Playstation 5 Ne Zaman Çıkacak? Hangi Özelliklere Sahip Olacak?

playstation 5

Sony, yeni nesil PlayStation üzerinde çalışmalarına start verdi mi? PlayStation 5 ne zaman çıkacak, PlayStation 5 hangi özelliklere sahip olacak gibi sorular şimdiden sorulmaya başlandı. Bizler de bu soruların yanıtlarını sizler için araştırdık.

 

Sony America tarafından geçtiğimiz yıl verilen bir iş ilanında “yeni nesil oyun sistemlerinde” çalıştırılmak üzere bir “kıdemli oyun programcısı” aradıklarını açıklaması, şirketin PS4’ün yerini alacak yeni bir cihaz üzerinde çalışmalara başladığının düşünülmesine yol açmıştı. Üzerinde çalışılan bu cihazın PlayStation 5 olma ihtimalinin çok yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

 

PlayStation 5 Hangi Özelliklerle Gelecek?

Oyun bilgisayarları, oyunları 4K çözünürlükte çalıştırma özelliğine sahipler. PS4 ve Xbox One’da bu oran en fazla Full HD çözünürlüğü destekliyor. Bundan dolayı Sony için atılacak yeni adımda, konsoluna 4K özelliğini eklemek olabilir. Bunun dışında PS5, Xbox One gibi televizyon, akış gibi işlevler sunan yepyeni özelliklerle birlikte gelebilir.

Daha Fazlası


1 182

 

Sony’nin akış üzerinden oyun oynama şansını sunan PlayStation Now işlevi, PS5’te daha önemli bir yer kaplayabilir. Oyunların günümüzdeki en önemli özelliklerinden biri olan sanal gerçeklik, PlayStation 5’te biraz daha ağırlık kazanabilir. PlayStation VR’ın PS5’i destekleme ihtimali son derece yüksek diyebiliriz. 5 yıl sonra çıkacak bir PlayStation 5’in joystick yerine sanal gerçeklik başlıklarıyla kontrol etme durumu kuvvetli bir ihtimal olduğunu söyleyebiliriz.

 

PlayStation 5’e eklenmesi muhtemel en güzel özellik ise bize göre konsolun geriye dönük uyumluluk sağlaması ve önceki PlayStation’lara ait oyunları desteklemesi olacak.

 

Playstation 5 Ne Zaman Çıkacak?

PlayStation 3 ve 4 arasında geçen sürenin 6 yıldan fazla olduğunu düşünecek olursak, PlayStation 5’in 2019 yılından önce çıkma ihtimali zor görünüyor.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri