Google İlk Kez Türkiyede Kurulan Anvato’yu Satın Aldı

Teknoloji devleri dünyanın 4 bir yanını karış karış tarayarak bizzat stratejilerine uyumlu startupları (teşebbüs şirketlerini) satın ediniyor. Sözgelişi Ukrayna’da kurulan video filtre uygulaması ‘MSQRD’i Facebook’un ya da Singapur merkezli iş dünyası amaçlı chat uygulaması Pie’ı Google’ın satın alması örnek sayılır. Son Olarak ise aynı bir örnek Türkiye’den geldi. Bilkent Üniversitesi‘nde 2 dost Alper Turgut ve İsmail Haritaoğlu’nun 2008 senesinde kurduğu Anvato, Geçen hafta Google aracılığıyla satın alındı. Böylece Google, tarihinde ilk defa Türkiye’de kurulan bir şirketi almış oldu.

TEK YATIRIMLA 8 YIL

Anvato, basın şirketlerine video altyapısı sunuyor. İlk temelleri Ankara’da atılan firmanın kurucuları, geliştirdikleri servisin evrensel pazarlara çıkabilmesi amaçlı yurtdışına açılma kararı veriyor. Bunun amaçlı de akla iştirak eden ilk puan AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’nin San Francisco ilindeki Silikon Vadisi. Buraya bir büro açan kurucular, ek olarak ilk senelerinde Oxantium Ventures adındaki fon şirketinden 2.5 milyon dolar mevduat ediniyor. Bu yatırımla ekiplerini genişleten Anvato, bulut servislerindeki açığa karşı analiz eder üretmeye başlıyor. an itibariyle ise Anvato, basın firmalarının video içeriklerini Google’un bulut platformuna taşımasını kolaylaştırıyor ve ‘İsveç çakısı’ benzeri pekçok hizmet sunuyor. Bunların en başında video yayınlama ve dağıtma geliyor. Basın firmalarının ürettiği içerikler, mobil cihaz ve tablet, PC ve Apple TV benzeri çeşitli formatlara tek bir hareketle uyumlu duruma kazançlıyor. Bunun Için ayrıyeten Anvato, reklam ve ciro tarafındaki işlerini üstleniyor. Ticarileştirme tarafında da reklam sahası yayınlamaktan aboneliğe civarı çeşitli seçenekler sunuyor. Anvato’nun müşterileri içinde ise NBCUniversal, MSNBC, CBS ve Fox Sports benzeri hayat genelinde mühim basın kanalları yer ediniyor.

Daha Fazlası


1 29

DOĞRU SERVİS AVANTAJI

Daha ek olarak sonra startupların finansal idaresi dair deneyimli isimlerden biri  Sulh Aksoy, firmanın idarenine giriyor. San Francisco’da pekçok fon ve şirketle görüşen Anvato ekibi, Google’dan iştirak eden önerisi onay etmekte. Satın alma anlaşmasının ölçüsü ise Google’ın kaideleri çerçevesinde açıklanmıyor. Fakat Sulh Aksoy, rakamın ihtimal edilenlerin çok üstünde meydana geldiğini anlam etmekte.

Aksoy’a yönelik Google’ın Anvato’yu satın alması 2 noktadan çok mühim. Şirket kuruluşundan ek olarak sonra yalnızca 2.5 milyon mevduat alarak nakit akışını devam ettirdiğine değinen Aksoy, “Anvato, tahmini 8 yıl süresince hiçbir mevduat almadan Google’a satışı meydana geldi. Bu vaziyet dünyadaki startuplar içinde çok pek görülen bir vaziyet değil. Anvato, kurulduğundan itibaren ticarete odaklanan bir yapısı var” diye konuştu. Bu satın alım anlaşmasının yeryüzünde bilişim geliştiren şirketleri içinde bir demokratikleşmenin başladığını da gösterdiği Aksoy’un aktardıkları içinde. Aksoy konu ile ilgili şunları söylüyor: “Eskiden AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’li şirketler evrensel AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI içerisinde bulunan startupları satın alarak ilerliyorlardı. Fakat çoğalış, bütün bilişim devleri dünyayı tarıyor ve bizzat stratejilerine en uyumlu şirketleri satın ediniyor. Nihai dönemlerden bunun örnekleri görülmeye başlandı. Facebook’un satın aldığı video filtre uygulaması MSQRD bunlardan biri. Son Olarak ise Anvato örneği de ilave etti. Bir bilişim şirketinin satın alması amaçlı çoğalış AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’de de olmak ya da büro açmak gerekmiyor. Gerçek servis ve iş modeli olduğunda Türkiye’de ya da farklı bir yerde olmanız farketmeden sizi satın alıyorlar.”

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri