İçerik Neden Önemli?

İnternetin günlük hayatımıza girmesiyle birlikte yerini alan haber siteleri, internet kullanıcılarının oldukça ilgisini çeken siteleri oluşturmaktadır. Sayıları sürekli artan ve gerek içerik, gerekse tasarım açısından değerlendirmelerle beğeni kazanmaktadır. İçeriğin her geçen gün daha da önem kazandığı internet dünyasında kullanıcıların ilgisini çekebilecek başarılı web siteleri yükselişe geçti. Sosyal medya kullanımının hızla arttığı günümüzde bu platformlara içerik üreten sitelerin büyümesini sağladı. İçerik üretimi kesinlikle okuyucunun ilgisini çekmeye yönelik olmalıdır. Oluşturduğunuz içeriği okuyucuya sunmak büyük bir önem taşımaktadır. Gerek görsel açıdan gerekse içeriğin kalitesi açısından okuyucuyu bağlaması gerekmektedir.

Sosyal medya artık yalnızca bir paylaşım platformu olmaktan çıkmış ve markaların dikkatini çeken bir mecra haline gelmiştir. Bu bağlamda içerik üreten sitelerin dikkat çekmesi çok önemlidir. Sürekli kendini güncel tutmalı, okuyucuyu tasarım anlamında çekmelidir. Türkiye’de haber sitelerinin çok azı kurumsal bir kimlik kazanmışken, bazıları henüz yeni kurulmuştur. Bu bağlamda sosyal içerikle ilgili bir araştırma yaptığımda popüler web sitelerinin birer taklidi olarak ilerlemesi beni şaşırttı. Çoğu basit temalarla oluşturulmuş, hatta aylardır güncellenmemiş tamamen taklit olarak ilerleyen sitelerin okuyucuya ulaşmaları çok zor görünüyor.

Daha Fazlası


1 44

Web siteleri son dakika haberlerini vermesinin yanı sıra geleneksel medyada yayımlanan haberleri de duyurmalıdır. Yani okuyucuyu her zaman kendine çekmeyi bilmelidir. Haber sitelerinde içeriğin, aktarılan haberlerin güvenirliği, haberlerin içeriklerinin izin alınmadan yapılması haberciliğin kolay yoldan gerçekleşmesi anlamına gelmektedir. Ve güveni sarsmaktadır. Günümüz internet çağında habere ulaşmak artık çok kolaydır evet, fakat önemli olan tarafsız habere ulaşmaktır. Okuyucunun önemsediği şeyleri iyi bilmeli buna göre üretim yapılmalıdır.

Bu kapsamda özgün sitelere kimliğini oluşturduğunu düşündüğüm içeriğinin kalitesi olarak da Neotempo adlı internet sitesini beğeniyorum. Takip ettiğim siteler arasında güncelliğini sürekli koruyan, tasarımından haber içeriklerine kadar diğer sosyal içerik sitelerine bir örnek teşkil edebilir. İçerik pazarlaması sosyal medya ile iç içe bir platform olduğundan basit bir şekilde açılıp ortaya bırakılmış web sitelerinin pek şansı olacak gibi görünmüyor. Son olarak hedef kitleye ulaşma amacını benimsemiş siteler bu platformda başarısız olacağı kesin.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri