize tam anlamıyla sunabilirseniz, John Lewis’in geçen yıl mobil üstünde yakaladığı %34’lük artışı sizde yakalayabilirsiniz.

4- İçerik-İçerik-İçerik

Modayı yakından takip eden hepimiz ne olursa olsun yeni trendleri de takip ediyordur. Bu yüzden müşterilerinizin ve potansiyel müşterilerinizin bu içerikleri başka yerden değil de sizden almasına izin verin, içeriğinizi artırın.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri