Bilgisayara Format Nasıl Atılır? Format Nedir

Bilgisayara format atmak-Bilgisayara fortmat nasıl atılır

Merhaba , PC kullanıcılarının heyecan ettiği bir konuyu sizlerle paylaşmak talep ediyorum. Format nedir nasıl atılır amatör PC kullanıcıları bilgisayarına format atabilir mi bu konuyla alakalı size bilgi vermeye çalışacağım. Konuyu olası olduğunca en anlaşılır biçimde ele almaya çalışacağım

Daha Fazlası


1 77

Format Nedir ?

Format işletim sisteminizin sıfırdan oluşturulması manasına ciro. Profosyonel üyeler amaçlı bu tanım yeteri civarı değildir ancak ülkemizde format bu biçimde algılanmış ve bu biçimde sürmektedir. Bilgisayarınızda yaptığınız işlemler,kurduğunuz programlar her geçen gün bilgisayarınızı yavaşlatır ve bilgisayarınız kullanılmaz duruma gelebilir.

Format ne zaman atılmalıdır ?

Format atmak amaçlı bilgisayarınıza virüs bulaşmasına ya da gözle görülür meselelerle karşılaşmanıza gerek yoktur. Format itinalı olarak 6 ayda bir atılmalıdır. Bu vakti tecrübelerime dayanarak söylüyorum. Çıkıp 2 senedir format atmıyorum hiçbir meselem da yok diyen üyeler olabilmektedir, onlara doğruluk vermekle beraber, programların sistem çekirdeğini etkilemesi, Ram belleğinin düzensiz çalışması ve Disk’in uzunca zaman Defrag görmemesi işletim sisteminizi şüphesiz berbat istikamette etkilemektedir.

Ben Format Atabilir miyim ?

Hiç ihtimal etmediğiniz civarı rahatlıkla yapabilirsiniz. Bilhassa değinmek istediğim konuya gelyüksek. Format atmak amaçlı bilgisayarcı bilgisayarcı dolaşmanıza, yüksek ücretler vermenize gerek yoktur. Yazımızı baştan sona okuyun Bilgisayarınıza format atmanıza destek ederek sizi hem bir yüksek fiyatlardan kurtaracağız hem bir zaman kazandıracağız. Yazının hepsini okumadan, heyecan etmeden,öğrenme talebi olmadan esasen hiç başlamayın 🙂 Son Olarak işleme başlıyoruz

Format atmak içinGerekenler ?

Windows xp,Windows 7 ya da Windows 8 işletim cd’niz(Orjinal işletim sistemi Öneri Edilir )
Bilgisayarınıza ilişkin Cd’ler Driver- Sürücüler.
Laptop Format kolay yöntem
Laptoplara format atmak amaçlı fabrika çıkışında disklere Saklı partition oluşturulur ve sisteminizin görüntüsü (yedeği) atılır. Bunun maksadı bilgisayarınızı bir tuşla kurmaktır. Bunun amaçlı hiçbir bilginiz meydana gelmesine gerek yoktur.Herkes kolaylıkla yapabilir. Öncelikle Dizüstü modelinize yönelik hangi tuşla bunu yapacağınızı aşağıdaki konumuza girerek öğrenmeniz gerekmektedir.

Kısayol tuşunu öğrendikten hemen ardından işlemi inşa etmek amaçlı Yedeklerinizi alın ve sisteminizi yine başlatın. Misal olarak ACER dizüstü kullanıcıları amaçlı kısayol tuşu ALT+F10 bilgisayarımız açılırken bu tuşlara basıyoruz ve Sistem kurtarma ekranı açılana civarı bekliyoruz. Ekran açıldıktan hemen ardından sizi yönlendirecektir. Bu yönlendirmeleri izleyerek bilgisayarınıza format atabilirsiniz. İşlem bir sürü kolay bir biçimde ilerler. Yükleme bittikten hemen ardından bilgisayarınız fabrika ayarlarına dönmüş olacaktır. Format atma işlemi başarıyla gerçekleştirdiniz Tebrikler.. Hatta bu civarı kolay bir işlemi yapıp sizden para meydan bilgisayarcılardan kurtuldunuz.

Format attıktan hemen ardından tüm sürücüleriniz otomatik olarak kurulacaktır. Bir yapmanız lazım gelen kullanmak dilediğiniz programlara indirip bilgisayarınıza kurmak. Bunun içerisinde Google’da bulma inşa ederek dilediğiniz programa ulaşabilirsiniz.

Format atma genel metot. Nasıl Atılır ?

Yukarda anlattığımız işlem recovery başka bir deyişle kurtarma bölümü meydana gelen bilgisayarlar içindi. Bilgisayarınızda kısayol tuşlarına bastınız ancak sistem halen normal biçimde başlıyor ve kurtarma kısmına geçiş yapmıyorsa format atma işlemi belli bir süre ek olarak uzayacak manasına geliyor.

Format Cd‘nizi bilgisayarınıza taktıktan hemen ardından bilgisayarınızı yine başlatın. Bilgisayarın açılışta CD’yi görmesi amaçlı CD’den başlatmamız gerekmektedir. Bunun amaçlı bios’tan işlem inşa edilmesi gerekmektedir ancak kolay bir metot ek olarak var elbette. Bilgisayarınızda başlarken Kısayol Boot tuşu ile bilgisayarınızı CD’den kolaylıkla başlatabilirsiniz. Bunu öğrenmek amaçlı google’da bulma yapabilirsiniz. Sözgelişi : Toshiba Boot Tuşu,Dell Boot tuşu,Acer Boot tuşu yazarak tuşunuzu öğrenebilirsiniz. Başlıca markaların boot Tuşlarını paylaşalım.
ACER: F12
TOSHİBA : F12
DELL: F9
HP: F9
LENOVO -IBM : ENTER-F1 YA DA F2
CASPER: F12
Boot kısayol tuşları çoğunlukla F2 ve F12 Tuşlarındadır. Bir Takım modellerde ESC,ENTER Tuşlarında da olabiliyor.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri