Gamyun

Bilgisayarlar evlerimizdeki başköşelerini aldıktan sonra onlarla birlikte gelişen bir sektör daha vardı: Oyun sektörü. Elbette üretilen ilk oyunlardan bugünkü gibi bir performans beklememiz doğru olmaz. Karşınızda tek renkli, tüplü ve bir elin beş parmağını geçmeyecek kadar işlem yerine getirebilen bir alet vardı. Şimdiki oyunların sahip olduğu gibi eşsiz grafikler ya da inanılmaz yapay zekâların geliştirilmesi için oyunların önünde uzun bir süreç vardı.

Şuan elimizin altındaki oyunlara baktığımızda karakterlerinden, oyunun içindeki mekânlara kadar hemen her şey gerçek yaşamın tıpa tıp birer kopyası. Gün geçtikçe oyunlardaki atmosfer gerçek dünyaya o kadar çok yaklaşıyor ki bu durum biraz göz korkutmuyor desem yalan olur.

Oyun sektörü sadece bilgisayar ile sınırlı değil elbet. İlla oyun oynamak için bilgisayarımıza o oyunu bir cd yardımı ile yüklememize gerek yok. İnternetin çığır açan gelişimi sayesinde online platformlar ve siteler üzerinden oyunlara erişip, keyifle oynamamız mümkün. İçerisinde birden fazla çeşitli kategorilerde oyunlar barındıran pek çok site mevcut. Gamyun da bu sitelerden biri.

Daha Fazlası


1 44

Gamyun’da 6 adet ana oyun kategorisi bulunmakta. Bunlar: Yüz bir, banko, ihale, kelimeyun, okey ve pişti. Bu 6 adet ana başlığın yanında batak, briç, tavla, satranç gibi başka oyunlar da oynamak mümkün. Oyunları oynayıp kazanıp kaybettiğinizde hanenize belirli miktarlarda fıstık eklenmekte ya da azalmakta. Bu fıstıklar sayesinde seçtiğiniz kategorideki oyunlarda belirli fıstık seviyelerine göre ayrılmış olan odalarda yer alıp rakiplerinize karşı mücadele verebiliyorsunuz.

Gamyun’un diğer güzelliklerinden biri oyun oynarken bir yandan da başka insanlar ile de tanışabilmeniz. Kendi profil sayfanızda blog oluşturarak herhangi bir konu hakkında düşüncelerinizi diğer insanlarla paylaşabilir, ana panoda ödüllü turnuvalar düzenleyebilirsiniz. Ya da panodan doğru iddianızı ortaya koyup başkalarına meydan okuyabilirsiniz.

Benim Gamyun’da en sevdiğim oyun Kelimeyun. Kelime türetmeye çalıştığınız bu oyunda kelime bilgisi iyi olan rakibini alt edip fıstıkları kapıyor. Kelimeyun kategorisinde 3 adet ana üye salonu var. Bu üye salonlarından birini seçip buradan doğru fıstık ganimetinizi büyültebilir ve başkalarına meydan okuyabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri