Türkiye’de İnternet Üzerinden En Çok Satılan Ürünler

Türkiye'de İnternet Üzerinden En Çok Satılan Ürünler

Türkiye’de İnternet Üzerinden En Çok Satılan Ürünler

2000’li senelerin başlarında başlayan e-ticaret furyası 2016’li senelerde zirve noktalarını yaşıyor. 15 senede meydana gelen teknolojik devrim, web ve kredi kartları kullanım sayısının çoğalması, tablet bilgisayarlar üstelik gsm telefonlarından yapılabilen alışverişler ve online satış sitelerinde getirilen vesile ve indirimler bu pazarında büyümesinde en yüksek etkenler içinde.

İnternet üzerinden yapılan alışverişlerin her geçtiğimiz gün çoğalması neticesi fizyolojik mağazaların yerlerini de sanal mağazalar almış durumda. Ek Olarak fazla seçeneğin olması, kargo teslim alma sürelerinin 24 saatin altına azalması, çıkarılan e-ticaret hukuku neticesi e-ticaret sitelerinin ileri derece güvenlik önlemleri ile donatılması da elektronik ticaret siteleri üzerinden verilen siparişlerin her geçtiğimiz gün artışına neden vermiştir.

E-ticaret sektörü enbaşta firmalar olmak üzere girişimcilerin de bu sektöre katılımı ile gelişmesini zirve noktalara ulaştırmıştır. Geliştirilen teknolojik ürünler, tüketici gereksinimlerinin belirlenerek web üzerinden piyasaya getirilen ürünler, yapılan pazarlama çalışmaları ile beraber en bir sürü talebin olacağı ürünler de belirlenebilmektedir. Peki Türkiye’de web üzerinden en bir sürü satılan ürün gruplarının neler meydana geldiğini biliyor musunuz ? Neticaret e-ticaret uzmanları ile beraber 1000’in üstünde yapılan site istatistikleri doğrultusunda en bir sürü satışı yapılan mahsulleri sizler amaçlı çıkarttık.

Daha Fazlası


1 17

1. Sıra: Bilişim-Teknoloji Ürünleri

İnternetten en çok satılan ürünler içinde baş teknoloji ürünleri çekmektedir. Bilhassa gsm telefonu ve PC satışlarının sayısı bu öncülüğün en yüksek faktörü. Teknoloji ürünlerinde yapılan indirimler, yaşanılan yere istenilen ürünün bulunamaması, teknoloji pazarında en son senelerin zirve noktalarının yaşanması e-ticaret sektörleri içinde bulunan teknolojik ürünlerinin satış rakamlarının çok fazla meydana gelmesine yol açıyor.

2. Sıra: Giyim Ürünleri

Giyim sektörü de web üstünde kocaman bir devrim yaşıyor diyebiliriz. Bilhassa ayakkabı, pantolon, kazak, T-shirt, bluz ve türünden ürünlerin satışı her sene bir milyonun üstünde seyretme edebiliyor. Bu sektörde baş çekenler ise bayanlar. Türkiye’de web kullanan bayanlar çok fazla araştırmacı ve kendilerine en uyumlu, en kalifiye ürün seçimini web üzerinden inşa etmeye başlamış vaziyetteler. E-ticaret‘de amaçlı en bir sürü sektör hissesinin meydana geldiği 2. sektör amaçlı ise giyim ürünlerini verebiliriz.

3. Sıra: Kitap ve Çiçek Satışı

Kitapları ve çiçekleri benzer sıraya koyduk nedeni ise satış hacimleri hemen hemen birbirine yakın. Sahaflar ve çiçekciler en son bir kaç senede çabuk bir biçimde e-ticaret sektörüne giriş yapmış durumda. Sevgilinize, annenize, bir yakınınıza ya da kutlama yapacağınız bir arkadaşınıza çiçek satın almak istediğinizde bulunduğunuz bir bölgedeki çiçek satış sitesine giriş inşa ederek hemen sipariş verebiliyor ve adrese teslim yaptırabiliyorsunuz. Bununla beraber yepyeni çıkan bir kitabın siparişini benzer gün içinde web tarafından verebiliyorsunuz.

ofis ve malzemeleri
4. Sıra: Büro Malzemeleri

Türkiye’de on binlerce işletme ve şirket bulunmakta her geçtiğimiz gün yepyeni bir şirket açılmakta. Her ne civarı bilinmese de büro ve büro malzemelerine durumda olan istek ve satış hacmi bir sürü fazla. Çoğalış her firmada PC ve internete bağlanabilen öbür cihazlar şuanki. Firmaların ihtiyaçlarını karşılayacak durumda olan departmanlar ise yapacakları alışverişlerde e-ticaret sitelerini tercih etmekte. Büro malzemeleri satışı yapan firmalar ise bu vaziyetin farkında ve ürünlerini mağazalarının yanında web üzerinden de pazarlıyor.

5. Sıra: Sağlık ve Kozmetik Ürünleri

Sağlık ve kozmetik üst kısmına satılan ürünlerde her an bu sıralamanın içinde yer ediniyor. Bilhassa alışverişe zamanı olmayan ev hanımları ya da personel bayanlar, kozmetik-makyaj ve türünden ihtiyaçları amaçlı ürünlerini web üzerinden sipariş etmekte. Bir Sürü kocaman markalarının web siteleri üzerinden yaptıkları kampanyalar, istenilen her ürünün açılan e-ticaret siteleri tarafından yer alması sıhhat ve kozmetik ürünlerinin sipariş sayılarını da arttırmış durumda.

Türkiye’de web üzerinden en bir sürü satılan mahsulleri kısaca özetlemek gerekirse tüketici elektroniği, yazılım, giyim, sıhhat, kozmetik, PC donanım, çiçek, kitap, küçük ev aletleri, el aletleri, bahçe ekipmanları, gıda, spor malzemeleri olarak verebiliriz. İnternet üzerinden en bir sürü satan ürün listesini ise yapılan tetkiklerde neticesi aşağıdaki benzeri sıralanmıştır.

Sıralama En fazla Satan İnternet ürünleri Sıralaması
1 Kadın Giyim
2 Kitaplar
3 Bilgisayar Donanımı
4 Bilgisayar Yazılımı
5 Giysi
6 Oyuncaklar / Video Oyunları
7 Videolar DVD
8 Sağlık ve Güzellik
9 Tüketici Elektroniği
10 Müzik
11 Takı
12 Büro malzemesi
13 Ev Dekorasyonu
14 Çiçekler
15 Spor Malzemeleri
16 Ayakkabı
17 Küçük Ev Aletleri
18 Araçlar ve Bahçe
20 Hediyeler

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri