Çöp Toplayan Robot Sokaklara Ne Zaman İnecek?

roar-çöp-toplayan-robot

Üniversite öğrencileri tarafından geliştirilen robot, kendi başına çöpleri toplayıp boşaltabiliyor. Özel şekilde tasarlanan robotun drone yardımıyla çöp kutularını bulduğu ve sonrasında çöp arabasına taşıdığı ifade edildi. Çöp toplayan robotların seri üretime ne zaman geçeceği şimdilik bilinmiyor.

Daha Fazlası


1 182

Üniversite öğrencileriyle beraber çöp toplayan akıllı robot ROAR, İsveçli bir şirket tarafından yalnızca 4 aylık süre içinde geliştirildi. Akıllı robot ROAR, önceden planlanmış olan yerlere kendi başına gidebiliyor ancak kesin sonuca ulaşmak için drone’dan yardım alıyor.

ROAR nasıl çalışıyor diye soracak olursanız; müsait bir yere yaklaşan çöp kamyonu sistemi aktif konuma getiriyor ve araçta hali hazırda bekleyen drone’lar hemen havalanıyor.  Uçan drone’lar anında çöp kutularının bulundukları yerleri tespit ediyor. Çöp kutularının yerleri tespit edildikten sonra ROAR devreye giriyor ve drone’dan gelen talimatlar doğrultusunda çöp kovasına doğru yaklaşıyor. Üzerindeki sensörler sayesinde yolda karşısına çıkan engelleri geçen ROAR, forklift benzeri sistemi sayesinde çöp kovasını sıkıca tutup çöp kamyonuna doğru taşıyor. Çöpü dökdükten sonra çöp kovasını yine eski yerine bırakan ROAR, böylece görevini tamamlamış oluyor.

Test sürüşlerinin başlandığı ROAR’ın ticari ürün olarak geliştirilmediği belirtildi. Bu yüzden ROAR’ı sokaklarda çöp toplarken görmeniz biraz zor olacak. Otomobil devi Volvo’nun bu akıllı robotu geleceğin taşıt çözümleri projesinde kullanmak üzere geliştirdiği belirtiliyor. Proje yöneticisi tarafından yapılan açıklamada; projenin hayallerini genişletmek için ürettiklerini, gelecekte ulaşım çözümlerine yönelik çalışmalarının devam edeceğini ifade etti.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri