2.el araba alırken size para kaybettiren 7 büyük hata

İkinci el araba almak istiyorsanız çevrenizde akıl vede bilmeden konuşan  çok olacaktır. Ancak 2. el araba almak isteyenlerin en sık sık yaptığı yanlışlar esasında en ufak olanlar. Sizlere en uygun 2. el aracı en gerçek tutardan alabilmek amaçlı, araba alırken en öok yapılmış olan yanlışları bilin paranızın gerçek karşılığını alın.

En çok yapılmış olan hata: İyi araştırmamak

Markaların yeni sezon modelleri, yaşları donanım paketleri derken kafalar rahatlıkla allak bullak oluyor. Ancak gereksinimi karşılamayan araçları çok da düşünüp araştırmadan ve duygusal sebeplerle aceleyle almaya kalkmak en sık sık yapılmış olan yanlışlardan biri. Almayı düşündüğünüz aracı kesinlikle araştırın.

En çok yapılmış olan hata: İhtiyaca uygun 2.el araba seçmemek

7 şahsiyet bir SUV şahane ama hergün 7 kişilik taşıyacak mısınız? Ek Olarak çok otobanlarda mı, Anadolu’nun tümsekli asfaltlarında mı kullanacaksınız? İşe git gel amaçlı mi alacaksınız yoksa uzunca seyahatler da uygulamak talep ediyor musunuz? İkinci el piyasası işlek mi? Satarken pratik satabilecek misiniz? Bunların tümü 2.el araba alırken mühim. Tasit.com’da her ay en fazla satan 2. el araba modellerini yayınlıyoruz, bu listeleri izleyerek piyasa ile alakalı birhayli fikir sahibi olabilirsiniz.

En çok yapılmış olan hata: Test Sürüşü yapmamak

Modeli esasen biliyorum diye düşünmeyin. Bu spesifik aracı bilmiyorsunuz. Araç Direksiyonu en başında geçecek saatleriniz  1 yana, yol tutuşu ne türlü, rüzgar ve gürültü ne düzeyde, titreşim huzursuz etmekte mu benzeri yalnızca test sürüşü inşa ederek araçla alakalı anlayabileceğiniz vaziyetler vardır. Test sürüşü esnasında araçta itinalı kullanmakta olduğunuz her özelliği deneyin. Ek Olarak fazlası amaçlı arabalarda test sürüşü ne türlü yapılır? yazımızı inceleyebilirsiniz.

Daha Fazlası


1 9

En çok yapılmış olan hata: Pazarlık etmemek

Pazarlık ülkemizin ata sporudur. Bazen almayı düşündüğünüz 2. el arabada sizlere çok iyi iştirak eden tek fiyat dahi alabileceğiniz en güzel fiyat olmayabilir. Almak dilediğiniz 2.el araba şayet pazarda az yer alan ya da çok istek gören tek model meydana gelmediği müddetçe fiyatta kesinlikle tek birşeyler yapılabilir demektir.

En çok yapılmış olan hata: Opsiyonel donanıma takılmak

2. el araba alma zamanı uzadıkça donanım da takıntı haline geliyor. Deri koltukların olmazsa olmaz olduğuna hüküm sunmak amaçlı yalnızca belli bir süre ek olarak zaman geçmesi yetebiliyor. Siz favori opsiyonların kafanızı karıştırmasına müsaade vermeyin, sizin amaçlı olmazsa olmaz donanımları listeleyin.

En çok yapılmış olan hata: Gaza gelmek

Araba, haneden ek olarak sonra en kocaman harcama kalemi. Ve sizlere ne civarı bulunmaz gelse de baktığınız seri üretilmiş araçtan yollarda birden çok var. Ne civarı heyecanlanırsanız heyecanlanın aceleye getirmeyin, zira siz ivedî ettikçe karşın tarafın eli güçlenir ve pazarlık şansınız kaybolur.

En çok yapılmış olan hata: Borç yiğidin kamçısıdır

Araştırdınız, soruşturdunuz, bütçeyi de belirlediniz ancak öyle tek araba gördünüz ki aşık oldunuz ancak fiyat planladığınız rakamın çok çok üzerinde. Kredi çeker öderim düşüncesine hiç girmeyin, bütçenize sadık kalın. Zira sözkonusu araba olunca her an ek olarak iyisi var. Aracı aldığınıza pişman olmayacağınız, cebinize ekonomik arasında kalın.

İkinci el araba piyasasını Tasit.com’dan takip edin
Tasit.com’da beğendiğiniz araç ilanlarını kaydedebilir ve yayından kalkma hızlarını izleyerek dilediğiniz donanımdaki modelin 2. eldeki vaziyetini da görebilirsiniz. Çabuk satılan otomobiller çoğunlukla piyasanın en popüler 2. el arabalarıdır. Sözgelişi Nisan ayı içinde en fazla satan 2. el otomobiller Nisan tReport’ta yayınlandı.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri