Her Satılan Otomobilden 16’sı SUV oldu

Dünyada ve Türkiye’de SUV (Spor Amaçlı Araç-Sports Utility Vehicle) araçlara olan istek zamanla yükseliyor. Geçmiş Zamanda tamamı 4 çeker olan ve “4×4’ler” olarak da adlandırılan bu otomobiller çoğalış binek otomobiller benzeri yalnızca iki çeker versiyonlarıyla öne çıkıyor. Üstelik bir takım modellerin yalnızca iki çeker sürümleri satılıyor. Üstelik Türkiye’de SUV satışlarının kocaman kısmı çoğalış bu iki çeker versiyonlar üzerinden gerçekleşiyor. Bu vaziyette SUV tercih eden müşterilerin Otomobilin teknik özelliklerinden çok görünümüne önem verdiği ortaya çıkıyor. Başka Bir Deyişle çoğalış arazi tutkusu, serüven hevesi, outdoor aktivitelere katılma coşkusu veya dağ en başında piknik inşa etmek amaçlı değil; il içerisindeki gündelik iş-ev yolculuğunda kullanılıyor bu otomobiller.

PAY 5 KATINA ÇIKTI

SUV’ların toplamında araba satışları içerisinde yer alan hissesi, en son 15 sene içerisinde 5 katına çıktı. Türkiye’de 2000’lerin başlarında toplamında satışlarda fakat yüzde 3’ler dolaylarında pay alabilen SUV’lar 4×2 ve dizel versiyonlarının çıkması, erişilebilir ücretlere inmelerinden ötürü her sene daha çok alaka görüyor. 2005 senesinde 438 bin otomobilin satıldığı Türkiye’de SUV’ların hissesi 2bir.1 bin adetle yüzde 4,8’lerde iken, 357.4 bin Otomobilin satıldığı 2007’de 24 bin 967 adetle yüzde 7, 2008’de ise 23 bin 780 adetle yüzde 8’lere çıktı. 2016 senesi şubat sonu araba pazarı kasa tiplerine yönelik baktığımızda ise en fazla tercih edilen gövde tipinin tekrardan sedan otomobiller (%47,69 pay, 30.494 tane) meydana geldiğini görüyoruz. Sedan otomobşehirleri, %30,43 pay ve 19.456 tane satış ile H/B ve %16,bir5 pay ve 10.328 tane satış ile SUV otomobiller izliyor. Başka Bir Deyişle satılan 100 otomobilin 16’su SUV veya crossover.

PİCK UP PAZARINDA REKABET ARTACAK

Ülkemizde mühim bir dershane da hem bir 2 hem bir de 4 çekerle müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayan pick-up’lar. Bu sınıfın senelik satışları tahmini 15 bin tane düzeylerde bulunuyor. Bir Sonraki günlerde pazara takdim edilecek yepyeni Ford Ranger ve Nissan Navara, Fiat Fullback yeni sezon modelleri VW Amarok, Toyota Hilux,Isuzu D-Max, Mitsubishi L200 benzeri modellerin yarıştığı pazardan hisselerini artırmak amaçlı mücadele vermeye girecek. Bu sınıfta kamu alımları mühim bir satış kalemi oluşturuyor. 4×4 demişken mühim bir potansiyel de binek otomobiller. Sürüş dinamiği ve güven durumundan daha çok performans gösteren 4×4 bineklerin de pazarı çoğalıyor. Mercedes’in 4 Motion, Audi’nin “quattro” BMW’nin X drive benzeri isimler verdiği bir çok defa 4 çeker binekleri de tercih edenler giderek çoğalıyor. Bu sistemli araçlara elde etmek amaçlı 3.000 eurodan başlayan fiyatı farkları ödemek gerekiyor.
2016’DA SUV YAĞMURU VAR

2016’DA SUV YAĞMURU VAR_kia 7

Bu sene pekçok markanın SUV ve Crossover yeni sezon modelleri Türkiye’de showroomlara inecek. Maserati’nin ilk SUV’u Levante,Lexus’un yepyeni SUV’u RX pazaru sunulacaklar içinde yer almakta. Volkswagen senenin 2. yarısında yepyeni Tiguan’ı pazara sunacak. Seat’in SUV segmentindeki ilk modeli Ateca bir sonraki aylarda gelmeye hazırlanırken İngiliz Bentley’in heyecanla beklenen lüks SUV’u Bentayga’nın da sene sonuna gerçek ithalatı bilave ediyor. Jaguar’ın SUV segmentine ilk defa giriş yaptığı modeli F-Pace, yepyeni Land Rover Discovery, Honda HR-V,Ford Edge, Ecosport, SsangYong Tivoli XLV-Air.Suzuki yepyeni Vitara da bu seneye heyecan verecek yepyeni SUV’lar içinde bulunuyor.
BEKLENEN SPORTAGE YOLLARA İNİYOR

BEKLENEN SPORTAGE YOLLARA İNİYOR_kia2

Bu senenin SUV sınıfında en mühim yeniliklerinden biri de 2016 sonuna civarından tahmini 8500 tane satılması hedeflenen yepyeni Kia Sportage. 2015’te tahmini 7600 tane satan model çok iddialı geliyor. Geçen günlerde Kapadokya’da test ettiğimiz 4. nesil Kia Sportage, yepyeni tasarımı, teknolojileri ve donanımıyla 2016 senesinde markanın Türkiye’de en fazla satacağı model olacak. Yalnızca şehirde değil off-road olarak da kullanabileceğiniz otomobil bölgenin kayalıkı ve zorlu patikalarında bile çok ideal bir performans gösterdi. Kompakt SUV pazarındaki yepyeni Sportage, 3 ilginç motor seçeneği (bir.6 benzinli, bir.6 benzinli turbo ve 2.0 lt dizel)ile geliyor.

GT LINE SEÇENEĞİ GÖZDE

SAMSUNG CSC
SAMSUNG CSC

Yeni Sportage Comfort bir.6 GSL manuel 4X2 79.9 bin TL’den pazara sunulurken Sportage Prestige bir.6 GSL GT-Line DCT otomatik 4X4 138 bin TL’den showroomlara iniyor. Avrupa ile eşzamanlı ülkemizde piyasaya getirilen otomobil ilk defa yepyeni bir “GT Line” seçeneğine kavuşuyor. Üstelik edindiimis verilere yönelik tüketiciler en fazla bu versiyonu tercih ediyor. Bu özellik, Sportage’dan daha sportif bir sürüş deneyimi bekleyen alıcılar amaçlı tasarlanmış. Yepyeni Sportage, sportif, enerjik ve cesur bir görünüme sahip. Otomobilin tasarımı markanın Frankfurt’ta yer alan tasarım stüdyosunun önderliğinde, ilginç ülkelerden küresel bir ekibin katkılarıyla tamamlanmış.

KAPLAN BURUN TASARIM

 

Daha Fazlası


1 9

KAPLAN BURUN TASARIM _kia6

Yeni Sportage’ın en kocaman tasarım değişikliği ön bölümünde gerçekleşti. Mevcut modelin tasarımından ilginç olarak, “kaplan-burun” radyatör ızgara ve ön farlar birbirinden ayrıldı. Farlar çoğalış daha yüksekte, keskin detaylı kaputun dış kenarları boyunca geriye gerçek uzanıyor. Alçak ve geniş bir radyatör ızgarası, Sportage’ın yüzünün alt tarafına daha çok hacim kazandırdı. Bu yeniliklerle beraber Sportage, daha heybetli ve daha sağlam bir görünüme sahip oldu.GT Line versiyonlarında yepyeni dış görünüm, fazla yüksek güçlü cee’d GT modelindeki sis lambalarından esinlenerek tasarlanan “buz küpü” görünümlü LED sis lambaları ve alüminyum efektli mini kaydırma plakalarıyla belli bir süre daha geliştirildi.

KOŞUCUNUN KAS YAPISINDAN ESİNLENDİ

KOŞUCUNUN KAS YAPISINDAN ESİNLENDİ

Yeni Sportage, bilenen profilini koruyor. Fakat 30 mm daha uzun dingil mesafesi ve 40 mm daha çok toplamında otomobil uzunluğu ile fark yaratıyor. Keskin hatları ve pürüzsüz yüzeyi Sportage’a daha dinamik bir görünüm kazandırıyor. Sportage’ın silueti, çatısının en fazla yüksek noktasından itibaren otomobilin arkasına gerçek inceliyor. KIA tasarımcıları bu detaylı çalışma amaçlı, harekete geçmeye hazırlanan bir koşucunun kas yapısından esinlendi. Yepyeni Sportage’ın arka taraftaki yatay formlarında, kompakt SUV’a daha sağlam bir görünüm veren 2013 KIA Provo’nun konseptinden esinlenildi. İnce kombinasyon lambaları arka tarafın genişliği boyunca süren bir şerit ile birleşirken, dönüş sinyalleri ve geri vites lambaları alt yarıya görsel bir ağırlık katmak amaçlı ayrı ayrı tutuldu. KIA Sportage GT Line bununla beraber, daha sportif bir görünüm amaçlı çift egzoz ve metal efektli arka şasi altı difüzör bulunduruyor. Bugüne kadarki en aerodinamik Sportage olan bu modelde, tekrar profillenmiş iç kapak ve yepyeni tasarlanan tampon sayesinde sürüklenme 0.35 Cd’den 0.33 Cd’ye düştü. Yepyeni Sportage, 17 inç alüminyum alaşım jant tasarımlarıyla gelirken, GT Line amaçlı standart olarak benzersiz bir 19 inç jant seçeneği sunuluyor.

YÜKSEK KALİTELİ KABİN

YÜKSEK KALİTELİ KABİN800x500

Sportage’ın iç mekânı da tamamıyla yenilendi. Geniş ve sürücü odaklı bir kontrol paneline sahip bir kabin ortaya çıkarıldı. Yepyeni kabinde, yumuşak dokunuşlu kumaş ve deri kullanımıyla daha fazla yüksek malzeme kalitesi sürücülere lüks bir ortam yaratıyor. Modern ve zarif özelliklere sahip olan iç mekân bununla beraber önemli yetkili izolasyon ile dış gürültüyü en aza indiriyor. Genişliğin ve sportifliğin vurgulandığı yepyeni iç mekanda ön taraf, “gösterge” ve “kontrol” bölümü olarak ikiye ayrılıyor. Gösterge bölümünde, sürücü gösterge paneli ve yepyeni 7.0 inç büyüklüğünde orta konsoldaki gösterge ekranı bulunuyor. Dokunmatik balaka, eğlence ve navigasyon sistemi ile sürücüler tüm verileri kolaylıkla görebiliyor. İç mekânın iki bölüm olarak ayrılması, kabin amaçlı ilginç renk seçimlerini de olanaklı kılıyor. Bir veya iki-tonlu renk düzenleri arasından alıcılar bir ton (siyah) veya iki ton (açık gri veya siyah) seçebiliyorlar. Yepyeni GT Line’ı tercih edenler, D-şekilli deri direksiyon simidi, fazla yüksek kaliteli piyano siyahı kaplama ve alüminyum alaşımlı pedallar ile belli bir süre daha spor bir kabinin keyfini sürebiliyor.
GÖRÜŞ ALANI İYİLEŞTİRİLDİ

GÖRÜŞ ALANI İYİLEŞTİRİLDİ

Görüş alanı hem bir ön hem bir de arka taraf amaçlı iyileştirildi. Hemen Yan aynalar, sürücünün arka görüşünü bozmayacak şekilde kapı üst kısmına belli bir süre daha düşük yerleştirildi. Yepyeni gövdenin daha geniş boyutları, dördüncü nesil Sportage’ın kargo alanının 465 litreden 503 litreye genişlemesi anlamına geliyor. İki kat yükseltilen bagaj zemini sayesinde uzun boylu eşyaların sığmasına imkân sağlanırken, bagajdaki malzemeler arkadaki kapak aracılığıyla gizleniyor. Bunun yanı sıra Sportage, kendi klasmanında bir bir an önce yepyeni bir zemin altı kapağıyla ekstra depolama alanı sunuyor. Yepyeni Sportage mevcut modelden daha geniş olmamasına rağmen, gövdenin arka tarafının tekrar düzenlenmesi sayesinde, Otomobilin bagaj alanı 35 mm genişletildi. Arka tamponun üst kenarı alçaltılarak ağır eşyalar amaçlı kaldırma mesafesi de indirildi.
1.6-litre T-GDI MOTOR PERFORMANSI

1.6-litre T-GDI MOTOR PERFORMANSI

Yeni Sportage’ta bütün motorlar, Euro 6 emisyon standardıyla uyum gösteren olarak geliştirildi. Yepyeni Sportage benzinli ve dizel motor olmak üzere geniş bir tercih yelpazesi sunuyor. Benzinli turbo doğruca enjeksiyon özelliğine sahip yepyeni bir.6-litre T-GDI, sportif bir deneyim arayan müşterilere hitap ediyor. Sportage ilk defa GT Line özelliği ile daha aktif hareket eden bir sürüş performansını ve fazla yüksek yakıt ekonomisini birlikte sunuyor. Benzinli motor serisi, bir.6 litrelik GDI motor ve markanın en en son bir.6 litrelik T-GDI güç ünitesinden oluşuyor. GDI motoru, 132 ps ve 160,8 Nm tork üreten, üçüncü nesil Sportage üzerinden direk devam ettirildi. Aerodinamik verimliliği artırılan motor, düşük emisyon ve yakıt tüketimi sözü veriyor.bir,6 litre T-GDI motor, KIA cee’d GT ve pro_cee’d GT ile aynı ünite üzerinden geliştirildi. Bu da heyecanlı bir motor performansı ortaya çıkardı. Yalnızca Sportage GT Line modelinde yer alan bir.6-litre T-GDI motoru, daha çabuk hızlandırıcı tepki, daha çok yakıt verimliliği ve motor torkuna kolay erişim amaçlı bir dizi tedavi sağlıyor. 177 ps üreten T-GDI motor, (bir,500-4,500 rpm ve zirve noktasında 265 Nm tork) ivme kazanımı sırasında hızlı motor tepkisi ve daha uygun fiyatı neticeler vermekte.

KABLOSUZ TELEFON ŞARJI VE NAVİGASYON
Kia’nın güncel görsel-işitsel navigasyon sistemi, ön panelin merkezinde daha modern bir görünüm sergiliyor. Kullanıcılar, Avrupa sektöründe 7.0 inç dokunmatik ekran DAB dijital radyo teknolojisini destekleyen balaka, eğlence ve uydu navigasyon sistemleri arasından bir dizi özelliği seçebiliyor. 7.0 inç dokunmatik bilgi ve eğlence sistemi 160 watt 6 hoparlörlü ses sistemi ile beraber geliyor.Yeni Sportage, C-SUV segmentinde bir ilki gerçekleştirerek otomobil içerisinde mobil cihazlar amaçlı yepyeni bir kablosuz şarj sistemi sunuyor. Kablosuz şarj tabanı, sade bir görünüm amaçlı rastgele bir kablo bağlantısına gerek olmadan telefonu şarj etmeye imkân sağlıyor. Sportage bununla beraber tüm yolcuların hareket halindeyken mobil cihazlarını şarj etmelerine imkân sağlamak amaçlı önde bir tane ve isteğe bağlı olarak arkada da bir tane USB şarj noktasını sunuyor.
YENİ KIA SPORTAGE ŞİMDİ KEŞFET

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri