Samsung Dünyanın En Geniş SSD’sini Geliştirdi

samsung pm1633a

Teknolojinin hızla geliştiği günümüzde hafıza kartları ve hard diskler de gelişmeye devam ediyor. Güney Koreli teknoloji devi Samsung tarafından geliştirilen yeni SSD PM1633a, sahip olduğu devasa kapasitesi ile rekorları alt üst ediyor. Piyasadaki SSD rekabeti tam gaz devam ederken Samsung cephesinden dev bir adım geldi.

Geçtiğimiz yıl 15 TB’lık SSD üzerinde çalışmalar yürüttüğünü açıklayan Güney Koreli firma nihayet projenin tamamlandığını açıkladı. Samsung tarafından geliştirilen SSD, sahip olduğu 15.36 TB hafıza ile şu anda piyasada en büyük hafızaya sahip SSD olma özelliğine sahip.

Daha Fazlası


1 182

Samsung PM1633a Özellikleri

Samsung’un yeni SSD kartı, bireysel kullanıcılardan ziyade kurumsal müşterilere hitap ettiğini söyleyebiliriz. 12 GB/S Serial Attached SCSI arayüzüne sahip olan disk, geniş kapasiteli olmasına rağmen boyut olarak sadece 2.5 inç büyüklüğe sahip.

256 GB V – NAND hafıza işlemcilerini kullanmayı tercih eden Samsung, 48 katmanlı NAND hücreleri sayesinde bu kadar geniş hafızayı kullanıcılarla buluşturuyor. Selef modeli olan PM1633 modelinde ise 32 katmanlı 128 GB V – NAND hafıza işlemcileri kullanılmıştı.

Samsung’un rekortmen SSD’nin satış fiyatıyla ilgili şimdilik resmi bir açıklama bulunmazken satış fiyatının birkaç bin dolar olabileceğini söyleyebiliriz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri