iPhone 7S OLED Ekran İle Gelebilir – OLED Ekran Nedir?

oled ekran 7s

Apple’ın her yıl satışa sunduğu iPhone serisi modellerden sıradaki model olması beklenen iPhone 7 henüz resmi olarak tanıtılmamışken iPhone 7s ile ilgili iddialar teknoloji gündemini meşgul etmeye başladı. iPhone 7S ile ilgili ortaya atılan ilk iddialardan birisi telefonun ekran yapısı ile ilgili.

Bilindiği gibi Apple geliştirmiş olduğu ve satışa çıkardığı iPhone modellerinde şimdiye kadar LED arka aydınlatmalı LCD ekranları tercih etmişti. Apple’ın kullanmış olduğu teknoloji günümüzde biraz eski olduğu söylenebilir. Çünkü pek çok yeni Android telefonlarda OLED ekranlara geçiş yapıldı.

Daha Fazlası


1 158

Samsung kendi üretmiş olduğu Super AMOLED ekran özelliğini uzun zamandan beri üst segment modellerinde kullanıyor. LCD teknolojisi ise bu teknolojiye oranla daha eski bir teknoloji olarak kalıyor.

OLED ekranlar normal LCD ekranlara oranla daha değişik bir mantıkla çalışıyorlar. LCD ekranlardaki temel çalışma mantığı ekrana arka bölümden bir aydınlatma verilmesi üzerine kurulu. Ancak OLED ekran teknolojisinde bu duruma gerek duyulmuyor. Böylece OLED ekranlarda kontrast oranı daha fazla oluyor, ekranda siyah renkler kolaylıkla seçilebilirken diğer renkler daha keskin bir biçimde görülebiliyor.

OLED Ekran teknolojisinin başka bir avantajı ise güç tüketimi konusunda daha ekonomik olduğunu söyleyebiliriz. Yine OLED paneller daha ince yapıya sahipler. Öyle ki kimi zaman kıvrılan OLED ekranlar bile kullanıcıların karşısına çıkabiliyor. OLED ekranın bir başka dikkat çeken özelliği ise “ghosting” adı verilen problemi ortadan kaldırması. Bu sorun ekranda hareketli görüntüler oynarken arka planda hayaletimsi bir iz bırakması demek. LED ve LCD ekranlarda arka aydınlatma bölümleri arasında geçiş yapıldığı esnada bu aydınlatmaların söndürülmesinden kaynaklanan gecikmeden dolayı ortaya çıkıyor.

Gelen haberlere göre Apple’ın bu teknolojiye geçebilmesi için en erken tarihin 2017 olacağı belirtiliyor. iPhone 7 modelinde OLED Ekran teknolojisiyle karşılaşmak zor olsa da 7S modelinde bu özelliğin olması kuvvetli ihtimal.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri