Yenilenen Mercedes-Benz A-Serisi

OtoSeyir’in ilk inceleme konuğu olma ünvanını da taşıyan, değerli editörümüz @candostumuzun da sınıfında en beğendiği modellerden biri olan A-Serisi, 2016 model yılı için kapsamlı bir makyaj ve güç üniteleri kısmında önemli bir yenilik operasyonu geçiriyor.

Yenilenen A-Serisi’nin dış mekanında yapılan en dikkat çekici değişiklik, üreticinin daha üst sınıf modellerinde görmeye başladığımız “diamond” -tabiki sadece görüntüsü elmas taşlarına benzeyen plastik malzeme- ızgaranın artık tüm donanım ve dış tasarım paketlerinde standart olarak sunulacak olması. Ön far grubunda çok belirgin bir farklılık göze çarpmazken arka far grubunun LED ışıklandırma ve reflektör parçalarının düzeninde değişikliğe gidilmiş. Bir diğer önemli değişiklik de egsoz çıkışlarının arka difüzörün kenarlarına entegre edilmesi.

Daha Fazlası


1 9

İç mekanda göstergelerde ve düğme gruplarında ancak A-Serisi kullanıcılarının rahatlıkla anlayabileceği ufak değişiklere gidilmiş. Bilgi&eğlence sisteminde tablet görünümlü ekran kullanılmaya devam edilirken, bu parçanın ekran ebadı opsiyonel olarak8 inçe yükseltilebiliyor. Güncel akıllı telefon bağlantı arayüzleri olan Apple CarPlay veMirrolink özellikleri de eklenmiş.

Gelelim en çok merak konusu olan kaputun altındaki değişikliklere; A160 isimli yeni bir giriş seviyesi benzinli modele kavuşan A-Serisi, bu ünitede A180’deki 122 beygir yerine 100 beygir güç sunuyor, yakıt tüketimi de bir nebze daha düşük değerlere sahip. Dizel modellerinde CDI isimlendirmesini kaldıran ve BMW’deki kullanımın aynısı olan “d” harfine yer vermeye başlayan Mercedes-Benz’in yeni giriş seviyesi dizel modelinin adı A160 d olacak. Giriş seviyesi dizel modellere güç veren Renault ortaklığından gelen bu 1.5 litre hacmindeki turbo-dizel motor, 90/110 beygir güç ve 240/260Nm maks. tork değerlerine sahipken, 100 km’de 3.5 lt tüketim değeriyle en tutumlu A-Serisi olmaya devam edecek. (her ne kadar bizim pazarımızın vergi sistemini ilgilendirmese de 89 g/km CO2 salınımı olduğunu da ekleyelim).

Yürüyen aksamda gelen çok önemli bir yenilik ise değişken sönümleme (adaptive damping)özelliğine sahip olacak yeni süspansiyonlar; Mercedes’in “DYNAMIC SELECT” şeklinde yine kendince afilli bir şekilde isimlendirdiği bu sistem yalnızca A 200 d 4MATIC, A 220 4MATIC, A 220 d, A 220 d 4MATIC, A 250 4MATIC, A 250 Sport ve A 250 Sport 4MATIC, AMG Paketli ve 7G-DCT şanzımanlı modellerde standart olarak sunulacak. Bu tertibatın sönümleme seçenekleri de “Comfort”, “Sport”, “Eco” ve “Individual” olarak 4 moda ayrılmış.

AMG A45 modeline erişemeyen ancak yine de sportif bir A-Serisi sahibi olmak isteyenlere özel bir “Motorsport Edition” sunulmuş. F1 takımının renk şeması ve aerodinamik parçalarından esinlenilerek hazırlanan bu gövde kiti A 200 ve A 200 d modelleriyle birlikte A45 modelinde de sunulacak.

3 Temmuz 2015 itibariyle ısmarlanabilecek yenilenmiş A-Serisi modellerinin sahiplerine kavuşması Eylül ayını bulacak.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri