Android N Final Sürümü Yayınlandı

Android işletim sistemli telefonların her an bir sürü yavaş güncellendiği söyleniyor, fakat işin aslı öyle değil. Google tarafında çok çabuk işleyen bu aşama, üreticiler her model amaçlı farklı güncelleme yayınladığı yalnız kullanıcılara çok geç yansıyor.

7 Aralık 2015 tarihinde yayınlanan Android 6.0.1 Marshmallow işletim sistemi artık amiral gemi yeni sezon modelleri amaçlı tazeliğini savunurken Google, dün sabah yeni işletim sistemi Android 7.0 N’in final geliştirici önizleme versiyonunu yayınladı.

Android 7.0 N Final Geliştirici Önizleme Sürümü
Daha bir önceki önizleme sürümlerinde yer alan hataların giderildiği ve gereken optimizasyonların yapıldığı final önizleme sürümü, en istikrarlı Android N sürümü için geldiği  haberini verdi ve artık üyeler aracılığıyla kurulabilir. Elbet, en hükümlü sürüm olması problemlerin meydana gelmediği manasına gelmiyor.

Android N’in final API’si ve yeni sistem görüntüleri bu sürümün içerisinde barındırdığı yenilikler içinde yer ediniyor. Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6P, Nexus 9, Pixel C ve General Mobile 4G amaçlı yayınlanan final önizleme versiyonunu kurmak isteyenler, burada yer alan linke tıklayarak Android Beta programına dahil olmak üzere olabilirler.

Android Beta Programı nasıl çalışır?

Android Beta Program, size Android’in ön yayın sürümlerini deneme ve geri bildirim verme fırsatı sunar. Program kapsamına dahil etmeyi seçtiğiniz cihazlara, Android N’nin en son beta sürümüne ilişkin kablosuz olarak (OTA) bir güncelleme gönderilir. Bu programın bir parçası olarak alacağınız güncellemeler ön yayın sürümleridir ve cihazınızın normal şekilde çalışmasını etkileyebilecek hatalarla kusurlar içerebilir (bkz. bilinen sorunlar).

Gelecekteki Android N bakım sürümlerini (MR) önizlemek için, N sürümünden sonraki sürümlerde de Android Beta Program’da kalabilirsiniz. Bunu yapmayı seçerseniz, kullanıma sunuldukça bakım sürümlerinin ön yayın sürümlerine yönelik otomatik OTA güncellemeleri alırsınız. Programın sonunda düzenli genel güncellemeler almaya başlarsınız.

Android’in herkese açık, kararlı sürümüne dönmek için dilediğiniz zaman programın kapsamı dışında kalmak yönünde seçimde bulunabilirsiniz. Not: Cihazınızda Android’in bir beta sürümünü kullanıyorken program kapsamı dışında kalmayı seçerseniz, cihazdaki tüm kullanıcı verileri silinir.

Daha Fazlası


1 64

Hangi cihazlar uygun niteliklere sahip

  • Nexus 6, Nexus 9, Nexus 5X, Nexus 6P, Nexus Player
  • Pixel C
  • General Mobile 4G (Android One)

Ne zaman güncelleme alırım?

Android N herkesin kullanımına sunulana kadar 4-6 haftada bir önizleme güncellemesi alırsınız (daha fazla bilgi edinmek için bkz. Timeline and updates (Zaman çizelgesi ve güncellemeler)).

Program kapsamına dahil olmayı seçmenizden sonra güncellemelerin ulaşması 24 saat kadar sürebilir. Bu süre aşılmışsa cihazınızın İnternet’e bağlı olduğundan emin olun ve güncellemeleri denetlemek üzere Ayarlar > Hakkında > Sistem güncellemeleri bölümüne gidin. developer.android.com sitesinden resmi indirerek Android N’yi cihazınızda manuel olarak güncellediyseniz, ilgili cihazın da bu sayfada Android Beta Programı’nın kapsamına dahil edilmemiş olması durumunda OTA güncellemelerini otomatik olarak almayacağınızı belirtmek isteriz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri