HummingBad Virüsünden Nasıl Korunulur

HummingBad, 10 milyondan fazla aleti eline geçirmiş vaziyette. Peki bu zarar veren yazılımdan korunmak amaçlı neler yapmamız gerekiyor? Bu makalemizde sizlere anlatmaya çalışacağız HummingBad Virüsünden Nasıl Korunulur .

Daha evvelki haberimizde sizlere HummingBad adlı zarar veren yazılımdan söz etmiştik. Yeryüzünde 10 milyondan fazla Android cihazda yer alan bu zarar veren yazılımdan korunmak amaçlı atmanız lazım gelen adımları sizler için adım adım listeliyoruz.

HummingBad, kaygı veren bir yazılım olsa da, dünyanın sonu değil. Temel birden çok adımla bu yazılımın sisteminizi ele geçirmesine mani olabilmektedir ya da mümkün bir tehdide karşın tedbir alabilirsiniz.

Android cihazınıza root atmayın

HummingBad, hakikaten sinsi bir yazılım olduğunu söylebiliriz. Şayet Android cihazınızın root başka bir deyişle kök dizinlerine erişiminiz varsa, HummingBad’in de var demektir ve siz farkında olmadan zarar veren yazılımları sisteminize yükler. Şayet telefonunuzu root etmediyseniz, başka bir deyişle kök dizinlerine erişiminiz yoksa HummingBad normal gözüken bir uygulamayı taklit ederek sizi kandırmaya çalışacaktır.

Bilinmeyen kaynaklardan uygulama yüklemeyin

Daha Fazlası


1 64

Çoğumuzun telefonunda bu alternatif otomatik olarak işaretlidir ve Android cihazlar standart olarak harici kaynaklardan uygulama yüklenmesine kapalıdırlar. Ne var ki bu durum kullanıcı aracılığıyla değiştirilebilir. Gerek korsan yazılımlar gerekse yabancı vaziyetler amaçlı üyeler telefonlarını riske sokabilirler. Şayet ne yüklediğinizi iyi muayene edebilecek düzeyde değilseniz, harici kaynaklardan uygulama yüklemeyin.

Cihazınızı güncel tutun

Sağlanan bilgiler, HummingBad’in eskiyen Android sürümlerinde daha huzurlu çalıştığını söylüyor. Android cihazlar içerisinde Marshmallow yükü olanlar, kayıp görmüş cihazların yalnızca %bir’lik bölümünü oluşturuyor. Hem bir sisteminizi hem bir de yazılımlarınızı güncel tutmanız, güvenlik tarafından favori olacaktır.

android virüs temizleme programı

Antivirüs yükleyin

Antivirüs yazılımları sihirli değnek olmasalar da mobil cihazınız amaçlı ek tek güvenlik katmanı oluşturabilirler. Zarar Veren yazılımlar, bu katmana rahatça takılacaklardır.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri