iPhone Geri Planda Çalışan Uygulamalar Şarj Tüketir Mi? Resmi Açıklama Geldi

iphone batarya

 

iOS işletim sistemli cihaz kullananlar kimi zaman arka planda açık uygulamaların tamamını kapatmanın batarya süresini uzatacağını ya da cihazın daha hızlı çalışmasına yardım edeceği şeklinde bir düşünceye sahip. Bunu kabullenmek istemeyen bazı kullanıcılar resmi açıklama için Apple CEO’su Tim Cook‘a sormuş. Cevap ise son derece şaşkınlık verici.

Daha Fazlası


1 158

iOS işletim sisteminde multitasking’in çalışma mantığı, açık olan tüm uygulamaları kapatmanın lüzumsuz olduğuna işaret ediyor.

Ancak bu konuda resmi bir ağızdan açıklama duymak isteyen bir 9to5Mac okuyucusu konuyu Tim Cook‘a iletmeye karar vermiş ve kendisine bir mail atmış. Okuyucu yazmış olduğu mesajda Tim Cook’a sık sık arka planda açık olan uygulamaları kapatıp kapatmadığını ve bunun batarya süresine bir faydası olup olmadığını soruyor. Okuyucunun mesajına resmi açıklama yapıldı ancak bu açıklamayı Tim Cook değil iOS’in başındaki isim olan Craig Federighi yaptı.

Log’da yer alan habere göre Cook’a yöneltilen iki soruya “Hayır ve hayır” yazılı kısa ve net bir cevap veren Federighi, Caleb’e Apple’ı kullandığı için teşekkür ederek son noktayı koydu. Şimdiye dek halen açık uygulamaları kapatmanın pil ömrünü uzattığını düşünenler varsa artık IOS işletim sisteminden sorumlu Federighi’nin açıklamalarının ardından bu düşüncelerinden kurtulabilir.

iOS işletim sisteminde batarya ömrünü en çok tüketen uygulamalar, müzik çalar ya da GPS’i aktif olarak kullanmak. Eğer bu uygulamaları o an kullanmayıp arka planda duruyorlarsa batarya ömrünü kısaltması söz konusu değil.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri