Marka içerikleriniz kimin tarafından oluşturulmalı

Sizde marka içeriklerinizi kimin hazırlayacağıyla ilgili kaygıya düşüyor musunuz? Bu işi en iyi kimin çıkaracağı ile ilgili şüpheleriniz mi var? Pazarlama ekibi, reklam ajansı, çevirmen, yazar ya da başka seçenekler…

Seçeneklere göz atıp, daha sonra karar vermek ister misiniz?

Pazarlama Ekibi

Pazarlama ekibi içerik gelişimi için büyük bir kaynak. Hatta pazarlama ekibinde içerikle ilgili eğitimli ve yaratıcı kişiler varsa, bu kişiler şirket kültürüne de hakim oldukları için oldukça iyi işler çıkarabilir. Fakat burada pazarlama ekibinizin kaç kişi olduğuyla doğru orantılı olarak potansiyel sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Pazarlama ekibinde bulunan kişilere, mevcut iş yüklerinin dışında bir de içerik geliştirmeyle ilgili sorumluluk verirseniz, bu doğrudan ekibin motivasyonuna etki edecektir. Bu yüzden pazarlama ekibine böyle bir sorumluluk verecekseniz, yeterli sayıda personelinizin olup olmadığı ilk kontrol edeceğiniz şey olsun.

Daha Fazlası


1 26

Reklam Ajansı

Reklam ajansları markalara dışarıdan destek verdiği için şirket kültürlerine hiçbir zaman şirket çalışanları gibi, tam anlamıyla hakim olamaz. Fakat içerik konusunda uzmanlarsa, işte o zaman tam anlamıyla ajanslarla iyi bir ekip olabilirsiniz. Neden mi? Çünkü reklam ajansları bünyelerinde içerik konusunda uzmanlaşmış, iyi seviyede yabancı dil bilen, reklam diline hakim, birçok marka ile çalışarak hangi içerik kurgusunun hangi markaya gideceğini bilen ve daha birçok konuda uzmanlaşmış insanları barındırır.

Freelance Yazarlar

Freelance yazarlarla çalışmak içerik geliştirme konusunda markalara birçok olanak tanır. Örneğin, farklı farklı yazarlarla çalışma imkanı bulabilirsiniz. Bu şekilde çeşitliliği artırmanız mümkündür. Ayrıca doğru kişiyi bulana dek deneme yanılma yöntemiyle, düşük bütçelerle içerikle ilgili sorunlarınızı ortadan kaldırabilirsiniz.

Kurum İçi Çözümler

İçerik ile ilgili çok fazla ihtiyacınız oluyor ve dışarıdan size katkı sağlayacak insanların şirket kültürüne hakim olamayacağını düşünüyorsanız, kurum içinde içerik stratejileri geliştirecek bir ekip kurabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri